Uutiset

Nykytaiteilija Marita Liulia teki Tuula Teeristä muotokuvan

Aalto-yliopiston ensimmäisen rehtorin Tuula Teerin muotokuva paljastettiin rehtorin juhlaseminaarissa.
Nykytaiteilija Marita Liulian muotokuva Tuula Teeristä. Kuva: Marita Liulia

Muotokuvan, joka on valokuva, on luonut taiteilija Marita Liulia. Hän kuuluu Suomen kansainvälisesti tunnetuimpiin nykytaiteilijoihin, jonka multimedia-teoksia, valokuvia, maalauksia, kirjoja, pelejä, näyttelyitä ​​ja lyhytelokuvia on esitetty noin 50 maassa.

Marita Liulia on oiva valinta Tuula Teerin muotokuvan tekijäksi. Hän oli Aalto-yliopiston ensimmäinen Artist in Residence ja hänen "reseptinsä on yhdistää taidetta, tutkimusta ja teknologiaa, mausteeksi ripaus huumoria ja kauneutta". Liulian sanoin: "Rajansa voi löytää vain kokeilemalla."

"Muotokuvan moderni lähestymistapa on juuri oikea kuvaamaan Tuulaa, rohkeaa johtajaa ja muutoksentekijää", sanoi Aalto-yliopistosäätiön hallituksen puheenjohtaja Anne Brunila Tuula Teerille pitämässään puheessa.

Muotokuva paljastettiin rehtorin juhlaseminaarissa tiistaina 20. kesäkuuta 2017.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kampus Julkaistu:

Webinaarisarja: Unlocking the Potential of Neurodiversity in Education & Work syksyllä 2026

Englanninkielinen webinaarisarja koostuu kolmesta syksyllä 2026 järjestettävästä webinaarista, joissa keskitytään neurodiversiteettiin korkeakoulutuksessa ja työelämässä.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

”Oppiminen ei lopu tutkintoon” – Heli Bergström tarttui tekoälyn murrokseen täysillä

Aalto-yliopiston alumni Heli Bergström haluaa tukea testamenttilahjoituksellaan Aallon tohtorikoulutuksen kehittämistä.
Valkotakkinen mies puhuu istuvalle yleisölle kahden keltaisen tervetuloa-näytön välissä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto ARTS: Eloseminaari käynnisti uuden lukuvuoden

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun vuosittaisessa Eloseminaarissa luotiin katsaus tehtyyn työhön ja tulevaan kauteen sekä tavattiin uusia ja vanhoja kollegoja.
Academy Research Fellow Johanna Ahola-Launonen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Teknologiakeskustelussa myös rationaalisuus on poliittista

Tekno-optimismissa ja tekno-pessimismissä näyttää olevan yllättävän vähän kyse itse teknologiasta.