Uutiset

Kyberturvallisuus – mistä on kysymys? -yleisöluentosarja

Kyberturvallisuus on viime vuosina noussut vahvasti esiin niin julkisessa keskustelussa kuin käytännön toimissakin.
kyber_www_fi.jpg

Cybersäkerhet är ofta associerad med Internet och informationssäkerhet, men det innehåller mycket mer, och viktigast av allt, det påverkar oss alla.

Aalto-universitetet organiserar cybersäkerhet - vad är frågan? serie föreläsningar med fokus på cybersäkerhetstema från olika perspektiv i sex föreläsningar. I den öppna föreläsningsserien talas cybersecurity på ett sätt som var och en av oss förstår.

Det är möjligt att följa föreläsningarna live på G + event-sidan
eller på https://connect.funet.fi/comnet/

Twitter har ämnet taggen #aaltokyber .

Inspelningar av föreläsningarna kan också ses efter föreläsningarna.

Vad är cybersäkerhet och varför påverkar det var och en av oss?

Tisdag 9 december 2014, 17-17, TUAS House, Hall AS2, Otaniementie 17, Espoo

  • Dagens och morgondagens cybersäkerhet , Jarno Limnagl, professor vid Aalto-universitetet
  • Hur ser cybermiljön ut i en expert? Tomi Tuominen, ledande säkerhetsekspert, nSense

Cybersäkerhet i det finländska samhällets säkerhet

Tisdag 13 januari 2015, 17-17, TUAS House, Hall AS2, Otaniementie 17, Espoo

  • Cybersäkerhet som en del av den övergripande säkerheten och Finlands cybersäkerhetsstrategi Arto Räty, stabschef, försvarsministeriet
  • Elektriskt beroende Finland, Reima Päivinen, chef, Fingrid Oyj

Cybermiljöns säkerhet och integritet, paneldiskussion

Tisdag 10 februari 2015, 17-17, TUAS House, Hall AS2, Otaniementie 17, Espoo

  • Carl Haglund , försvarsminister, försvarsministeriet
  • Krista Kiuru , utbildnings- och kommunikationsminister, utbildnings- och kulturministeriet
  • Kirsi Karlamaa , chef, Cyber ​​Security Center
  • Juha Remes , verkställande direktör, FISC ry.
  • Laura Halminen , redaktör, Helsingin Sanomat

Cyber-dimensionen som en del av krigföring och konflikt

Tisdag 3 mars 2015, kl 16-18, TUAS House, Hall TU2, Otaniementie 17, Espoo

  • Cyberns roll i internationella konflikter och i Nato-aktiviteter, Christian Liflander, Policy Advisor, Cyber ​​Defense, Emerging Security
    Challenges Division, NATO HQ
  • Finsk cybersäkerhet ur ett militärt perspektiv, Ilkka Korkiamäki, chef för systemansvarig, finska försvarsmakten

Cybersäkerhet i media

Tisdag 14 april 2015, 17-17, TUAS House, Hall AS2, Otaniementie 17, Espoo

  • Påverkar kunskap och mediekunskap , Jari Rantapelkonen, militärprofessor, National Defense University
  • Sociala medier och säkerhet , Marko Forss, polis online, polis

Cybersäkerhet av möjligheter

Tisdag 5 maj 2015, 17-17, TUAS House, Hall AS2, Otaniementie 17, Espoo

  • Vad tillåter teknik? Anni Ronkainen, Chief Digital Officer, Kesko Corporation
  • Möjligheter för finskt affärsliv inom cybersäkerhet, Timo Kotilainen, ordförande, FISC ry.
  • Cyber ​​Diplomacy , Marja Rislakki, Cybers ambassadör, utrikesministeriet

Föreläsningar och diskussioner kommer att hållas på finska, med undantag för Cyber- dimensionen som en del av Warfare and Conflict- föreläsningen den 3 mars 2015, som kommer att vara på engelska.

Cybersäkerhet är ofta associerad med Internet och informationssäkerhet, men det innehåller mycket mer, och viktigast av allt, det påverkar oss alla.

Institutionen för telekommunikations- och informationsnätverksteknik organiserar cybersäkerhet - vad är frågan? serie föreläsningar med fokus på cybersäkerhetstema från olika perspektiv i sex föreläsningar. I den öppna föreläsningsserien talas cybersecurity på ett sätt som var och en av oss förstår.

Det är möjligt för forskarstuderande att få 2 poäng från föreläsningsserien. 

Ytterligare information:

Professor Jarno Limnekl
040 527 6173
[email protected]
Aalto universitetsskola för elektroteknik
Twitter: @JarnoLim

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Lennart Engels, Karolin Kull, Ágnes László, Julia Postrzech and Valenti Soler won the Habitare Design competition 2023.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023

Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
ITP-opiskelijoita kesällä 2020. Kuva: Petri Anttila
Opinnot Julkaistu:

ITP kuuluu Aalto-yliopiston kesään

Jälleen kesällä 2023 Information Technology Program -kurssin opiskelijat ratkoivat erilaisia liiketoimintahaasteita.
Karita ja Jani
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tohtoriksi työn ohessa – väitöstutkimus avasi ovet deep tech -yrityksen tuote- ja teknologiakehitykseen

Karita Kinnunen-Raudaskoski ja Jani Lehmonen ovat Aalto-yliopiston kemian tekniikan tohtoreita, joille päivätyön ohessa tehty väitöstutkimus tiesi myös yötöitä, mutta antoi sitäkin enemmän.
Students at Aalto lecture hall in ENG orientation event
Opinnot Julkaistu:

Yli 700 opiskelijaa aloitti opintonsa insinööritieteiden korkeakoulussa

Uusi lukuvuosi alkoi 28.8.2023 uusien kandi- ja maisteriopiskelijoiden orientaatiotilaisuuksilla Kandidaattikeskuksessa.