Uutiset

Lappset-stipendin sai maisema-arkkitehti Eetu Mykkänen

Diplomityössään Mykkänen käsittelee identiteettiä ja sen merkitystä maisema-arkkitehdeille.
Kontulan keskusta, jonka suunnittelukilpailun aineistoa Eetu Mykkänen käytti diplomityössään
Kontula: Diplomityössään Mykkänen tutkii, kuinka Kontulan keskuksen ideakilpailun kilpailuehdotukset ottavat huomioon asuinalueen ja sen asukkaiden identiteetin.

Maiseman identiteetin ymmärtämistä pidetään itsestään selvänä osana maisema-arkkitehdin tai arkkitehdin työtä. Eetu Mykkäsen diplomityö kuitenkin osoittaa, että identiteetti on usein kuviteltua moniulotteisempi ilmiö, jonka syvällinen ymmärtäminen on alalla heikkoa. Onkin tärkeää lisätä suunnittelijoiden ymmärrystä identiteetin rakentumisesta ja maisema-arkkitehdin keinoista vaikuttaa niin paikan identiteettiin kuin sitä kautta myös asukkaiden ja paikan kokijoiden henkilökohtaisiin identiteetteihin.

Tiloilla, toiminnoilla ja symboliikalla on mahdollista sekä representoida että marginalisoida identiteettejä. Diplomityössään Identiteetin paikka - eli mitä identiteetti on ja miksi sillä on maisema-arkkitehdille merkitystä Mykkänen käyttää esimerkkinään Kontulan keskuksen ideakilpailun aineistoa. Hän osoittaa, että alan aineistossa identiteettiä käsitellään usein pintapuolisesti, vailla inhimillistä ja sosiaalista ulottuvuutta.

Lappset-toimikunnan mukaan diplomityön aihe on yhteiskunnallisesti merkittävä ja teoreettisesti kiinnostava.

”Työ on kriittinen ja herättävä keskustelunavaus identiteetin merkityksestä maisema-arkkitehtuurille. Se korostaa suunnittelijan vastuuta paikkojen ja sitä kautta laajemmin ihmisten identiteettien muovaamisessa. Vaikutamme identiteetteihin – teemmepä sen tietoisesti tai emme”, valintaa perustellaan.

Mies punaisessa takissa pipo päässä seisoo kädet taskuissa lumisessa maisemassa
Eetu Mykkänen

Lappset-stipendi on palkinto parhaasta maisema-arkkitehtuurin diplomityöstä. Se myönnetään vuosittain Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtuurin koulutusohjelman ansiokkaan diplomityön tekijälle. Palkinnon suuruus on 2 000 euroa ja sen lahjoittaa Lappset Group Oy.

Työn valvojana toimi professori Jyrki Sinkkilä ja ohjaajana Pekka Tuominen (FT, Helsingin yliopisto).

Tutustu Identiteetin paikka - eli mitä identiteetti on ja miksi sillä on maisema-arkkitehdille merkitystä -diplomityöhön

Lisätietoja:

Eetu Mykkänen, eetu.mykkanen@iki.fi

Lehtori Emilia Weckman, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, emilia.weckman@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Maarit Korpi-Lagg, Pekka Marttinen, Robin Ras
Nimitykset, Yliopisto Julkaistu:

Uudet varadekaanit valittu Perustieteiden korkeakouluun

Perustieteiden korkeakoulun vaikuttavuuden varadekaaniksi valittiin Maarit Korpi-Lagg, opetuksen varadekaaniksi Pekka Marttinen ja tutkimuksen varadekaaniksi Robin Ras.
Sininen sähköpotkulauta pysäköitynä merkitylle kiveykselle
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Sähköpotkulaudat vakiintuivat osaksi kaupunkiliikennettä – tutkijat peräänkuuluttavat kaupungeilta aktiivisempaa ohjausta

Laaja tutkimus osoittaa, että jaettavat sähköpotkulaudat, kaupunkipyörät ja tavarapyörät ovat vakiintumassa osaksi kaupunkiliikennettä ympäri maailmaa. Tutkijoiden mukaan kuntien ja valtion tulisi ohjata mikroliikkumisen kehitystä aktiivisesti sen sijaan, että ilmiötä pidettäisiin ohimenevänä.
Kaksi opiskelijaa ulkona tiilirakennuksen edessä, toinen käyttää hopeista läppäriä punaisella penkillä
Opinnot Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun kandidaattiohjelmien tarjontaan tulee muutoksia syksystä 2027 alkaen

Suomenkielisen Kauppatieteiden kandidaattiohjelman lisäksi tarjolla on neljä englanninkielistä ohjelmaa.
MyCourses aktiviteetti
Opinnot Julkaistu:

MyCourses-päivitys ma 15. kesäkuuta 2026 klo 9.00-17.00

MyCoursesin päivitys ma 15.6.2026 klo 9.00-17.00. Päivityksen aikana palvelu ei ole käytössä.