Uutiset

Kvanttimullistuksesta merten aarteisiin – Aalto-yliopisto kutsuu jälleen kaikki uteliaat matkalle tieteen ja taiteen maailmaan

Suositut Aalto Ahaa -luennot ja Tiedeteatterit jatkuvat syksyllä uusilla, kiehtovilla aiheilla. Kampuksellemme on helppo tulla, ja tapahtumat ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.
Puhuja värikkäässä paidassa ja hatussa lavalla, taustalla kartta ja suuri messinkikompassi
Filosofi, apulaisprofessori Frank Martela puhui Toivosta viime kevään luennolla. Kuva: Ahti Brummer

Haluatko pohtia kasvua uudesta kulmasta, ihmetellä kvanttimullistusta tai oppia meren aarteista ja energian ihmeistä? Lämpimästi tervetuloa mukaan syksyn Aalto Ahaa -luennoille ja Aalto-yliopisto Juniorin Tiedeteattereihin. Tapahtumat tuotetaan yhdessä Espoon kaupungin kanssa.

Jokaisella Aalto Ahaa -yleisöluennolla on oma, ajankohtainen teema, jota kolme asiantuntijaa valottaa vartin helppotajuisilla esityksillä, täynnä tuoreinta tutkimustietoa ja kiehtovia tarinoita. Yleisö voi myös esittää tutkijoille kysymyksiä luennon jälkeen. Tapahtuman juontajana toimii tietokirjailija ja kvanttilaskennan kehittäjä Tommi Tenkanen. Luennot on suunnattu kaikille uteliaille, tieteestä, tekniikasta, taiteesta ja taloudesta kiinnostuneille, eikä niille vaadita ennakkoilmoittautumista. 

Syksyn ensimmäinen Ahaa pidetään 6. lokakuuta, ja sen aiheena on kasvu. Vararehtori Petri Suomala pohtii koulutuksen ja kasvun suhdetta, väitöskirjatutkija Annukka Svanda tasa-arvoisempien palvelujen muotoilua ja professori Niina Nurmi sitä, miten tekoäly muuttaa työelämää.

Samalla kannattaa tutustua Aalto-yliopiston vuoden suurimpaan näyttelyyn Designs for a Cooler Planetiin, joka luentojen lailla pidetään Marsio-rakennuksessa.

Syksyn toinen Aalto Ahaa 10. marraskuuta on omistettu kvanttimullistukselle. Professori, Suomen kvanttilippulaivan johtaja Peter Liljeroth kertoo, mitä kaikkien pitäisi tietää kvanttiteknologiasta, väitöskirjatutkija Christa Schauman paljastaa, miten teknologiasta tulee liiketoimintaa ja professori Camilla Hollanti pohtii, millaista on tietoturva kvanttitietokoneiden aikakaudella. 

Teksti ”KASVUN TULEVAISUUS” vihreällä aaltoilevalla taustalla ja läpikuultavia palloja.

Aalto Ahaa -yleisöluento 6.10. – Kasvun tulevaisuus

Aalto Ahaa -tapahtumasarja jatkuu – tule mukaan!

– Tapahtumat
Teksti ”KVANTTI-MULLISTUS” violetilla piirilevytaustalla ja kahdella hohtavalla pallolla

Aalto Ahaa -yleisöluento 10.11. – Kvanttimullistus ja uusi aikakausi

Aalto Ahaa -tapahtumasarja jatkuu – tule mukaan!

– Tapahtumat

Syksyn ensimmäinen Tiedeteatteri avaa ovensa 2. lokakuuta, ja sen teemana ovat meren uudet aarteet. Lehtori Anna-Mari Leppisaari kertoo, miten 1600-luvun laivanhylystä tehtiin neulemekko ja lehtori Anna-Marie van der Lei paljastaa,mitä kaikkea merilevästä voidaan valmistaa. Aamupäivän teatterivieraiksi voivat ilmoittautua alakoululuokat ja iltapäivällä kaikki innokkaat ja uteliaat 9–12-vuotiaat, vanhemman, mummin, kummin tai muun aikuisen kanssa. Ilmoittautuminen tähän Tiedeteatteriin aukeaa 4. syyskuuta.

Toisessa Tiedeteatterissa esitellään luonnon supervoimia ja energiaa. Yliopisto-opettaja Maija Huuskonen vastaa kiperiin kysymyksiin muun muassa sähkön riittävyydestä ja hinnasta – ja kertoo, miksi juostessa tulee kuuma. Yliopistonlehtori Janne Halme johdattaa aurinkoenergian saloihin. Mitä yhteistä on puulla ja aurinkoenergialla ja mitä luonto voi opettaa meille Auringon valtavan voiman hyödyntämisestä? Ilmoittautuminen tähän Tiedeteatteriin aukeaa 26. lokakuuta.

