Uutiset

Lappset-stipendin sai maisema-arkkitehti Eetu Mykkänen

Diplomityössään Mykkänen käsittelee identiteettiä ja sen merkitystä maisema-arkkitehdeille.
Kontulan keskusta, jonka suunnittelukilpailun aineistoa Eetu Mykkänen käytti diplomityössään
Kontula: Diplomityössään Mykkänen tutkii, kuinka Kontulan keskuksen ideakilpailun kilpailuehdotukset ottavat huomioon asuinalueen ja sen asukkaiden identiteetin.

Maiseman identiteetin ymmärtämistä pidetään itsestään selvänä osana maisema-arkkitehdin tai arkkitehdin työtä. Eetu Mykkäsen diplomityö kuitenkin osoittaa, että identiteetti on usein kuviteltua moniulotteisempi ilmiö, jonka syvällinen ymmärtäminen on alalla heikkoa. Onkin tärkeää lisätä suunnittelijoiden ymmärrystä identiteetin rakentumisesta ja maisema-arkkitehdin keinoista vaikuttaa niin paikan identiteettiin kuin sitä kautta myös asukkaiden ja paikan kokijoiden henkilökohtaisiin identiteetteihin.

Tiloilla, toiminnoilla ja symboliikalla on mahdollista sekä representoida että marginalisoida identiteettejä. Diplomityössään Identiteetin paikka - eli mitä identiteetti on ja miksi sillä on maisema-arkkitehdille merkitystä Mykkänen käyttää esimerkkinään Kontulan keskuksen ideakilpailun aineistoa. Hän osoittaa, että alan aineistossa identiteettiä käsitellään usein pintapuolisesti, vailla inhimillistä ja sosiaalista ulottuvuutta.

Lappset-toimikunnan mukaan diplomityön aihe on yhteiskunnallisesti merkittävä ja teoreettisesti kiinnostava.

”Työ on kriittinen ja herättävä keskustelunavaus identiteetin merkityksestä maisema-arkkitehtuurille. Se korostaa suunnittelijan vastuuta paikkojen ja sitä kautta laajemmin ihmisten identiteettien muovaamisessa. Vaikutamme identiteetteihin – teemmepä sen tietoisesti tai emme”, valintaa perustellaan.

Mies punaisessa takissa pipo päässä seisoo kädet taskuissa lumisessa maisemassa
Eetu Mykkänen

Lappset-stipendi on palkinto parhaasta maisema-arkkitehtuurin diplomityöstä. Se myönnetään vuosittain Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtuurin koulutusohjelman ansiokkaan diplomityön tekijälle. Palkinnon suuruus on 2 000 euroa ja sen lahjoittaa Lappset Group Oy.

Työn valvojana toimi professori Jyrki Sinkkilä ja ohjaajana Pekka Tuominen (FT, Helsingin yliopisto).

Tutustu Identiteetin paikka - eli mitä identiteetti on ja miksi sillä on maisema-arkkitehdille merkitystä -diplomityöhön

Lisätietoja:

Eetu Mykkänen, eetu.mykkanen@iki.fi

Lehtori Emilia Weckman, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, emilia.weckman@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tutkimus ja taide Julkaistu:

Osallistu tutkijanuria koskevaan kyselyyn

OECD ja EU ovat lanseeranneet kansainvälisen kyselyn tutkimus- ja kehitystehtävissä (T&K) työskenteleville. Kyselyyn vastaaminen vie noin 10 minuuttia. Tavoitteena on tuottaa päätöksentekijöiden tueksi tietoa siitä, miten T&K-työ ja tutkimusurat kehittyvät.
Kuva opiskelijoista juttelemassa
Opinnot Julkaistu:

Back on track –työpajasarja 29.9. & 27.10.2026

Starting Point of Wellbeing järjestää kahden kerran työpajasarjan sinulle, joka olet edennyt opinnoissa toiveitasi hitaammin tai palaat tauon jälkeen opintoihin. Workshop on monikielinen, yhteisenä kielenä käytämme englantia.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kommentoi Suomen avoimen tieteen ja tutkimuksen linjauksia

Kansallinen Avoimen tieteen ja tutkimuksen koordinaatio kutsuu tiedeyhteisöä kommentoimaan kahta avoimen tieteen linjausta.
Kolme iloista opiskelijaa istuu portailla ja yksi opiskelija näyttää läppäriltään jotain muille.
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Uusi rahoitus laajentaa FITech-verkostoyliopiston tarjontaa dataosaamisen opinnoilla

Aalto-yliopiston koordinoima FITech-verkostoyliopisto on saanut uuden rahoituksen, jonka turvin verkosto vastaa dataosaamiseen liittyviin osaamistarpeisiin.