Uutiset

Lappset Groupin pitkäjänteinen tuki Aalto-yliopistolle vie maisema-arkkitehtuuria maailmankartalle

Maisema-arkkitehtien luomat puitteet ovat keskiössä, kun leikki- ja liikuntapaikkavälineet tuovat iloa ja elämyksiä ihmisten elämään. Lappset Group Oy on Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtuurin pitkäaikainen tukija.
Lapsia leikkimässä valaistulla kiipeilytelineellä illalla.
HALO 230010 Activity Tower. Kuva: Lappset Groupin arkisto

Rovaniemellä kotipaikkaa ja pääkonttoria pitävä Lappset on yksi maailman johtavista leikki- ja liikuntapaikkavälineiden sekä kaupunkikalusteiden valmistajista. Vuonna 1970 perustetun perheyrityksen tuotteet ja ratkaisut tukevat maailmalaajuisesti kaikenikäisten ihmisten hyvinvointia leikin ja liikunnan alueella.

Erkki Ikäheimo, Design & Innovations -johtaja, Lappset Group
Erkki Ikäheimo, Design & Innovations -johtaja, Lappset Group

Lappset on jo 20 vuoden ajan tukenut Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtuurin tutkimusta. Lappset-stipendi myönnetään vuosittain Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtuurin koulutusohjelman parhaan diplomityön tekijälle.

”Lappset on koko 50-vuotisen toimintansa ajan pyrkinyt luomaan viihtyisämpiä elinympäristöjä, joissa tuotteet ovat sopusoinnussa ympäröivän maiseman kanssa. Tärkeä lähtökohta kaikelle suunnittelulle on ymmärrys siitä, millaisissa ympäristöissä tuotteita tullaan käyttämään ja mihin suuntaan maisema-arkkitehtuuri kulloinkin kehittyy”, sanoo Lappsetin Design & Innovations -johtaja Erkki Ikäheimo.

”Stipendin myötä kannustamme kaikkia maisema-arkkitehtiopiskelijoita entistä ennakkoluulottomamman ja laadukkaamman tutkimuksen tekemiseen myös jatkossa.”

Onnittelut vireälle 150-vuotiaalle

Ikäheimo muistuttaa, että maisema-arkkitehdit tekevät yhteiskunnastamme paremman paikan elää. Inspiraation lähteistä maiseman tekijöiden työ ei Suomessa jää kiinni, sen takaavat monimuotoinen luonto ja neljä vuodenaikaa. ”Suomessa on kansainvälisessäkin mittakaavassa merkittävät arkkitehtuurin perinteet. Toistaiseksi maisema-arkkitehdit ovat meillä vielä suhteellisen pieni ammattikunta, mutta panostamalla maisema-arkkitehtien koulutukseen voimme näyttää suuntaa maailmalle tälläkin saralla.”

Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu viettää tänä vuonna 150:ttä juhlavuottaan. ”Taide ja korkealaatuinen suunnittelu ovat kansakuntamme syvintä ydintä. Koulu on kunniakkaan historiansa aikana omalta osaltaan mahdollistanut yhteiskuntamme kasvamisen nykyiseen menestykseensä. Toivotamme kesäisestä, mutta vähälumisesta Lapista menestystä seuraavalle 150-vuotistaipaleelle”, Ikäheimo toteaa. 

Teksti: Marjukka Puolakka

Aalto logo at the Otaniemi campus

Lahjoita Aalto-yliopistolle

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Harmaapaitainen henkilö istuu puupöydän ääressä, käsivarret ristissä, pöydällä tuuletin ja kirjoja
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tommy Lindgren: “Arkkitehtuurin työkalut eivät ole neutraaleja – ne vaikuttavat siihen, mitä lopulta rakennetaan”

Arkkitehti Tommy Lindgren tarkastelee väitöskirjassaan, miten piirustukset ja muut suunnittelun visuaaliset välineet ohjaavat rakennetun ympäristön kehittämistä.
Riikka kouluttamassa kollegoitaan
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Riikka Nieminen: ”Aina ei tarvitse olla valmis paketti ottaakseen tietyn tehtävän vastaan”

Riikka Nieminen johtaa Suomen presales-tiimiä Salesforcella Dublinin teknologiahubissa.
Aikuisia istuu keltaisilla säkkituoleilla ja kuuntelee nykyaikaisessa tilassa keskittyneesti.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Aalto on yliopistojen spinout-rahoituksessa Euroopan kolmonen – näin luotiin resepti, jolla synnytetään uusia toimialoja

Kaiken kaikkiaan Aalto-yliopistosta ponnistaneet yritykset, mukaan lukien kvanttialalla toimiva IQM ja satelliittiyhtiö ICEYE, ovat vuodesta 2010 lähtien keränneet yhteensä noin 2,6 miljardin euron rahoituksen.
Nykyaikainen vaaleanpunainen raitiovaunu ohittaa suuren puun ja tiilisen kampusrakennuksen pyörineen.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Osallistu Aalto Innovation Week -yhteisötapahtumiin

Aalto Innovation Week kokoaa yhteen Otaniemen yrittäjyys- ja innovaatioaiheiset tapahtumat Slush-viikolla 16.–20.11.2026. Aaltolaiset ovat lämpimästi tervetulleita yhteisölle suunnattuihin tapahtumiin.