Uutiset

Monika Österberg on nimitetty BIO2:n laitosjohtajaksi

Professori Monika Österberg on nimitetty laitosjohtajaksi Biotuotteiden ja biotekniikan laitokselle (BIO2) 1.1.2021 alkaen. Hänen kautensa kestää kolme vuotta. Österberg on toiminut laitoksen varajohtajana vuoden 2020 alusta lähtien.
Monica Österberg

Professori Markus Linder jatkaa Bio2:n varajohtajana ja toinen varajohtaja nimitetään myöhemmin.

”Tässä vaiheessa haluan esittää vilpittömät kiitokseni professori Herbert Sixtalle, joka on johtanut laitosta erittäin menestyksekkäästi, energisesti ja suurella antaumuksella”, sanoo Kemian tekniikan korkeakoulun dekaani Kristiina Kruus.

”Onnittelen Monikaa, ja toivotan hänelle ja Markukselle kaikkea hyvää Bio2:n johtamiseen.”

Lisätietoja:

Kristiina Kruus, dekaani, Kemian tekniikan korkeakoulu, Aalto-yliopisto
s-posti: [email protected]

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tulevat dekaanit Kari Tammi ja Jussi Ryynänen.
Nimitykset, Mediatiedotteet Julkaistu:

Kari Tammi ja Jussi Ryynänen on nimitetty dekaaneiksi

Professori Kari Tammi aloittaa 1. heinäkuuta Insinööritieteiden korkeakoulussa ja professori Jussi Ryynänen 1. elokuuta Sähkötekniikan korkeakoulussa.
The Ocean’s Curtain is inspired by the way the surface of water looks when viewed from the seabed. Kurotuksia - Higher Powers exhibition. Photo: Mikko Raskinen.
Mediatiedotteet Julkaistu:

Matematiikkaa ja taiteita sulauttava Kurotuksia – Higher Powers avautuu Heurekassa tänään – jättimäisiä limasieniteoksia on esillä jopa kaksin kappalein

Aalto-yliopiston poikkitieteellinen ”Kristallikukkia peilisaleissa: Matematiikka kohtaa taiteen ja arkkitehtuurin” -kurssi huipentuu tänään tiedekeskus Heurekassa avattavaan Kurotuksia – Higher Powers -loppunäyttelyyn. Se juhlistaa kurssin kymmenvuotista taivalta monialaisen vuorovaikutuksen lisäämiseksi, ja on samalla kurssin toinen näyttely Heurekassa.
Sofia Guridi pictured in a lab setting.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Sofia Guridi muotoilee maailmaa paremmaksi älykkäiden tekstiilien avulla

Aalto-yliopiston Bioinnovaatiokeskuksen tohtoriopiskelija Sofia Guridi haluaa luoda bio-pohjaisia älytekstiilejä, jotka auttavat ihmisten arjen parantamisessa.
Mira Hänninen
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Alumni Mira Hänninen: On inspiroivaa, että omalla työllä on positiivinen vaikutus yhteiskuntaan

Nykyisin Nesteellä työskentelevä alumnimme Mira Hänninen hakeutui Kauppakorkeakouluun yritysjuridiikan maisteriohjelmaan, sillä hän halusi enemmän käytännönläheistä yritysnäkökulmaa oikeustieteen opintoihinsa. ”Palkitsevinta opinnoissa oli juuri se, ettemme opiskelleet vain sääntelyn sisältöä vaan mietimme, millainen käytännön vaikutus sillä on yritysten liiketoimintaan ja päätöksentekoon.”