Uutiset

Peter Liljeroth valittu akatemiaprofessoriksi

Suomen Akatemia on valinnut yhteensä kymmenen uutta akatemiaprofessoria eri tieteenaloille. Aalto-yliopistoon on osoitettu myös seitsemän Suomen Akatemian rahoittamaa akatemiatutkijan sekä kahdeksan tutkijatohtoritehtävää.

Peter Liljeroth on Aalto-yliopiston fysiikan laitoksen professori. Hän tutkii tiiviin aineen fysiikkaa ja uusia keinotekoisia materiaaleja, joita ei esiinny luonnossa ja joita ei ole toistaiseksi saatu aikaan laboratorio-olosuhteissakaan. Materiaaleilla on kiinnostavia ja tutkimattomia sähköisiä ominaisuuksia ja niitä voidaan rakentaa ja muokata atomi kerrallaan tunnelointimikroskoopilla tai molekyylien itsejärjestäytymisen avulla. Uusien designer-materiaalien sähköisiä ominaisuuksia voisi muokata halutulla tavalla.

”Viime vuosien aikana on ennustettu teoreettisesti lukuisia ennennäkemättömiä materiaaleja, joilla pitäisi olla jännittäviä ja eksoottisia sähköisiä ominaisuuksia. Hyvin harvoja niistä on silti vielä toteutettu kokeellisesti – ja juuri siihen me ryhdymme. Kokeilemme erilaisia menetelmiä ja materiaaleja, joita kukaan ei ole vielä tutkinut, valmistamisesta puhumattakaan”, Liljeroth kertoo.

Ensi vuoden alusta alkava viisivuotinen akatemiaprofessuuri kestää vuoden 2023 loppuun. Siihen mennessä Liljeroth haluaa rakentaa sähköisiä laitteita, joissa hyödynnetään designer-kvanttimateriaaleja, esimerkiksi kaksiulotteisia topologisia suprajohteita ja orgaanisia topologisia eristeitä. Ne voisivat mahdollistaa aivan uudenlaisia kvanttiteknologisia sovelluksia.

Liljeroth on saanut aiemmin vuonna 2018 tutkimukseensa Euroopan tutkimusneuvoston (ERC) Advanced Grant -apurahan.

Suomen Akatemia julkisti 17.5.2018 myös uudet akatemiatutkijat ja tutkijatohtorit luonnontieteiden ja tekniikan aloille.

Aalto-yliopistossa rahoituksen sai seitsemän uutta akatemiatutkijaa ja kahdeksan tutkijatohtoria.

Uudet akatemiatutkijat Aalto-yliopistossa

Themistoklis Charalambous
Co-design of control and communication systems for wireless networked control systems

Eero Hirvijoki
Stabiileja algoritmeja plasmojen kineettiseen simulointiin

Kati Miettunen
BioEST – Biomateriaaleja uuden sukupolven aurinkokennoteknologoihin

Pekka Peljo
Kiinteiden redox-aktiivisten materiaalien hyödyntäminen ja in operando -karakterisointi energiatiheissä virtausakuissa

Huajun Qin
Spinaaltojen aktiivinen ohjaus YIG-magnoniikassa

Okko Räsänen
Ihmisen ja koneen kielenoppimisen kontekstisidonnainen laskennallinen perusta

Jaakko Timonen
Aktiivisten materiaalien dynamiikan, faasimuutosten ja kollektiivisten ominaisuksien mittaaminen ja kontrolloiminen magneettisilla pinseteillä

Uudet tutkijatohtorit Aalto-yliopistossa

Francesco Baldi
An integrated framework for an energy-efficient control of complex ship systems based on artificial intelligence

Marc Dvorak
Dynaaminen konfiguraatiovuorovaikutus

Dorothea Golze
Uudet menetelmät laskennallisessa spektroskopiassa: GW-menetelmän kehittäminen molekyylien sisäkuorten viritystiloille

Juho Hirvonen
Kohti hajautettujen verkkoalgoritmien kompleksisuusteoriaa

Pyry Kivisaari
Diffuusioavusteisesta elektroni-fotonidynamiikasta kohti uudenlaisia nanokomponentteja (NANOSCOPE)

Paavo Aleksi Penttilä
Puun kosteuskäyttäytyminen nanomittakaavassa

Hongwei Tan
Optoelektroniset synapsit neuroverkoissa

Jin Tao
Three-dimensional Acoustic Manipulation of Multiple Micro-objects

Lue lisää:

Suomen Akatemia valitsi uusia tutkijatohtoreita ja akatemiatutkijoita luonnontieteiden ja tekniikan aloille:
https://www.aka.fi/fi/akatemia/media/Tiedotteet1/2018/suomen-akatemia-valitsi-uusia-tutkijatohtoreita-ja-akatemiatutkijoita-luonnontieteiden-ja-tekniikan-aloille

Suomen Akatemia valitsi 10 uutta akatemiaprofessoria:
https://www.aka.fi/fi/akatemia/media/Tiedotteet1/2018/suomen-akatemia-valitsi-10-uutta-akatemiaprofessoria/

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Sotilaita maastopuvuissa metsässä, edessä naissotilaan kasvot
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yasmin Najjarin lyhytelokuva TJ28 on valittu Cannesin La Cinef -sarjaan

Aalto-yliopistolla on toista vuotta perättäin lyhytelokuva Cannesin opiskelijaelokuvasarjassa.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkimusportaalin PDF-tiedostot eivät avaudu

ACRIS-tutkimustietojärjestelmän tutkimusportaalin (research.aalto.fi) PDF-tiedostot eivät tällä hetkellä lataudu. Vikaa tutkitaan parhaillaan.
A dog and two researchers. Photo: Aalto University/Mikko Raskinen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Avustajakoira tulkitsee sanattomasti hoivaamansa ihmisen tarpeita

Tuore tutkimus osoittaa, että avustajakoirat eivät vain auta ihmisiä käytännön tehtävissä, vaan osallistuvat aktiivisesti hoivaan.
Vasemmalta: professori Stefan Weinzierl (Berliinin teknillinen yliopisto), professori Johannes M. Arend (Aalto-yliopisto) ja professori Christoph Pörschmann (Kölnin ammattikorkeakoulu) Lothar-Cremer-palkinnonjakotilaisuuden jälkeen DAGA 2026 -tapahtumassa Dresdenissä Saksassa.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Professori Johannes M. Arend Aallon akustiikan laboratoriosta sai Lothar-Cremer-palkinnon

Professori Johannes M. Arend palkittiin innovatiivisesta ja uraauurtavasta työstään binauraalisen teknologian ja virtuaaliakustiikan aloilla.