Uutiset

Meet Your Community – mursusta alumniksi

MYC-tapahtumassa kuultiin eri vaihtoehdoista liittyen kandin erikoitumisalueen opintojen valintaan.
myc08032017_web_fi_fi.jpg

Vilkas puheensorina täytti Kandidaattikeskuksen Kauppakorkeakoulun siiven ala-aulan Otakaari 1:ssä, kun lähes 200 mursua saapui Meet Your Community (MYC) -tapahtumaan keskiviikkona 8.3. Nyt jo kolmannen kerran Kauppakorkeakoulun mursuille järjestetyn tapahtuman kantavana ajatuksena on uusien opiskelijoiden tutustuttaminen Kauppiksen yhteisöön opintojen alusta alkaen.

”Heti ensimmäisestä päivästä lähtien mursusta tulee osa yhteisöämme. Yhteydenpito oman koulun kanssa jatkuu toivottavasti myös opintojen jälkeen alumnina. Aktiivinen alumniyhteisö on Kauppikselle suuri voimavara, jonka kehittämiseen haluamme panostaa. Myös tämä tapahtuma on osa tätä työtä”, kertoi Jonna Söderholm, Kauppakorkeakoulun ulkoisten suhteiden päällikkö.

Tilaisuuden juonsi Katariina Ollari, Kauppiksen opiskelija itsekin. Tapahtumassa Kauppakorkeakoulusta valmistuneet alumnit kertoivat opiskeluaikojen kokemuksistaan ja siitä, mitä hyötyä omista pääaine- tai erikoistumisaluevalinnoista on ollut esimerkiksi työllistymisen kannalta.

Ennen iltapäivän paneelikeskustelua Tanja Makkonen Kauppakorkeakoulun ura- ja rekrytointipalveluista kertoi salissa istuville taustatietoja siitä, miten Kauppiksesta keskimäärin työllistytään ja minne, mikä on vastavalmistuneen kauppatieteilijän odotettu tulotaso ja ensimmäinen ammattinimike.

Paneelikeskustelu oli antoisa, kun alumnit Pasi Torppa laskentatoimen aineesta, Maarit Vilen rahoituksesta, Miikka Huhta johtamisesta sekä Katariina Helaniemi ja Juha Aarvala markkinoinnista saivat opiskelijoilta lukuisia hyviä kysymyksiä pohdittaviksi. Jos käydyn keskustelun voisi tiivistää muutamaan teemaan, niin ne olisivat:

Valitkaa rohkeasti omannäköinen ratkaisu.”

”Mitä ikinä valitsettekin, muistakaa säilyttää pirteä ote ja kyky oppia uutta.”

” Älkää aliarvioiko mitään työtä.”

”Rakentakaa hyvä verkosto itsellenne ja tutustukaa toisiinne yli pääainerajojen.”

”Aalto tarjoaa aidosti poikkitieteellisen vaihtoehdon – hyödyntäkää se.”

”Lähtekää vaihtoon, jos mahdollista. Se kannattaa aina.”

Myös Kauppakorkeakoulun professorit olivat paikalla valaisemassa mursuille, miten ja miksi he ovat päätyneet juuri oman aihealueensa proffiksi. Tilaisuuden päätteeksi mursut saivat kahvikupposen äärellä proffilta, opintokoordinaattoreilta ja alumneilta arvokkaita neuvoja opinnoissa menestymiseen.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Mies kurkistaa komponenttiputkien läpi kuten kiikareita käytettäessä.
Yhteistyö Julkaistu:

Tutkimuksesta kohti resilienttejä energiajärjestelmiä: Halide Energy kiihdyttää akkukehitystä Aalto Design Factorylla

Aalto-yliopistosta ponnistava Halide Energy, kuparivirtausakkuja pitkän keston varastointiin kehittävä yritys, on kiihdyttänyt siirtymäänsä tutkimushankkeesta tuotteeksi Aalto Design Factoryn Partner Plaza -startupohjelman avulla. Nopean prototyypin valmistuksen, asiantuntevan henkilökunnan ja työpajojen ansiosta tiimi voi valmistaa mittatilausosia päivissä, ratkoa viime hetken haasteita ja jatkaa tuotekehitystä.
Alex ja Lucie Lampen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vaatimattomista oloista vuorineuvokseksi – visionäärin viimeinen lahja elää Aalto-yliopistossa

Lampénien testamenttilahjoitus tukee Aalto-yliopiston kemiantekniikan opiskelijoita ja tulevaisuuden osaajia stipendien avulla. Vuorineuvos ja kemiantekniikan diplominsinööri Aleksander Lampén oli suomalaisen puunjalostusteollisuuden sekä selluloosateollisuuden merkittävä edelläkävijä. Hänen perintönsä edistää edelleen kansainvälistymistä ja korkealaatuista tutkimusta biotuotetekniikan alalla. Lahjoitus Aalto-yliopistolle on vaikuttava sijoitus koulutukseen, innovaatioihin ja yhteiskunnan uudistamiseen.
Kampuksen puisto, vihreitä ja oransseja syyspuita tiilirakennuksen edessä sinisen pilvisen taivaan alla
Opinnot Julkaistu:

Avoimen yliopiston loppusyksyn kurssi-ilmoittautumiset alkavat 21.9.

Loppuvuoden kurssien ilmoittautuminen alkaa 21.9.
Hymyilevä nuori nainen vihreällä penkillä aurinkoisella kampuksella, taustalla tiilirakennus ja puita.
Opinnot Julkaistu:

Thaimaasta maailmalle: Uutta itsevarmuutta englannin kielen käyttöön

Keraamikko ja sisällöntuottaja Natcha Kiattanavith osallistui kolmelle Aalto-yliopiston kesäkoulun kurssille.