Uutiset

Pirun puristama, tulevaisuuden muotoilema

Visakoivu loistaa Aalto-yliopiston Puustudion raikkaissa näkökulmissa Suomen käsityön museon kesänäyttelyssä.
Abstrakti rakenne vaaleista tangoista ja rosoisista puulaudoista vaaleansinisellä taustalla
Suunnittelija: Nhung Pham, kuva: Iris Kärkkäinen

Visakoivu – Pirun puristama puu -näyttely on esillä Jyväskylässä 30.8.2026 saakka. 

Visakoivu toimii nuorille muotoilijoille innostavana kokeilualustana: esillä on muun muassa  kiinnostavia tutkimuksia valon ja visan yhdistämisestä sekä kalustemuotoilusta, joissa yhdistyvät käsityötaito, taide, digitaalinen suunnittelu ja tuore ennakkoluuloton puumuotoilun näkemys. 

Näyttely on laajan yhteistyön tulosta, ja mukana ovat olleet Suomen parhaat visa-asiantuntijat ja osaajat: Suomen Metsämuseo Lusto, Aalto-yliopisto, Luonnonvarakeskus, Pro Puu ry., Suomen käsityön museo ja Visaseura ry. 

Puustudio on puunkäytön edistämiseen keskittyvä oppituoli osana Aalto-yliopiston arkkitehtuurin laitoksen sisustusarkkitehtuurin pääainetta vetäjinään Mikko Paakkanen ja Karola Sahi. 

Lisätietoja Suomen käsityömuseon sivuilta.

Lähikuva vaaleasta puusivupöydästä, paksu syykuvioitu kansi ja yksinkertaiset jalat
Suunnittelija: Annika Tuovinen, kuva: Iris Kärkkäinen
Käyrää hopeista metallia orgaanisina muotoina vaalean, kuvioidun puupalikan pinnalla
Suunnittelija: Iiri Repo, kuva: Iris Kärkkäinen
Henkilö kurkistaa korkean beigeä spiraalilevyä takaa ulkona pehmeässä valossa
Suunnittelija: Vilma Vanhanen kuva: Iris Kärkkäinen
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

The 3 members from the Kenno team smiling at the camera in a picture selfie style
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Kolmen antropologin yritys nojasi vahvaan tutkimusosaamiseen

Etnografinen tutkimustoimisto Kenno Oy syntyi vuonna 2014, kun sen kolme perustajaa viimeisteli maisteriopintojaan Helsingin yliopistossa ja halusi luoda itselleen kiinnostavan työpaikan.
A group of people cheering with branded black cups. 4 people sitting, 2 on each side, and one in the middle standing up. 3 men and two women
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Kolmen tutkijan ideasta syntyi deep tech -yritys

Vahvaan tutkimusosaamiseen nojaava Sim Analytics Oy sai alkunsa, kun kolme LUT-yliopiston eri laboratorioissa työskennellyttä tutkijakollegaa alkoi miettiä, miten tarjota ja analysoida dataa teollisuusyritysten liiketoimintapäätösten tueksi.
Hehkuva neonpallo, geometrinen ydin ja valojuovat leijuvat tumman tabletin yläpuolella
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ensimmäinen suprajohtava kvanttilämpökone osoittaa, että lämpö voidaan valjastaa työksi myös kvanttimaailmassa

Suprajohtava kvanttilämpökone paitsi edistää termodynamiikan perustutkimusta, voi myös merkittävästi pienentää tulevaisuuden kvanttitietokoneiden hintalappua.
Portrait of Kimmo Järvinen, from the Xiphera team. A man smiling at the camera
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Tutkijoiden perustama Xiphera kasvaa vauhdikkaasti

Yhdeksänvuotisjuhliaan viettävä Xiphera Oy on kehittänyt tietoturvauhkien torjuntaan laitepohjaisia salausratkaisuja. Yritys on ns. deep tech eli syväteknologiayritys, jonka tuotteet nojaavat tutkimukseen ja tuottavat uusia teknologisia ratkaisuja.