Näyttely: UWAS EXPERIMENTS
UWAS EXPERIMENTS on näyttely, joka elää ja muovautuu kahden viikon aukiolonsa aikana. Näyttely kutsuu tutustumaan siihen, mitä taidepohjainen, poikkitieteellinen opetus voi olla ja miten sitä voidaan kehittää.
UWAS on taiteellinen ja kasvatuksellinen kokeilu Aalto-yliopistossa. Tarjoamalla kaikille opiskelijoille mahdollisuus osallistua monitieteelliseen taide- ja muotoiluopetukseen halutaan tutkia, millaista oppiminen ja opetus voisivat olla yliopistoissa nyt ja tulevaisuudessa.
Näyttely tarjoaa näkymiä UWAS-opintojen eri ulottuvuuksiin. Kuten UWAS itse, näyttely on prosessinomainen: se on tilaisuus luoda yhteyksiä tiedon, ajattelun ja tekemisen välille. Se kutsuu uudelleen ajattelemaan taidetta, muotoilua ja koulutusta Aalto-yliopistossa ja sen ulkopuolella.
Näyttelyssä nähdään töitä seuraavilta UWAS-kursseilta:
3.5. alkaen:
UWAS-C0015 Visualized Me: Creative Ways of Thinking and Using Visual Tools (Opettaja: Laura Isoniemi)
UWAS-C0018 Mixing fields - Introduction to Multidisciplinary Art Practices (Opettaja: Kasperi Mäki-Reinikka)
UWAS-C0019 Consumer Culture and Aesthetics (Opettaja: Anastasia Seregina)
11.5. alkaen:
UWAS-C0016 Handmade: Creative Design with Raw Materials (Opettaja: Milla Vaahtera).
Toukokuun 9. ja 16. UWAS:n toimisto ja työryhmä - Harri Laakso, Juuso Tervo ja Mari Partanen - on paikalla näyttelytilassa, jolloin kävijät voivat keskustella ja esittää kysymyksiä UWASista ja osallistua niin nykyisten kuin tulevien käytäntöjen kehittämiseen. Toimisto on avoinna klo 10–15.
Tervetuloa näyttelyn avajaisiin torstaina 3. toukokuuta klo 16.00!
Aika: 3.–16.5. 2018
Paikka: Dipoli Gallery, Otakaari 24, Espoo
Lisätietoa:
Tutkijatohtori, UWAS-projektipäällikkö Juuso Tervo, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu,
050 407 7837, juuso.tervo@aalto.fi
Lue lisää uutisia
Toukokuussa liikutaan yhdessä
Osallistu tapahtumiin kampuksella ja tee kestävästä liikkumisesta osa työ- tai opiskelupäivää.
Laaja selvitys OmaKannasta kertoo: Potilastiedot voivat loukata – etenkin mielenterveyteen hoitoa saaneet herkkiä sanavalinnoille
Virheet, epäkunnioittava kieli ja tarpeettomaksi koettu tieto voivat loukata sähköisissä potilastiedoissa.
Tohtoriopintojen uusi THOPS-työkalu julkaistaan 18.5.
Tohtoriopiskelijoiden henkilökohtaisen opintosuunnitelman tekemiseen ja käsittelyyn uusi työkalu tohtoriopiskelijoille ja vastuuprofessoreille