Uutiset

Metex-palkinnon saivat Dario Aquet ja Venla Elonsalo

Palkinto myönnetään erinomaisesta maisterityöstä, joka on tehty yhteistyössä teknologiayrityksen kanssa tai joka edistää muotoilun ja taiteen merkitystä ja käyttöä suomalaisessa teollisuudessa.
Käsi pitelee harmaata ja mustaa laitetta, joka muistuttaa retro-kameraa valkoista taustaa vasten.
Dario Aquet: Rethinking portable bluetooth speakers: Disassemblability and reparability in product design

Tänä vuonna Metex-palkinto myönnetään poikkeuksellisesti kahdelle maisterityölle. ”Pyrkimyksemme on yhdistää muotoilijoita ja suunnittelijoita ja suomalaista teollisuutta. Tänä vuonna valinta oli vaikea, sillä kaikki työt olivat erinomaisia”, sanoi Metex-rahastoa edustava Jussi Neuvo palkinnonjakotilaisuudessa.

Dario Aquet’n maisterintutkielma muotoilun laitoksen Contemporary Design -ohjelmassa korostaa kestävän kehityksen merkitystä muotoiluprosesseissa. Kulutuskriittinen tutkielma, Rethinking Portable Bluetooth Speakers: Disassemblability and Reparability in Product Design, osoittaa, kuinka purkaminen ja korjattavuus voivat edistää uutta kestävyyden ja vastuullisuuden kulttuuria suunnittelussa.

”Aquet’n opinnäytetyö on mielestäni erinomaisen hyvä esimerkki työstä, joka osoittaa yksittäisen suunnittelijan tekemien muotoiluratkaisujen olevan paljon yksittäistä tuotetta merkittävämpiä”, sanoo teollisen muotoilun lehtori ja maisterityön ohjaaja Simo Puintila.

”Hänen käyttämäänsä esimerkkiä kaiuttimen tuotearkkitehtuurin uudelleenajattelusta voitaisiin soveltaa melkeinpä mihin tahansa muuhunkin tuotteeseen tai teollisuuteen. Työ on mielestäni toiveita herättävä esimerkki siitä, että kestävämmän elämäntavan ja kulutusratkaisujen edellyttämät systeemisen tason muutokset ovat todella mahdollisia ja ne voivat hyvin lähteä yksittäisen suunnittelijan pöydältä.”

Venla Elonsalon työ I weave dogs and clothes: Digital technologies for woven textile-form design on tehty Fashion, Clothing and Textile Design -pääaineessa muotoilun laitoksella tekstiilisuunnittelun professori Maarit Salolaisen ohjauksessa.

Henkilö käyttää ylisuureta, värikästä ruudullista takkia valkoisen yläosan päällä, yksinkertaista taustaa vasten.
Venla Elonsalo: I Weave Dogs and Clothes: Digital technologies for woven textile-form design

Kokeellinen, käytäntöön perustuva opinnäytetyö käsittelee ilman ompeleita toteutettuja, monikerroksisia kudottuja vaatteita ja asusteita. Elonsalo tutkii menetelmiä, jotka tekevät malleista kestävämpiä ja luo uusia mahdollisuuksia kudottujen tekstiilimuotojen suunnitteluun. 

Opinnäytetyössä tarkastellaan myös, miten tietokoneavusteinen suunnittelu tukee samanaikaista suunnitteluprosessia. Koko vaatteen kudonta on kestävä vaihtoehto perinteiselle vaatteiden tuotannolle, jossa vaatteiden valmistaminen tilauksesta on kannattavampaa. Tämä vähentää ylikuotannon aiheuttamaa jätettä.

Suomalaista elinkeinoelämää edistävä Metex-rahasto toimii osana Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiötä. Rahasto myöntää vuosittain 5 000 euron arvoisen palkinnon huipputason lopputyöstä Aalto-yliopistosta valmistuvan opiskelijan maisterintyölle. 

Lue lisää: 

Metex-palkintoehdokkaat 2025

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilöt rivissä
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Tasavallan presidentin kunniamerkit Kemian tekniikan korkeakoulussa

Tasavallan presidentin kunniamerkit myönnettiin neljälle henkilölle koulussamme: dekaani Kristiina Kruusille, professori Lasse Murtomäelle, teknisten palvelujen päällikkö Jaana Richille ja vanhemmalle yliopistolehtorille Jari Aromaalle.
Ilmakuva raitiovaunusta kaarevalla radalla, jota ympäröivät puut ja rakennukset kaupunkimaisemassa aurinkoisena päivänä.
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuoden Ympäristörakenne 2025 -palkinto Kalasatama-Pasila -raitiotielle

Palkinto myönnetään tunnustuksena ansiokkaasta rakennetun ympäristön suunnittelusta ja toteutuksesta. Aalto-yliopiston asiantuntijat kehittivät hankkeen kestävyysratkaisuja.
Pitkähiuksinen henkilö tummassa neuleessa seisoo lumisella pellolla, taustalla paljaita puita.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Maisema-arkkitehti Sara Korkeamäki sai Lappset-stipendin

Korkeamäki tarkastelee diplomityössään luontokadon moniulotteista haastetta ja etsii siihen ratkaisuja maisema-arkkitehtuurin keinoin.
Kollaasikuvassa kolme tiukasti rajattua ja hieman sumennettua henkilökuvaa, joissa värisävyinä violetti, punainen, vihreä ja keltainen.
Aalto Magazine Julkaistu:

Toivoa ei vain odoteta – sitä tutkitaan, kyseenalaistetaan ja luodaan Aallossa

Sanakirjan mukaan toivo on tunne siitä, että jotakin suotuisaa tapahtuu. Toimittaja lähti etsimään toivoa yliopiston kampukselta. Vastaan tuli toteutuneita toiveita, kriittistä toivontutkimusta sekä toivoa, joka on luotava itse.