Uutiset

Liikesivistysrahastolta 850 000 euron lahjoitus Aalto-yliopistolle kauppatieteisiin

”Lahjoitusten merkitys korostuu lisätessämme opiskelupaikkoja koulussamme.”
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu / Kuva Roope Kiviranta
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu Otaniemessä. Kuva: Roope Kiviranta / Kauppakorkeakoulu

Liikesivistysrahasto lahjoittaa yhteensä 2,5 miljoonaa euroa kauppatieteelliselle tutkimus- ja koulutusalalle. Lahjoitus liittyy 10 suomalaisen yliopiston varainhankintakierrokseen ja lahjoitukset maksetaan yliopistoille ennen varainhankintakampanjan päättymistä 30.6.2022. Aalto-yliopiston osuus lahjoituksesta on 850 000 euroa.

Päätös yliopistojen varainhankintakampanjaan osallistumisesta tehtiin Liikesivistysrahastossa joulukuussa 2021, ja lahjoitusten kohdennuksesta päätettiin 28.4.2022.

”Lahjoituskriteerejä olivat yliopistojen akateeminen menestys tieteellisessä tutkimuksessa, niiden yhteiskunnallinen vaikuttavuus ekonomien ja tohtorien lukumäärällä mitattuna sekä Liikesivistysrahaston vastaanottamat lahjoitukset yliopistojen alueilta viimeisten 10 vuoden aikana”, kertoo Liikesivistysrahaston toimitusjohtaja Johanna Vesterinen.

Vastaavia kriteereitä käytettiin viimeksi vuosina 2016–2017, jolloin Liikesivistysrahasto lahjoitti yliopistoille yhteensä 5,0 miljoonaa euroa.

Kauppakorkeakoulun dekaani Timo Korkeamäki iloitsee uudesta lahjoituksesta ja kiittää lämpimästi koulun pitkäaikaista tukijaa. ”Olemme erittäin kiitollisia tästä uudesta, merkittävästä lahjoituksesta. Lahjoitusten merkitys korostuu lisätessämme opiskelupaikkoja koulussamme ja samaan aikaan vaaliessamme koulumme korkeaa akateemista laatua.”

”Liikesivistysrahasto on tukenut toimintaamme monin tavoin jo yli 100 vuoden ajan. Lahjoitusten lisäksi iso joukko koulumme tutkijoita ja professoreita on saanut tukea apurahoina. Näillä apurahoilla on tärkeä rooli korkealaatuisen ja yhteiskunnallisesti vaikuttavan tutkimuksen tekemisen tukemisessa ja innoittamisessa”, sanoo Korkeamäki.

Viimeaikaisista apurahan saajista mainittakoon esimerkiksi professori Tiina Ritvala ja hänen tutkimusryhmänsä, joka sai vuoden 2021 apurahajaossa 100 000 euron apurahan monivuotiseen tutkimukseensa Sustainable Cities and Multinational Corporations in International Business: A Future facing Perspective.

Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä kiittää Liikesivistysrahastoa huomattavasta lahjoituksesta. ”Lämpimät kiitokseni Liikesivistysrahastolle sekä tästä uudesta lahjoituksesta että pitkäaikaisesta tuesta Aalto-yliopistolle ja Kauppakorkeakoululle. Kauppatieteiden merkitys yhteiskuntamme ja varsinkin liike-elämämme kehittäjänä on kiistaton. On hienoa, että voimme lahjoituksen myötä vauhdittaa tätä tärkeää työtä.”

Tiedustelut

Timo Korkeamäki
dekaani, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu
[email protected]

Johanna Vesterinen
toimitusjohtaja, KTT, Liikesivistysrahasto
p. 045 874 2734
[email protected]

Liikesivistysrahaston vuosittaiset apurahat ovat noin 5,0 miljoonaa euroa. Apurahatoiminnan painoalueita ovat Datatalous, Johtamisen osaaminen, Liiketoiminnan uudistaminen, Tulevaisuuskestävä ympäristö sekä Yrittäjyys, skaalautuminen ja kasvu. Liikesivistysrahasto kannustaa tutkimusryhmiä monivuotisten apurahojen hakuun.

Liikesivistysrahasto

Liikesivistysrahasto edistää tulevaisuusorientoitunutta kauppatieteellistä tutkimusta myöntämällä apurahoja ja tunnustuspalkintoja.

Lue lisää
Liikesivistysrahasto logo

Lahjoittamiseen liittyviä uutisia ja lahjoittajatarinoita

Portrait image of Pentti Ahnger
Yhteistyö Julkaistu:

Lahjoittaja Pentti Ahnger: Kauppakorkeakoulu antoi hyvät eväät työelämään

Kiinnostuin jo työvuosina opiskelijamentoroinnista, ja olen saanut tutustua moniin mukaviin ja fiksuihin kyltereihin.
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu / Kuva Roope Kiviranta
Yliopisto Julkaistu:

Liikesivistysrahastolta 850 000 euron lahjoitus Aalto-yliopistolle kauppatieteisiin

”Lahjoitusten merkitys korostuu lisätessämme opiskelupaikkoja koulussamme.”
Kuvassa näkyy Einar A. Haapalan muotokuva, jonka on maalannut taiteilija Emil Danielsson.
Yliopisto Julkaistu:

Einar A. Haapalan muotokuva ripustettiin Kandidaattikeskukseen

Liikemies Haapalan ja hänen puolisonsa mittavalla testamenttilahjoituksella rahoitetaan tänäkin päivänä Kauppakorkeakoulun opiskelijoiden ulkomaan vaihto-opiskelua tukevia stipendejä.
Kiitosjuhla lahjoittajille, #kauppis110. Kuva: Heli Sorjonen
Yliopisto Julkaistu:

Suurkiitos Kauppakorkeakoulun tukijoille!

Lahjoitukset ovat mahdollistamassa vahvan tulevaisuuden rakentamista Kauppikselle.
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kauppakorkeakoulun promootio 2022, promootiokulkue. Kuva: Mika Levälampi
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulussa juhlistettiin 16. juhlallista promootiota

Katso kuvia tästä arvokkaasta ja upeasta akateemisesta juhlasta.
A woman in white t-shirt and a man in red shirt standing and talking together
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Uusia akatemiatutkijoita ja tutkijatohtoreita

Suomen Akatemian rahoitus tuo Aalto-yliopistoon kuusi uutta akatemiatutkijan ja 14 uutta tutkijatohtorin tehtävää – lämpimät onnittelut kaikille!
Photo of Melina Nummi.
Yliopisto Julkaistu:

Melina Nummi edistää opiskelijoiden liikkuvuutta Unite-yliopistoverkostossa

Melina Nummi on kansainvälisen liikkuvuuden suunnittelija Aalto-yliopistossa. Melinan kiinnostus kansainvälistymisen mahdollistamiseen kaikille tulee hänen omasta taustastaan, sillä hän on opiskellut ja työskennellyt Suomen ulkopuolella monta vuotta.
Emilia Hernesniemi's documentary film Goodbye Tornio tells about Vilma, 18 years old high school graduate
Palkitut, Yliopisto Julkaistu:

Emilia Hernesniemen Hei hei Torniolle parhaan lyhytelokuvan Jussi-palkinto

Jussi-palkinto myönnettiin ensimmäistä kertaa opiskelijaelokuvalle.