Uutiset

Korkeakoulutus ja osaaminen Suomen kilpailukyvyn kannalta elintärkeitä

Homecoming Day -tapahtumassa etsittiin keinoja talouden kasvuun.
sauli_niinisto_bizhomecomingday_fi.jpg

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö puhui Kauppakorkeakoulun alumnipäivässä perjantaina 22.8.2014. Ensimmäistä kertaa järjestetty Homecoming Day -alumnitapahtuma oli suunnattu kaikille Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun ja sen edeltäjäkorkeakoulun kasvateille ja entisille työntekijöille.

Presidentti Niinistö tarkasteli puheenvuorossaan valtiovallan roolia Suomen kilpailukyvyn edistämisessä. Hän painotti muun muassa vastuullista julkisen talouden hoitamista ja tulevaisuuteen investoimisen tärkeyttä.

- Kaikki syntyy joko henkisen tai rahallisen investoinnin tuloksena. Se, missä tuo tulos syntyy, on ratkaisevaa. Jos investoinnit syntyvät Suomessa, tarkoittaa  se suomalaista työtä ja hyvinvointia.

Niinistö peräänkuulutti myös rohkeutta investointeihin: ”tämän päivän velka on huomisen veroa”.

Johtavaa näkemystä -seminaariin ja muuhun alumnipäivän ohjelmaan osallistui 600 henkilöä. Päivän aikana pohdittiin taloustieteen johtavien asiantuntijoiden ja elinkeinoelämän vaikuttajien kanssa, miten suomalainen yhteiskunta saataisiin uuteen nousuun ja miten Suomen kilpailukykyä voitaisiin edistää.

Osaaminen on perusta myös uusille työpaikoille

Metsä Groupin pääjohtaja Kari Jordan peräänkuulutti uudenlaista ajattelua.

− Jotta Suomi pääsisi jaloilleen, tarvitaan aivan uudenlaista ajattelua, tekemistä ja osaamista. Hyvä esimerkki on biotalous, joka tarjoaa meille valtavasti mahdollisuuksia. Osaaminen on perusta myös uusien työpaikkojen luomiselle Suomeen, Jordan sanoi.

Myös Aalto-yliopiston rehtori Tuula Teeri korostaa osaamisen tärkeyttä:

- Suomen kilpailukyvyn palauttamiseksi on panostettava siihen, että suomalainen osaaminen on maailman eturintamassa. Huippuosaajat luovat Suomeen teknologiaa, liiketoimintaa, palveluja, maailmaa muuttavaa taidetta ja tieteellisiä läpimurtoja.  Kauppakorkeakoulussa oli koolla ainutlaatuinen joukko näitä Aalto-yliopistosta ja sen edeltäjistä valmistuneita tulevaisuutemme rakentajia.

Kasvun eväinä kunnianhimo ja korkeat tavoitteet

Seminaariosuuden paneelissa taloustieteen professori Matti Pohjola innosti panelisteja Kirsi Piha, Miki Kuusi, Risto Murto ja Sixten Korkman keskusteluun kilpailukyvyn ja talouskasvun reseptistä. Pohjolan mukaan uuden kasvun aikaansaaminen vaatii poikkeuksellisia ponnistuksia ja luovuutta. 

Ellun Kanat -viestintätoimiston toimitusjohtaja Kirsi Piha uskoo osaamisen kehittämiseen.

 - Meidän pitää investoida henkiseen pääomaan. Se ei tarkoita pelkästään koulutusta, vaan jatkuvaa osaamisen päivittämistä, linjasi Piha.

Slush-konferenssin pääjärjestäjä Miki Kuusi puolestaan esitti kasvun eväiksi  määrätietoisuuden ja kovan työn.

- Kunnianhimon taso on asetettava korkealle ja tartuttava toimeen. Meillä pitäisi olla positiivisia roolimalleja tekemisestä, eteenpäin menemisestä ja kasvun luomisesta. Suomeen tarvitaan myös uudenlaista kansainvälistä osaamista, Kuusi totesi.

Kauppakorkeakoulun dekaani Ingmar Björkman oli erittäin tyytyväinen päivän antiin. Hän lupasi rakentaa tapahtumasta toistuvan yhteiskunnallisen foorumin, joka kokoontuu seuraavan kerran vuonna 2016.

− Olen iloinen, että olemme saaneet vieraiksemme tasavallan presidentin ja talon täyteen suomalaisen talouselämän vaikuttajia. Yliopistot ovat keskeisessä roolissa keskusteltaessa Suomen tulevaisuudesta ja kilpailukyvystä, tiivisti Björkman.

Dekaani Ingmar Björkman palkitsi yrittäjä ja pääomasijoittaja Riku Asikaisen vuoden alumnina.

Uutista muokattu 26.8.2014

Homecoming Day keskustelutti Twitterissä (biz.aalto.fi) 
Homecoming Dayn verkkosivut (homecomingday.biz.aalto.fi)

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Otakaari 3
Kampus, Opinnot Julkaistu:

Kampus saa kolmannen Learning Loungen

Learning Lounge tekee uuden aluevaltauksen Ravintola Aalto Kvarkkiin 16.3.
Valkoinen sylinterimäinen kone, jossa 'Aalto University' logo teollisuusympäristössä.
Mediatiedotteet Julkaistu:

Aalto-yliopisto sai oman kvanttitietokoneen – AaltoQ20 kouluttaa tulevaisuuden kvanttiosaajat

AaltoQ20 on maailmallakin harvinainen ja Suomessa täysin ainutlaatuinen huipputason kvanttitietokone, jolla paitsi koulutetaan tulevaisuuden osaajia, myös tutkitaan kvantti-ilmiöitä ja kehitetään uutta teknologiaa.
Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.

MyCourses aktiviteetti
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu: