Uutiset

”Kehitän työkaluja ja tekniikoita, joiden avulla voidaan sisällyttää ja tutkia tiedonkäsittelyn vääristymiä taloudellisiin malleihin”

Apulaisprofessori Daniel Hauser saa arvostetun Euroopan tutkimusneuvoston (ERC) Starting Grant -apurahan.
Assistant Professor Daniel Hauser
Daniel Hauser: Modeling Misspecification: Incorporated Information Processing Biases into Economic Models. Kuva: Aalto-yliopisto / Kukka-Maria Rosenlund

Kauppakorkeakoulun taloustieteen apulaisprofessori Daniel Hauser työskentelee peliteorian ja informaation taloustieteen parissa. Hänen työnsä keskittyy ensisijaisesti virheelliseen informaation tulkintaan ja sen merkitykseen taloudellisessa päätöksenteossa. Perinteisesti peliteoria keskittyy tilanteisiin, joissa yksilöt tulkitsevat tietoa – ainakin jossakin mielessä – oikein.

”Tutkimuksessani kehitän välineitä ja tekniikoita, joilla näitä tiedonkäsittelyn harhojavoidaan systemaattisesti ottaa mukaan taloudellisiin malleihin ja analyyseihin”, Daniel Hauser kertoo. Hän on juuri saanut Euroopan tutkimusneuvoston (ERC) Starting Grant -rahoituksen, jonka tarkoituksena on tukea lahjakkaita uransa alkuvaiheessa olevia tutkijoita.

Daniel Hauser kertoo, että hänen tutkimustyössään pyritään kehittämään yhtenäinen mallinnustapa, jonka avulla nämä tiedonkäsittelyn virheet voidaan sisällyttää taloudellisiin tilanteisiin. Ensisijainen väline on ”mallin virheellinen spesifiointi”, jossa mallinnetaan yksilöt tavanomaisiksi taloudellisiksi toimijoiksi yhtä poikkeusta lukuun ottamatta: näillä yksilöillä on maailmasta malli, joka voi poiketa totuudesta. Mallikehys on helposti lähestyttävä ja joustava, ja siihen on koottu monia tiedonkäsittelyn ennakkoluulojen malleja teoreettisesta ja käyttäytymistieteellisestä kirjallisuudesta.

”Tässä hankkeessa jatkan tätä työtä ja kehitän mallinnustavan, jonka avulla voidaan tutkia tiedonkäsittelyn vääristymien vaikutuksia taloudellisiin tilanteisiin. Tutkimukseni laajentaa tätä mallikehystä paitsi teoreettisen myös kokeellisen työn avulla. Tähän sisältyy laboratoriokokeiden ja kyselytutkimusten yhdistelmä, jonka avulla pyritään ymmärtämään paremmin, miten yksilöt käsittelevät uutta informaatiota. Lopuksi tutkimukseen sisältyy soveltava osio, jolla pyritään ymmärtämään, mikä rooli tiedonkäsittelyn harhoilla on markkinoilla, organisaatioissa ja poliittisissa ympäristöissä, ja miten poliittiset päättäjät voivat suunnitella toimia, joilla torjutaan näistä harhoista johtuvia tehottomuuksia.

”Kohti syvempää ymmärrystä maailmasta”

Innovoinnista, tutkimuksesta, kulttuurista, koulutuksesta ja nuorisoasioista vastaava komissaari Liana Ivanova sanoo, että Euroopan komissio on ylpeä voidessaan tukea uransa alussa olevien lahjakkuuksien uteliaisuutta ja intohimoa Horisontti Eurooppa -ohjelmassa. ”ERC:n uusien Starting Grants -apurahojen voittajat pyrkivät syventämään ymmärrystämme maailmasta. Heidän luovuutensa on elintärkeää, kun pyritään löytämään ratkaisuja joihinkin polttavimpiin yhteiskunnallisiin haasteisiin. Onnittelut kaikille rahoitusta saaneille!”

Euroopan tutkimusneuvoston (ERC) rahoitusta myönnetään johtaville tutkijoille tieteen eturintamassa tehtävästä uraauurtavasta työstä. ERC:n Starting Grants -apurahoilla tuetaan lahjakkaita uransa alkuvaiheessa olevia tutkijoita (2–7 vuotta tohtorintutkinnon suorittamisesta), jotka ovat jo tehneet erinomaista ohjattua työtä, ovat valmiita työskentelemään itsenäisesti ja joilla on potentiaalia tutkimuksen johtajaksi. Tähän kilpailuun saatiin 3 474 ehdotusta, jotka arvioitiin kansainvälisesti tunnetuista tutkijoista koostuvissa vertaisarviointipaneeleissa. Kaiken kaikkiaan 14,2 % ehdotuksista valittiin rahoitettaviksi. Starting Grants -apuraha on 1,5 miljoonaa euroa 5-vuotiselle projektille.

Lisätietoa:

Taloustieteen laitos

Taloustieteen laitos tarjoaa kattavan näkemyksen talouksien toiminnasta ja yritysten toimintaympäristöstä.

Lue lisää
Outside picture of the School of Business building in Otaniemi. Three Aalto Flags swinging in front of the building.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

A group of people cheering with branded black cups. 4 people sitting, 2 on each side, and one in the middle standing up. 3 men and two women
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Kolmen tutkijan ideasta syntyi deep tech -yritys

Vahvaan tutkimusosaamiseen nojaava Sim Analytics Oy sai alkunsa, kun kolme LUT-yliopiston eri laboratorioissa työskennellyttä tutkijakollegaa alkoi miettiä, miten tarjota ja analysoida dataa teollisuusyritysten liiketoimintapäätösten tueksi.
Hehkuva neonpallo, geometrinen ydin ja valojuovat leijuvat tumman tabletin yläpuolella
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ensimmäinen suprajohtava kvanttilämpökone osoittaa, että lämpö voidaan valjastaa työksi myös kvanttimaailmassa

Suprajohtava kvanttilämpökone paitsi edistää termodynamiikan perustutkimusta, voi myös merkittävästi pienentää tulevaisuuden kvanttitietokoneiden hintalappua.
Portrait of Kimmo Järvinen, from the Xiphera team. A man smiling at the camera
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Tutkijoiden perustama Xiphera kasvaa vauhdikkaasti

Yhdeksänvuotisjuhliaan viettävä Xiphera Oy on kehittänyt tietoturvauhkien torjuntaan laitepohjaisia salausratkaisuja. Yritys on ns. deep tech eli syväteknologiayritys, jonka tuotteet nojaavat tutkimukseen ja tuottavat uusia teknologisia ratkaisuja.
Näytöllä 3D-aivokuva, jossa värikkäät hermoradat läpinäkyvässä pään mallissa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Haku on auki innovaatiotutkijatohtoriksi tekoälyssä

Palkallinen 12 kuukautta kestävä urapolku, jonka avulla voit muuttaa tohtorintutkimuksesi löydökset deep tech -startupiksi.