Tiedeteatterit juontaa Taina Mäki-Iso, joka on teatteriin ja klovneriaan erikoistunut ohjaaja ja opettaja. Hän työskentelee laajalti teatterin, tanssin, sirkuksen ja musiikin tekijöiden kanssa – ja esiintyy itse myös klovnina. 

Espoon Otaniemessä sijaitsevalle kampuksellemme on helppo tulla niin omalla autolla, kävellen kuin julkisilla kulkuvälineillä – metromatka Helsingin keskustasta kestää vain reilut kymmenen minuuttia.

Tapahtumat pidetään Marsio-rakennuksen Saastamoinen Foundation Stagella, aivan kampuksen ytimessä, osoitteessa Otakaari 2. Ne voi katsoa jälkikäteen myös tallenteina, ja Aalto Ahaata voi seurata myös suorana striimauksena.

Vedenalainen kohtaus: uimarille maskitettu kala, merihahmo, hohtava aarrearkku ja teksti Meren uudet aarteet.

Meren uudet aarteet 2.10. - Tiedeteatteri - täynnä

Kun uteliaisuus on rajaton, voi tehdä mitä vaan! Aalto-yliopisto Junior Tiedeteatterit sopivat noin 9-12-vuotiaille ja ne toteutetaan yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa.

– Tapahtumat
Vedenalainen kohtaus: uimarille maskitettu kala, merihahmo, hohtava aarrearkku ja teksti Meren uudet aarteet.

Koululuokille - Meren uudet aarteet 2.10. - Tiedeteatteri

Kun uteliaisuus on rajaton, voi tehdä mitä vaan! Aalto-yliopisto Junior Tiedeteatterit sopivat noin 9-12-vuotiaille ja ne toteutetaan yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa.

– Tapahtumat
Hehkuva aurinko, teksti LUONNON SUPERVOIMAT, vasemmalla leija ja oikealla lentävä pupu potkurirepulla

Luonnon supervoimat 27.11. - Tiedeteatteri

Kun uteliaisuus on rajaton, voi tehdä mitä vaan! Aalto-yliopisto Junior Tiedeteatterit sopivat noin 9-12-vuotiaille ja ne toteutetaan yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa. Rekisteröinti tapahtumaan aukeaa 26.10.

– Tapahtumat
Hehkuva aurinko, teksti LUONNON SUPERVOIMAT, vasemmalla leija ja oikealla lentävä pupu potkurirepulla

Koululuokille - Luonnon supervoimat 27.11. - Tiedeteatteri

Kun uteliaisuus on rajaton, voi tehdä mitä vaan! Aalto-yliopisto Junior Tiedeteatterit sopivat noin 9-12-vuotiaille ja ne toteutetaan yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa. Rekisteröinti tapahtumaan aukeaa 26.10.

– Tapahtumat

Designs for a Cooler Planet 2026 -näyttely

Haluatko kurkistaa huomiseen? Tervetuloa tutustumaan vuoden suurimpaan näyttelyymme!

Lue lisää
Teksti ”DESIGNS FOR A COOLER PLANET” valkoisella kehyksellä ja vihreällä hohteella tummalla taustalla
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Neljä opiskelijaa istuu ulkoportailla, juttelee ja nauraa kirjojen ja tabletin kanssa modernin rakennuksen edessä
Kampus Julkaistu:

Tervetuloa kielipäiville 5.11. klo 11.30!

Tule kuulemaan, millaista opetusta tarjoamme Kielikeskuksessa, tutustumaan opettajiin ja keskustelemaan heidän kanssaan, hommaamaan haalarimerkkejä ja pelaamaan pelejä, joilla jossa testaat kielitaitoasi!
Ihmiset kävelevät kaupunkirakennuksen ohi suuren puun alla, jossa on vihreitä ja kelta-oransseja syyslehtiä.
Kampus Julkaistu:

Ilmastoriskiselvitys kampuksen kehittämisen tukena

Aalto-yliopiston kampukselle laadittu ilmastoriskiselvitys tunnistaa keskeiset ilmastonmuutokseen liittyvät uhat ja mahdollisuudet sekä arvioi niiden vaikutuksia eri tulevaisuusskenaarioissa.
Marsion niitty, lähikuva
Kampus, Yliopisto Julkaistu:

Niitty ei synny sattumalta – kampusluontoa rakennetaan harkiten

Jokainen niitty on myös paikkakohtainen ratkaisu, jossa huomioidaan esimerkiksi maaperä, maiseman historia ja alueen nykykäyttö.
Juliste työpajamestareiden ja assistanttien näyttelystä, iso beige teksti ja turkoosit viivapiirrokset
Kampus Julkaistu:

THIS ’N’ THAT - Työpajamestareiden näyttely Väreessä 18.11.2026 asti

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun pajamestareiden näyttely esittelee koulun eri alojen monipuolista työpajatoimintaa sekä pajamestareiden taidonnäytteitä.