Uutiset

Muotoilun opiskelijat suunnittelivat uuden sähköveneen tilaratkaisuja Skandille

Työskentelemällä jo toteutetun ensimmäisen prototyypin parissa nuoret muotoilijat hahmottivat veneen todellisen tilan ja mittasuhteet.
Pinta 1 -työssä veneen sisätilaratkaisut ovat avarat ja vaaleat.
Niilo Kämäräinen ja Hanna Hartikainen: Pinta 1

Suomalainen sähköajoneuvomerkki Skand on kehitellyt uudenlaisen sähköveneen prototyyppiä. Tavoitteena on tuoda vene markkinoille vuoden 2020 aikana. Veneen suunnittelijana on toiminut venesuunnittelija Sven Ståhle, joka on tullut tunnetuksi muun muassa Buster Magnumin ja Buster XL:n sekä Silver-veneiden ja Terhi 400:n suunnittelijana.

Lähtökohtana veneen suunnittelussa on ollut monikäyttöisyys ja viihtyvyys. Yksityiskäytön ohella vene tulee soveltumaan erinomaisesti vuokra- tai yhteiskäyttöön, vesitaksiksi tai vaikka kaupunkiveneeksi osaksi julkista joukkoliikennettä.

Aalto-yliopiston muotoilun laitoksen kolmannen vuosikurssin opiskelijat suunnittelivat Muotoiluprojekti-kurssilla sähköveneen sisätiloja. Yritysyhteistyöprojekti toteutettiin alkuvuodesta tiiviissä yhteistyössä Skandin edustajien kanssa.

Lähtökohtana käyttäjien tarpeet

Seitsemän kahden hengen opiskelijaryhmää toteuttivat jokainen erilaisen konseptin, joka palvelisi tiettyä käyttäjäryhmää. Projektin alussa opiskelijat tekivät perusteellista tiedonhankintaa: potentiaalisia käyttäjäryhmiä kartoitettiin kyselytutkimusten sekä käyttäjähaastattelujen avulla.

”On tosi tärkeää, että suunnittelun taustalla ovat käyttäjien todelliset toiveet ja vaatimukset. Suunnittelijan ammattitaitoa on pitää nämä kirkkaana mielessä ja käyttää omaa näkemystään siihen, miten vaatimukset parhaiten saadaan käytännössä toteutettua", kertoo kurssin vetäjä, muotoilun laitoksen lehtori, teollinen muotoilija Simo Puintila.

Opiskelijoilla oli mahdollisuus koko projektin ajan työskennellä jo toteutetun veneen ensimmäisen prototyypin parissa, mikä helpotti käyttötilanteiden hahmottamista sekä tilan ja mittasuhteiden todellista huomiointia suunnittelussa.

"Aalto-yliopistolla on hyvät studiofasiliteetit, samoin valmiudet toteuttaa tämän mittakaavan hankkeita. Voimme Skandilla olla varmoja siitä, että suunnittelu pohjautuu todellisiin tarpeisiin ja mittoihin”, toteaa Aalto-Skand -yhteistyöstä vastaava Anssi Helminen Skandilta.

”Opiskelijoiden tekemästä työstä on meille todella paljon apua, kun lähdemme toteuttamaan veneen tilaratkaisua käytännössä sekä tehdessämme päätöksiä siitä, millaisille käyttäjäryhmille vene suunnataan", sanoo Skandin projektipäällikkö, kansainvälisesti tunnettu veneveistäjä Jouka Dehm.

Sähköveneprojekti on jo alkuvaiheessaan herättänyt suurta kiinnostusta veneiden yhteis- ja vuokrakäyttöä tarjoavien yritysten Boutin ja Skipperin suunnalla. Veneen sisustuksen suunnittelussa onkin huomioitu palveluntarjoajien tarpeet ja ideat. Opiskelijoiden suunnitelmissa myös esteettömyyteen kiinnitettiin erityisesti huomiota, sillä veneellä on potentiaalia toimia myös esimerkiksi Espoon, Helsingin tai Tampereen kaupunkiveneenä.

Lisätietoja:

Simo Puintila, lehtori, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, simo.puintila@aalto.fi, p. 050 517 5036

Anssi Helminen, yhteistyövastaava, Skand, anssi.helminen@skand.fi, p. 045 321 3622

Jouka Dehm, projektipäällikkö, Skand, jouka.dehm@skand.fi, p. 050 410 2801

Lue lisää

Studies_Unto_Rautio

Design and Media, Bachelor of Arts and Master of Arts (Art and Design)

Bachelor's Programme in Design and Media -kandidaattiohjelma edistää monialaista lähestymistapaa, joka tarjoaa vankan pohjan ja kannustaa opiskelijoita tutkimaan taiteen, median ja teknologian leikkauskohtia, samalla kun he rakentavat identiteettiään tulevina luovina ammattilaisina.

Koulutustarjonta
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Antonina Strzelecka Otaniemessä
Opinnot Julkaistu:

Elektroniikkaa ja lääketiedettä – näin terveysteknologia yhdistää Antonina Strzeleckan mielenkiinnon kohteet

Health Technology Engineering -maisteriohjelman Antonina Strzelecka toivoo, että tutkimuksesta on suoraa hyötyä potilaille.
Neljä opiskelijaa istuu ulkoportailla, juttelee ja nauraa kirjojen ja tabletin kanssa
Opinnot Julkaistu:

Aalto-yliopisto ja Bocconin yliopisto Italiassa alkavat tarjota markkinoinnin kaksoistutkintoa

Ensimmäinen opiskelijaryhmä, johon valitaan 10 opiskelijaa Aallon ja 10 Bocconin kautta, aloittaa opintonsa syksyllä 2027.
Nuoret aikuiset kävelevät ja juttelevat puistopolulla, taustalla polkupyöriä ja suuria puita
Opinnot Julkaistu:

Alumni, vastaathan uraseurantakyselyyn!

Aallosta valmistuneiden asiantuntijoiden siirtymistä työelämään sekä kokemuksia opinnoista ja urasta seurataan vuosittain uraseurantakyselyllä. Uraseurantakyselyn vastaukset antavat tärkeää tietoa korkeakoulutettujen osaajien työelämästä sekä nykyisille opiskelijoille että tulevia opintojaan pohtiville nuorille. Lisäksi kyselyssä kerättyä tietoa käytetään yliopiston opetuksen ja palvelujen kehittämiseen.
Euroopan unionin osarahoittama
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Mielipidekirjoitus: Suomen kielen oppiminen osaksi tutkintojen rakenteita

Tässä mielipidekirjoituksessa Helsingin yliopiston asiantuntija Rebekka Nylund ja Aalto-yliopiston yliopistonlehtori Elisa Räsänen pohtivat EU:n osarahoittamassa Kielituetut osaamispolut -hankkeessa oppimaansa ja tarjoavat ehdotuksia, miten ja miksi suomen kielen oppimista voisi tuoda osaksi korkeakoulujen tutkinto-ohjelmien rakenteita.