Uutiset

Näytös/Näyttely25:n palkitut työt esillä Bio Rexin aulassa

Aalto-yliopisto ja Föreningen Konstsamfundet syventävät yhteistyötään. Osana sitä Näytös/Näyttely25:n palkitut työt nähdään Lasipalatsikorttelin Bio Rexissä.
Avara sali, jossa istuvia ja seisovia ihmisiä, mallinukkeja asuissa ja suuret ikkunat päästävät luonnonvaloa.
Kuva: Juuli Kangasniemi

Aalto-yliopiston ja Föreningen Konstsamfundetin välinen kumppanuus syvenee. Konstsamfundet on jo aiemmin tukenut Aalto-yliopiston muodin ja tekstiilin alueita myöntämällä vuotuisessa Näytös/Näyttely-tapahtumassa oman palkintonsa, mutta nyt yhteistyötä syvennetään kahdessa vaiheessa.

Ensimmäisessä vaiheessa vuonna 2025 palkitut Näytös/Näyttely-työt esiteltiin pienessä muotinäytöksessä Bio Rexissä Lasipalatsissa ja kaikki voittaja- ja kunniamaininnan saaneet työt ovat esillä Bio Rexin aulassa 10.-15. kesäkuuta.

Näyttely on auki ke-pe klo 11-18 ja la-su klo 11-17 ja siihen on vapaa pääsy. 
Osoite: Bio Rex, Mannerheimintie 22-24.

Bio Rexin tilaisuudessa julkistettiin, että Aallon ja Konstsamfundetin yhteistyö jatkuu ensi vuonna sen toiseen vaiheeseen, jossa Näytös/Näyttely26-tapahtuma järjestetään Lasiapalatsikorttelin urbaanissa kulttuurikeskittymässä. 

”Konstsamfundet haluaa olla nuorten luovien ihmisten ja uusien ideoiden mahdollistaja. Yhteistyö Aalto-yliopiston kanssa on meille luontevaa, ja me suunnittelemmekin nyt sen laajentamista tulevina vuosina”, Föreningen Konstsamfundetin toimitusjohtaja Stefan Björkman toteaa.

“On erittäin tärkeää, että meillä on hyviä yhteistyökumppaneita, jotka jakavat arvomme”, sanoo Aalto-yliopiston muodin kandidaattipääaineen vastaava Ilona Hyötyläinen.

Tutustu Näytös/Näyttely25-voittajakonsepteihin täällä.

Lisätietoja:

Näytös/Näyttely-tapahtuman vetäjä ja Aalto-yliopiston muodin kandidaattipääaineen vastaava Ilona Hyötyläinen
ilona.hyotylainen@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Sotilaita maastopuvuissa metsässä, edessä naissotilaan kasvot
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yasmin Najjarin lyhytelokuva TJ28 on valittu Cannesin La Cinef -sarjaan

Aalto-yliopistolla on toista vuotta perättäin lyhytelokuva Cannesin opiskelijaelokuvasarjassa.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkimusportaalin PDF-tiedostot eivät avaudu

ACRIS-tutkimustietojärjestelmän tutkimusportaalin (research.aalto.fi) PDF-tiedostot eivät tällä hetkellä lataudu. Vikaa tutkitaan parhaillaan.
A dog and two researchers. Photo: Aalto University/Mikko Raskinen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Avustajakoira tulkitsee sanattomasti hoivaamansa ihmisen tarpeita

Tuore tutkimus osoittaa, että avustajakoirat eivät vain auta ihmisiä käytännön tehtävissä, vaan osallistuvat aktiivisesti hoivaan.
Vasemmalta: professori Stefan Weinzierl (Berliinin teknillinen yliopisto), professori Johannes M. Arend (Aalto-yliopisto) ja professori Christoph Pörschmann (Kölnin ammattikorkeakoulu) Lothar-Cremer-palkinnonjakotilaisuuden jälkeen DAGA 2026 -tapahtumassa Dresdenissä Saksassa.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Professori Johannes M. Arend Aallon akustiikan laboratoriosta sai Lothar-Cremer-palkinnon

Professori Johannes M. Arend palkittiin innovatiivisesta ja uraauurtavasta työstään binauraalisen teknologian ja virtuaaliakustiikan aloilla.