Uutiset

Otaniemen A Bloc palkittiin Suomen innovatiivisimpana kauppakeskuksena

Palkinnon myöntänyt Nordic Council of Shopping Centers arvosti A Blocia tulevaisuuden suunnannäyttäjänä.
Kaksi opiskelijaa kävelee A Bloc -kauppakeskuksessa.

Nordic Council of Shopping Centers (NCSC) myönsi Aalto-yliopiston kauppakeskukselle A Blocille Suomen paras innovaatio -palkinnon 8. lokakuuta.

Kauppakeskus A Bloc osallistui NCSC Finland Awards 2019 -kilpailuun innovaatioyhteistyöalustallaan. Voiton myötä A Bloc kilpailee NCSC:n vuonna 2020 jakamasta Pohjoismaiden parhaan innovaation tittelistä. A Bloc avattiin Otaniemeen aivan Aalto-yliopiston kampuksen ytimeen viime vuoden syyskuussa.

”Teemme tiivistä yliopistoyhteistyötä Aalto-yliopiston piirissä ja olemme luoneet A Blocista dynaamisen alustan uusien teknologioiden testaukselle. Kauppiaat luovuttavat tilojaan ja avaavat liiketoimintakonseptejaan uusien innovaatioiden pilotointiin. Me puolestamme etsimme Aalto-yliopiston piiristä projekteja, jotka tuovat kauppiaille lisäarvoa. Tavoitteenamme on olla Suomen innovatiivisin kauppakeskus”, kertoo kauppakeskuksen toiminnasta vastaava Jatta Reijonen Aalto-yliopistokiinteistöistä.

A Blocin vuokralaiset ovat saaneet käyttöönsä projekteista syntyneet tulokset ja datan, joita he ovat voineet hyödyntää myynnin kasvattamiseen, markkinointiin tai omaan tuotekehitykseensä. A Bloc osallistui muun muassa Euroopan suurimpaan hackathon-tapahtumaan, Junctioniin, jossa koodarit ratkoivat viikonlopun ajan vuokralaisten esittämiä haasteita ja tutkivat Otaniemen ihmisvirtoja. A Blocissa toimii myös uusi ByDrone, autonominen drone-kuljetuspalvelu, joka on kehitetty yhdessä Aalto-yliopistossa toimivan kasvuyrityksen ja kauppiaiden kanssa.

Palkinnon saajan valitsi kolmihenkinen tuomaristo, joka luonnehti A Blocia raikkaaksi ja tulevaisuuteen luotsaavaksi. Tuomaristona toimivat Pirjo Aalto (YIT), Maarit Pönni (Citycon) ja Anna Bevz (Loikka Works).

”A Bloc on alusta, joka luo mahdollisuuden laajalle yhteystyölle yritysten, kauppakeskuksen ja käyttäjien kesken toiminnan kehittämiseksi ja alan tulevaisuuden käytännön haasteiden ratkaisemiseksi. Huomionarvoista on, että kehitys tapahtuu kauppakeskusympäristössä ja yritysten lähtökohdista. Vaikka tämä innovaatio on monessa mielessä vielä pilottiasteella, konkreettisiakin sovellutuksiakin on jo nähtävillä. Tuomaristo haluaakin rohkaista tämän vision kehittämistä kohti vakiintunutta toimintamallia”, tuomaristo toteaa palkinnon perusteluissa.

Lisätietoja:

Jatta Reijonen, Aalto-yliopistokiinteistöt
jatta.reijonen (at) aalto.fi

www.abloc.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ihmisiä aaltoilevalla katutasanteella, vieressä korkea valkoinen kellotorni pilvisen taivaan alla
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Näytös/Näyttely26 – muodin ja tekstiilin juhla valloitti Helsingin Lasipalatsin

Lasipalatsin aukio Helsingin ydinkeskustassa toimi Aalto-yliopiston vuosittaisen muotinäytöksen päänäyttämönä torstaina 28. toukokuuta.
Kuva henkilöstä, joka lukee kirjaa.
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Haku FITech-verkostoyliopiston syyskursseille käynnistyy 3.6.2026 – muutoksia tutkinto-opiskelijoiden haussa

Täydennä opintojasi FITech-kursseilla! Tutkinto-opiskelijoiden hakuväylinä toimivat jatkossa sekä ristiinopiskelupalvelu että Opintopolku. Lue tarkemmat ohjeet uutisesta.
Kauppakorkeakoulun promootiokulkue 2026
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun 17. promootiota juhlistettiin toukokuussa 2026

Kauppakorkeakoulun promootio oli promovendeille kolmipäiväinen juhla, joka alkoi lehvänsitojaisilla ja päättyi sillilounaaseen.
Henkilö yhteisellä työpöydällä selaa opiskelijakurssien katalogia kannettavalta, vierellä kasveja
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Unite!-yliopistojen tohtorikoulutuspaikat löytyvät nyt kaikki samasta paikasta

Unite! Catalogue for Students sisältää nyt kaikkien yhdeksän yliopiston tohtorikoulutuspaikat.