Uutiset

Opiskelija Anusha Porwal: Opinnot antavat vahvan pohjan ymmärtää puhe- ja kieliteknologian tulevaisuuden haasteita

Anusha Porwalin opinnot Signal, Speech and Language Processing -pääaineessa ovat rakentaneet vahvan pohjan ymmärtää puhe- ja kieliteknologiaa sekä koneoppimistekniikkaa. Anusha arvostaa Aallon joustavaa kurssivalikoimaa, yhteisöllisyyttä ja opiskelijavetoisia tapahtumia.
Henkilö, jolla on mustat hiukset ja ruskea villapaita, seisoo modernissa huoneessa, jossa on roikkuvia lamppuja ja lasikaiteita.
Anusha Porwal. Kuva: Meeri Saltevo / Aalto-yliopisto

Miksi valitsit Signal, Speech and Language Processing -pääaineen Computer, Communication and Information Sciences maisteriohjelmassa?

Kiinnostuin luonnollisen kielen käsittelystä jo kandivaiheessa. Työskentelin useissa pienissä projekteissa, ja myös kandidaatintutkielmani keskittyi luonnollisen kielen käsittelyyn. Kiinnostukseni näihin projekteihin ja koneoppimiseen motivoivat minua syventämään asiantuntemustani tällä alalla. Aallon SLT-pääaine erottui mielestäni kieliteknologiaan keskittyvällä painotuksella ja mahdollisuudella osallistua koneoppimisen ja tekoälyn kursseille.

Mikä on ollut parasta opinnoissasi?

Olen todella nauttinut opetuksesta täällä – kursseilla on käytännön tehtäviä ja projekteja, jotka tekevät oppimisprosessista mukaansatempaavan ja tehokkaan. Arvostan myös kurssivalintojen joustavuutta – sen avulla pystyin räätälöimään opintoni kiinnostuksen kohteideni mukaan. Tutkijoiden lisäksi Aallon opiskelijakulttuuri on ainutlaatuinen! Yhteisöllisyys ja opiskelijavetoiset tapahtumat ovat tehneet kokemuksestani täällä entistä paremman.

Mitä sellaista olet oppinut opintojesi aikana, mitä voit soveltaa työelämään?

Opinnot Aallossa ovat antaneet minulle vahvan pohjan puhe- ja kieliteknologiaan sekä koneoppimistekniikoihin. Olen kehittänyt kykyä ymmärtää teoreettisia käsitteitä ja soveltaa niitä todellisiin haasteisiin. Olen saanut kokemusta ongelmanratkaisusta, ratkaisujen ideoinnista ja niiden tehokkaasta toteuttamisesta – nämä taidot ovat välttämättömiä työtehtävissä teollisuudessa ja tutkimuksen parissa.

Opiskelijaelämää kuvailisin yhdellä sanalla - elinvoimainen! Akateemisen ja opiskelijaelämän tasapaino tekee Aallosta loistavan!

Anusha Porwal, Speech and Language Technology -pääaineopiskelija Computer, Communication and Information Sciences maisteriohjelmassa

Millaista on opiskelijaelämä Aalto-yliopistossa?

Kuvailisin sitä yhdellä sanalla - elinvoimainen! AS-killalla on ollut valtava rooli tutustuttaessa ja integroitaessa meitä opiskelijaelämään täällä. Tapahtumat ja aktiviteetit ovat helpottaneet uusien ihmisten tapaamista ja erilaisen kulttuurin kokemista. Olen saanut uskomattomia ystäviä ja todella ikimuistoisia kokemuksia näiden tapahtumien kautta. Aallon akateemisen ja opiskelijaelämän tasapaino tekee tästä ihan loistavan opiskelupaikan!

Miltä alan tulevaisuus näyttää?

Tulevaisuus näyttää lupaavalta! Halusitpa sitten suorittaa tohtorintutkinnon tai löytää työn, puhe- ja kieliteknologiaala kehittyy nopeasti. Koneoppimisalgoritmien kehityksen ja laitteisto-ominaisuuksien lisääntymisen myötä tarjolla on jännittäviä mahdollisuuksia muun muassa keskustelevassa tekoälyssä, automaattisen puheentunnistuksen sovelluksissa, puheen biomerkinnässä ja puheen yksityistämisessä.

Lue lisää

Students working together on a project

Speech and Language Technology, Master of Science (Technology)

Aalto-yliopiston Speech and Language Technology -pääaine hyötyy johtavasta koneoppimisen ja puheteknologian tutkimuksesta, ja alan tutkijat osallistuvatkin opettamiseen aktiivisesti. Ohjelmasta valmistuneilla on hyvät valmiudet käynnistää uransa nopeasti kasvavalla alalla.

Koulutustarjonta
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Neljä miestä muodollisissa vaatteissa eri ympäristöissä. Yhdellä poolopaita, muilla puvut ja solmiot.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tulevaisuuden tekijät tutkivat akkuja, tietojen salausta ja muovin kierrätystä

Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö myönsi 3,5 miljoonaa euroa tutkimusrahaa kahdeksalle hankkeelle, joista viisi tuli Aalto-yliopistosta.
Opinnot Julkaistu:

Kursseja tohtoriopiskelijoille periodissa III (2025-2026)

Periodi III alkaa 5.1.2026 ja päättyy 22.2.2026.
Aalto Global Impact in Kenya
Opinnot Julkaistu:

Industry project -kurssi on IDBM-maisteriohjelman ytimessä

Poikkitieteinen maisteriohjelma International Design Business Management (IDBM) täyttää tänä vuonna 30 vuotta.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Varastokirjaston artikkelien suoratoimituksen pilottihanke päättyy

Aalto-yliopisto on ollut mukana Varastokirjaston ja Kopioston artikkelien suoratoimituksen pilottihankkeessa vuosina 2023-2025. Pilotti päättyy 19.12.2025.