Uutiset

Pattern Lab – 16-vuotias menestystarina

Aalto-yliopiston yksi vaikuttavimmista kursseista hioo lupaavista nuorista pinta- ja tekstiilisuunnittelun ammattilaisia.
Tickle-ryhmäkuva, valokuvaaja Maija Savolainen

Menestyksekkään historiansa aikana Pattern Lab -ryhmät ovat myyneet satoja kuoseja yrityksille ympäri maailmaa, mm. Tiger of Swedenille, Hennes&Mauritzille, Finlaysonille ja Nansolle. Kuosit tehdään sekä käsin että digitaalisesti yhdistämällä eri tekniikoita. Aallon opiskelijoiden taidokas värien ja materiaalien käyttö onkin saanut viime aikoina runsaasti kansainvälistä huomiota.

Professori Helena Hyvösen aloittaman projektin ohjaavana opettajana toimii tällä hetkellä professori Maarit Salolainen, joka vastaa muutenkin tekstiilisuunnittelun ennakkoluulottomasta ja alati uudistuvasta opetuksesta.

- Pattern Lab tarjoaa aloittaville tekstiilisuunnittelijoille mahdollisuuden oppia tarvittavia ammattilaisen taitoja, jotka eivät rajoitu pelkästään suunnittelutyöhön. Pattern Labin kautta tiimityötaidot, brändäys, viestintä, markkinointi ja myynti tulevat tutuiksi opiskelijoille, kertoo Salolainen.

Pattern Lab tuo joka vuosi yhteen uuden joukon lahjakkaita maisteriopiskelijoita. Tänä vuonna kollektiivi on nimeltään Tickle, mikä kuvaa erinomaisesti ryhmän hersyvää luomishenkeä ja hyväntuulista meininkiä. Kollektiivi on kansainvälinen ja monialainen: jäseninä on sekä tekstiilisuunnittelun, muotisuunnittelun, arkkitehtuurin, muotoilun että graafisen suunnittelun opiskelijoita. 

Ticklen lähes 400 kuosin mallisto julkaistiin syyskuussa. Sitä esitellään yrityksille asiakastapaamisissa Suomessa ja ulkomailla, sekä alan tärkeimmissä kansainvälisissä tapahtumissa. Lokakuussa mallisto oli nähtävillä Pariisin muotiviikon aikana showroomissa Suomen Kulttuuri-instituutissa ja tammikuussa 2016 Heimtextil-messuilla Frankfurtissa. Lisää tietoa löytyy Ticklen nettisivuilta osoitteesta www.patternlab.fi.
 

Ticklen suunnittelijoiden kädenjälki näkyy tänä vuonna muun muassa suomalaisten suosikin, Sinituotteen,
Nenäpäivä-tuotteissa. Kampanjakuosin on suunnitellut Heli Mattinen.

 

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Aalto-yliopisto Juniorin opiskelijaohjaaja
Opinnot Julkaistu:

Innostavat opiskelijat ohjaavat oman alansa asiantuntijoina Aalto-yliopisto Juniorin työpajoja

Junior tarjoaa lapsille ja nuorille kurkistuksia Aalto-yliopiston tarjontaan. Lue lisää toiminnasta – ja siitä, miten voit lahjoittamalla tukea tulevaisuuden tekijöiden hyväksi tehtävää työtä.
Alma Median projektitiimi, Aalto BIZ
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Vastuullisuus on tärkeä osa asumisen digitaalisia palveluita

Opiskelijat tekivät Alma Medialle yritysprojektin, jossa he kartoittivat asumisen digitaalisia palveluita kestävän kehityksen näkökulmasta.
Football field / Jalkapallokenttä. Kuva: Aleksi Poutanen
Opinnot Julkaistu:

Jalkapalloilija Tim Väyrynen ja koripalloilija Helmi Tulonen kuuluvat Aalto-yliopiston URHEA-opiskelijoihin

”Aalto-yliopisto on Urhean periaatteiden mukaisesti tukenut meitä ammattiurheilun ja opiskelujen yhteensovittamisessa.”
Mira Hänninen
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Alumni Mira Hänninen: On inspiroivaa, että omalla työllä on positiivinen vaikutus yhteiskuntaan

Nykyisin Nesteellä työskentelevä alumnimme Mira Hänninen hakeutui Kauppakorkeakouluun yritysjuridiikan maisteriohjelmaan, sillä hän halusi enemmän käytännönläheistä yritysnäkökulmaa oikeustieteen opintoihinsa. ”Palkitsevinta opinnoissa oli juuri se, ettemme opiskelleet vain sääntelyn sisältöä vaan mietimme, millainen käytännön vaikutus sillä on yritysten liiketoimintaan ja päätöksentekoon.”