Uutiset

Opiskelija Anusha Porwal: Opinnot antavat vahvan pohjan ymmärtää puhe- ja kieliteknologian tulevaisuuden haasteita

Anusha Porwalin opinnot Signal, Speech and Language Processing -pääaineessa ovat rakentaneet vahvan pohjan ymmärtää puhe- ja kieliteknologiaa sekä koneoppimistekniikkaa. Anusha arvostaa Aallon joustavaa kurssivalikoimaa, yhteisöllisyyttä ja opiskelijavetoisia tapahtumia.
Henkilö, jolla on mustat hiukset ja ruskea villapaita, seisoo modernissa huoneessa, jossa on roikkuvia lamppuja ja lasikaiteita.
Anusha Porwal. Kuva: Meeri Saltevo / Aalto-yliopisto

Miksi valitsit Signal, Speech and Language Processing -pääaineen Computer, Communication and Information Sciences maisteriohjelmassa?

Kiinnostuin luonnollisen kielen käsittelystä jo kandivaiheessa. Työskentelin useissa pienissä projekteissa, ja myös kandidaatintutkielmani keskittyi luonnollisen kielen käsittelyyn. Kiinnostukseni näihin projekteihin ja koneoppimiseen motivoivat minua syventämään asiantuntemustani tällä alalla. Aallon SLT-pääaine erottui mielestäni kieliteknologiaan keskittyvällä painotuksella ja mahdollisuudella osallistua koneoppimisen ja tekoälyn kursseille.

Mikä on ollut parasta opinnoissasi?

Olen todella nauttinut opetuksesta täällä – kursseilla on käytännön tehtäviä ja projekteja, jotka tekevät oppimisprosessista mukaansatempaavan ja tehokkaan. Arvostan myös kurssivalintojen joustavuutta – sen avulla pystyin räätälöimään opintoni kiinnostuksen kohteideni mukaan. Tutkijoiden lisäksi Aallon opiskelijakulttuuri on ainutlaatuinen! Yhteisöllisyys ja opiskelijavetoiset tapahtumat ovat tehneet kokemuksestani täällä entistä paremman.

Mitä sellaista olet oppinut opintojesi aikana, mitä voit soveltaa työelämään?

Opinnot Aallossa ovat antaneet minulle vahvan pohjan puhe- ja kieliteknologiaan sekä koneoppimistekniikoihin. Olen kehittänyt kykyä ymmärtää teoreettisia käsitteitä ja soveltaa niitä todellisiin haasteisiin. Olen saanut kokemusta ongelmanratkaisusta, ratkaisujen ideoinnista ja niiden tehokkaasta toteuttamisesta – nämä taidot ovat välttämättömiä työtehtävissä teollisuudessa ja tutkimuksen parissa.

Opiskelijaelämää kuvailisin yhdellä sanalla - elinvoimainen! Akateemisen ja opiskelijaelämän tasapaino tekee Aallosta loistavan!

Anusha Porwal, Speech and Language Technology -pääaineopiskelija Computer, Communication and Information Sciences maisteriohjelmassa

Millaista on opiskelijaelämä Aalto-yliopistossa?

Kuvailisin sitä yhdellä sanalla - elinvoimainen! AS-killalla on ollut valtava rooli tutustuttaessa ja integroitaessa meitä opiskelijaelämään täällä. Tapahtumat ja aktiviteetit ovat helpottaneet uusien ihmisten tapaamista ja erilaisen kulttuurin kokemista. Olen saanut uskomattomia ystäviä ja todella ikimuistoisia kokemuksia näiden tapahtumien kautta. Aallon akateemisen ja opiskelijaelämän tasapaino tekee tästä ihan loistavan opiskelupaikan!

Miltä alan tulevaisuus näyttää?

Tulevaisuus näyttää lupaavalta! Halusitpa sitten suorittaa tohtorintutkinnon tai löytää työn, puhe- ja kieliteknologiaala kehittyy nopeasti. Koneoppimisalgoritmien kehityksen ja laitteisto-ominaisuuksien lisääntymisen myötä tarjolla on jännittäviä mahdollisuuksia muun muassa keskustelevassa tekoälyssä, automaattisen puheentunnistuksen sovelluksissa, puheen biomerkinnässä ja puheen yksityistämisessä.

Lue lisää

Students working together on a project

Speech and Language Technology, Master of Science (Technology)

Aalto-yliopiston Speech and Language Technology -pääaine hyötyy johtavasta koneoppimisen ja puheteknologian tutkimuksesta, ja alan tutkijat osallistuvatkin opettamiseen aktiivisesti. Ohjelmasta valmistuneilla on hyvät valmiudet käynnistää uransa nopeasti kasvavalla alalla.

Koulutustarjonta
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Antonina Strzelecka Otaniemessä
Opinnot Julkaistu:

Elektroniikkaa ja lääketiedettä – näin terveysteknologia yhdistää Antonina Strzeleckan mielenkiinnon kohteet

Health Technology Engineering -maisteriohjelman Antonina Strzelecka toivoo, että tutkimuksesta on suoraa hyötyä potilaille.
Gloria Dal Santo (kesk.) ja väitöstyön ohjaajat, prof. Sebastian Schlecht (vas.) ja prof. Vesa Välimäki (oik.) vastaanottivat voittodiplomin MIT-yliopiston musiikkitalossa.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aallon akustiikan laboratorion tutkimusryhmälle DAFx 2026 -konferenssin parhaan artikkelin palkinto

Palkittu artikkeli uudistaa suositun shimmer-kaikuefektin, joka on tunnettu ilmavasta, sävelkorkeutta muuntavasta tekstuuristaan.
Neljä opiskelijaa istuu ulkoportailla, juttelee ja nauraa kirjojen ja tabletin kanssa
Opinnot Julkaistu:

Aalto-yliopisto ja Bocconin yliopisto Italiassa alkavat tarjota markkinoinnin kaksoistutkintoa

Ensimmäinen opiskelijaryhmä, johon valitaan 10 opiskelijaa Aallon ja 10 Bocconin kautta, aloittaa opintonsa syksyllä 2027.
Nuoret aikuiset kävelevät ja juttelevat puistopolulla, taustalla polkupyöriä ja suuria puita
Opinnot Julkaistu:

Alumni, vastaathan uraseurantakyselyyn!

Aallosta valmistuneiden asiantuntijoiden siirtymistä työelämään sekä kokemuksia opinnoista ja urasta seurataan vuosittain uraseurantakyselyllä. Uraseurantakyselyn vastaukset antavat tärkeää tietoa korkeakoulutettujen osaajien työelämästä sekä nykyisille opiskelijoille että tulevia opintojaan pohtiville nuorille. Lisäksi kyselyssä kerättyä tietoa käytetään yliopiston opetuksen ja palvelujen kehittämiseen.