Maija Tammi yksi kolmesta ehdokkaasta National Portrait Galleryn muotokuvapalkinnon saajaksi
Ehdokkaana oleva valokuva esittää Osakan yliopiston kehittämää Erica-androidia.
Aalto-yliopiston median laitokselle väitöskirjaansa viimeistelevä Maija Tammi on ehdolla Taylor Wessing Portrait Price –palkinnon saajaksi. Lontoon National Portrait Galleryn järjestämä kilpailu on valokuvataiteen johtava tunnustus, joka nostaa esiin maailman kiinnostavimpia muotokuvia ja taiteilijoita.
Maija Tammen kilpailutyö ”One of Them Is a Human #1” on osa laajempaa sarjaa, joka esittää androideja yhden ihmisen vierellä, herättäen laajempia kysymyksiä ihmisyydestä. Valokuva otettiin Ishiguro-laboratoriossa, Osakan yliopistossa.
Lisätietoja:
Maija Tammi, maija@maijatammi.com, +358405424655.
Lue lisää uutisia
TATE-PJU uudeksi standardiksi vaativiin hankkeisiin
Taloteknisestä projektinjohtomallista on jo vuosien kokemus, mutta vielä siitä ei ole tullut valtavirtaa. Kun talotekniikan merkitys ja vaativuus koko ajan kasvaa, nyt on oikea hetki miettiä, miten TATE-PJU:sta tehdään alan standardi vaativiin hankkeisiin. Matias Kallion tuore diplomityö tarjoaa hyvät eväät muutosmatkalle.
DOC+ kehittää väitöskirjatutkijoiden työelämätaitoja – Tule mukaan tapahtumiin
Tohtoriopiskelija tai jo tohtoriksi valmistunut, oletko pohtinut, miten rakentaa mielekäs ura tohtorina? Tai mitä muutoksia tekoäly tuo tutkimukseen ja työelämään? Nämä tapahtumat ja koulutukset ovat juuri sinulle!
Erikoistuneet tekoälymallit voivat olla Suomen seuraava globaali vientituote
Resurssitehokkaat ja erikoistuneet tekoälymallit voivat olla Suomen seuraava kansainvälinen kilpailuetu ja mahdollisuus erottautua suuria kielimalleja hyödyntävillä markkinoilla.