Lisävinkkejä uusien kulkutunnisteiden käyttöön
Lue tästä täsmävinkkejä uusien kulkutunnisteiden onnistuneeseen käyttöön Otaniemen kampuksella.
Vahvemman salauksen myötä uudet lukijalaitteet saattavat toimia hieman hitaammin verrattuna vanhoihin laitteisiin. Täsmävinkkejä uusien tunnisteiden onnistuneeseen käyttöön:
- Toimi rauhallisesti. Tunniste ei toimi vain "vilauttamalla" vaan kysymys on konkreettisesti tunnisteen luettamisesta.
- Aseta tunniste lähes kiinni lukijaan. Huomoithan, että mikäli lukijassa on numero- tai kirjainnäppäimiä, älä vahingossa paina niitä (tällöin luetus ei onnistu, vaan lukija jää odottamaan muita numeroita). Pidä tunnistetta lukijassa kunnes kuulet piippauksen.
- Väri lukijalaitteen ympärillä kertoo, onnistuiko luettaminen ja onko tunnisteella oikeus avata kyseistä ovea.
Käymme jatkuvaa vuorovaikutusta laite- sekä järjestelmätoimittajan kanssa. Ohjelmistoja lukijalaitteiden taustalla päivitetään säännöllisesti ja kiinnitämme merkittävästi huomiota sujuvaan käyttäjäkokemukseen.
Mikäli sinulla on ongelmia uusien tunnisteiden kanssa, olethan yhteydessä kulkukortit@aalto.fi tai info-acre@aalto.fi. Lisäksi jos huomaat, että tunnisteen numerosarja näkyy huonosti (stanssaus tai laserkaiverruksella tehty) tai jos tunniste toimii ailahtelevasti, tunnisteen voi käydä palauttamassa aulapalveluihin ja pyytää uuden tilalle.
Älypuhelin aaltolaisten avaimena kampuksella
Mobiilitunniste toimii avaimena kampuksella.
Huomioitavaa PIN-koodin käytössä Aalto-yliopiston kampuksella
Aalto-yliopiston kampuksen ulko-ovien avaamiseen tarvitaan PIN-koodi tiettyinä aikoina.
Lyhyitä katkoja kulkutunnisteiden ja ovien toiminnassa
Järjestelmäpäivitys aiheuttaa lyhyitä katkoja kulkutunnisteiden toimintaan viikolla 51 (16.-20.12.2024).
HSL-kortti lakkaa toimimasta kulkutunnisteena Otaniemen kampuksella 15.11.2024
Otaniemen kampuksella HSL-kortti poistuu käytöstä kulkutunnisteena 15.11.2024 alkaen.Lue lisää uutisia
Kvanttimullistuksesta merten aarteisiin – Aalto-yliopisto kutsuu jälleen kaikki uteliaat matkalle tieteen ja taiteen maailmaan
Suositut Aalto Ahaa -luennot ja Tiedeteatteri jatkuvat syksyllä uusilla, kiehtovilla aiheilla.
Tervetuloa Talotekniikka 2030 -tulosseminaariin 2026
Talotekniikka 2030 -tulosseminaari pidetään 8.9.2026 klo 14.00–17.00 Otaniemessä osoitteessa Rakentajanaukio 4 / R1 sekä Teamsissa. Varaa paikkasi ilmoittautumalla.Webinaarisarja: Unlocking the Potential of Neurodiversity in Education & Work syksyllä 2026
Englanninkielinen webinaarisarja koostuu kolmesta syksyllä 2026 järjestettävästä webinaarista, joissa keskitytään neurodiversiteettiin korkeakoulutuksessa ja työelämässä.