Uutiset

Liikesivistysrahastolta 850 000 euron lahjoitus Aalto-yliopistolle kauppatieteisiin

”Lahjoitusten merkitys korostuu lisätessämme opiskelupaikkoja koulussamme.”
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu / Kuva Roope Kiviranta
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu Otaniemessä. Kuva: Roope Kiviranta / Kauppakorkeakoulu

Liikesivistysrahasto lahjoittaa yhteensä 2,5 miljoonaa euroa kauppatieteelliselle tutkimus- ja koulutusalalle. Lahjoitus liittyy 10 suomalaisen yliopiston varainhankintakierrokseen ja lahjoitukset maksetaan yliopistoille ennen varainhankintakampanjan päättymistä 30.6.2022. Aalto-yliopiston osuus lahjoituksesta on 850 000 euroa.

Päätös yliopistojen varainhankintakampanjaan osallistumisesta tehtiin Liikesivistysrahastossa joulukuussa 2021, ja lahjoitusten kohdennuksesta päätettiin 28.4.2022.

”Lahjoituskriteerejä olivat yliopistojen akateeminen menestys tieteellisessä tutkimuksessa, niiden yhteiskunnallinen vaikuttavuus ekonomien ja tohtorien lukumäärällä mitattuna sekä Liikesivistysrahaston vastaanottamat lahjoitukset yliopistojen alueilta viimeisten 10 vuoden aikana”, kertoo Liikesivistysrahaston toimitusjohtaja Johanna Vesterinen.

Vastaavia kriteereitä käytettiin viimeksi vuosina 2016–2017, jolloin Liikesivistysrahasto lahjoitti yliopistoille yhteensä 5,0 miljoonaa euroa.

Kauppakorkeakoulun dekaani Timo Korkeamäki iloitsee uudesta lahjoituksesta ja kiittää lämpimästi koulun pitkäaikaista tukijaa. ”Olemme erittäin kiitollisia tästä uudesta, merkittävästä lahjoituksesta. Lahjoitusten merkitys korostuu lisätessämme opiskelupaikkoja koulussamme ja samaan aikaan vaaliessamme koulumme korkeaa akateemista laatua.”

”Liikesivistysrahasto on tukenut toimintaamme monin tavoin jo yli 100 vuoden ajan. Lahjoitusten lisäksi iso joukko koulumme tutkijoita ja professoreita on saanut tukea apurahoina. Näillä apurahoilla on tärkeä rooli korkealaatuisen ja yhteiskunnallisesti vaikuttavan tutkimuksen tekemisen tukemisessa ja innoittamisessa”, sanoo Korkeamäki.

Viimeaikaisista apurahan saajista mainittakoon esimerkiksi professori Tiina Ritvala ja hänen tutkimusryhmänsä, joka sai vuoden 2021 apurahajaossa 100 000 euron apurahan monivuotiseen tutkimukseensa Sustainable Cities and Multinational Corporations in International Business: A Future facing Perspective.

Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä kiittää Liikesivistysrahastoa huomattavasta lahjoituksesta. ”Lämpimät kiitokseni Liikesivistysrahastolle sekä tästä uudesta lahjoituksesta että pitkäaikaisesta tuesta Aalto-yliopistolle ja Kauppakorkeakoululle. Kauppatieteiden merkitys yhteiskuntamme ja varsinkin liike-elämämme kehittäjänä on kiistaton. On hienoa, että voimme lahjoituksen myötä vauhdittaa tätä tärkeää työtä.”

Tiedustelut

Timo Korkeamäki
dekaani, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu
[email protected]

Johanna Vesterinen
toimitusjohtaja, KTT, Liikesivistysrahasto
p. 045 874 2734
[email protected]

Liikesivistysrahaston vuosittaiset apurahat ovat noin 5,0 miljoonaa euroa. Apurahatoiminnan painoalueita ovat Datatalous, Johtamisen osaaminen, Liiketoiminnan uudistaminen, Tulevaisuuskestävä ympäristö sekä Yrittäjyys, skaalautuminen ja kasvu. Liikesivistysrahasto kannustaa tutkimusryhmiä monivuotisten apurahojen hakuun.

Liikesivistysrahasto

Liikesivistysrahasto edistää tulevaisuusorientoitunutta kauppatieteellistä tutkimusta myöntämällä apurahoja ja tunnustuspalkintoja.

Lue lisää
Liikesivistysrahasto logo

Lahjoittamiseen liittyviä uutisia ja lahjoittajatarinoita

Lahjoittajien seinäteos /  Donors Wall at Aalto BIZ. Photo: Mikko Raskinen
Yhteistyö Julkaistu:

Kansantaloustiedettä opiskellut Soila Höijer päätyi IT-alalle ja nautti työstään

”Haluan kovasti kannustaa tyttöjäkin monipuoliselle IT-alalle.”
Kovasen vesipullot auton istuinten käsinojine päässä
Yliopisto Julkaistu:

”Nolla kaksisataa, kuusi nolla, kuusi nolla”. Kovasella.

Toimitusjohtaja Eeva Kovanen on luotsannut perheyrityksen henkilökuljetustoiminnasta sijoitusyritykseksi.
School of business students sitting in front of the campus and laughing
Yhteistyö Julkaistu:

OP Ryhmä lahjoittaa 120 000 euroa Aalto-yliopistolle

Kauppatieteiden alalle kohdennetun lahjoituksen vaikuttavuutta lisää valtion vastinrahakampanja, joka jatkuu kesäkuun 2022 loppuun saakka.
Kauppakorkeakoulun alumni Martti Johansson
Yliopisto Julkaistu:

”Joka päivä menin mielellään töihin, koskaan ei tuntunut ikävältä.”

80-vuotias Martti Johansson on yksi onnellisista Seiskan Veljistä.
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kolme henkilöä Kauppakorkeakoululla
Yliopisto Julkaistu:

Opetusta ja kursseja kehitetään opiskelijoilta saadun palautteen pohjalta

AllWell?-kyselyllä kartoitetaan asioita, joita voidaan kehittää opiskelijoiden opiskelukyvyn parantamiseksi.
Financial Times ranking 2022
Yliopisto Julkaistu:

Aalto on sijalla 34 Financial Timesin eurooppalaisia kauppakorkeakouluja vertailevassa rankingissa

Kauppakorkeakoulu jatkaa toisena pohjoismaisten korkeakoulujen joukossa.
Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki
Palkitut, Yliopisto Julkaistu:

Itsenäisyyspäivän kunniamerkkejä aaltolaisille

Rehtori Ilkka Niemelälle annetaan Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki, ja kaikkiaan kunniamerkkien saajina on 15 henkilöä Aallosta. Onnea!
White coffee cup with Space 21 logo, space's common room on the background.
Kampus, Yliopisto Julkaistu:

Tervetuloa aamukahville Space 21:een keväällä 2023

Kahvia, aamupalaa ja hyvää seuraa radikaalin luovuuden olohuoneessa – kaikki Aaltolaiset ovat tervetulleita Space 21:en avointen ovien aamukahveille. Kevään 2023 aikataulu nyt julki!