Uutiset

Kauppakorkeakoulun toiminta Töölössä päättyi nostalgiseen Thank you Töölö -juhlaan

Kauppakorkeakoulu muutti Otaniemeen perjantaina 15.2.2019.
Kauppislaisia kirjoittamassa jäähyväistekstejä Thank you Töölö! -seinälle
Thank you Töölö! -seinään sai kirjoittaa muistoja Töölöstä. Kuva: Lasse Lecklin

Kauppakorkeakoulun toiminta Töölön kampuksella päättyi juhlavasti ystävänpäivänä 14.2. Thank you Töölö -iltajuhlaan, jossa Kauppakorkeakoulun henkilökunta ja maisteriopiskelijat pääsivät muistelemaan menneitä ja luotaamaan vähän jo tulevaankin. Kauppakorkeakoulu muutti Fabianinkadulta Runeberginkadulle vuonna 1950, joten Kauppakorkeakoulun 68-vuotiseen toiminta-ajanjaksoon Töölössä mahtuu, mitä muistella. Tilaisuuden juonsivat KY:n puheenjohtaja Arttu Aine ja varapuheenjohtaja Elias Hoffrén.

Illan aluksi kuultiin Kauppakorkeakoulun ylioppilaskunnan kuorojen KYL:n ja KYN:n pienryhmien yhteinen tervetulolaulu, jonka jälkeen alumni Daniel Tuori muisteli opiskeluaikojaan 1980-luvulla. ”Opiskelijaravintola Raflassa perjantaisin tarjolla ollut spagetti ja jauhelihakastike oli oivaa ruokaa torstain kuntailtojen jälkeen.” Hän kertoi hymy huulilla myös, miten aina sanailtiin, että Kauppis sijaitsee Arkadiankadun aurinkoisella puolella, Hanken sillä toisella. Lopuksi Tuori huudatti juhlakansaa kysymällä, onko se K, onko se Y, onko se KY?

Tämän jälkeen järjestyksessään jo 24:n KY:n Speksin esiintyjät viihdyttivät juhlaväkeä Speksin Thank you Töölö! -erikoisnumerolla. Esityksessä kuvattiin humoristisesti mm. sitä, miten Kauppakorkeakoulun muutto Fabianinkadulta Runeberginkadulle vuonna 1950 herätti sekin monenlaisia tuntemuksia. Illan puheet pitivät Kauppakorkeakoulun entinen rehtori Eero Kasanen ja dekaani Ingmar Björkman. Aalto-yliopiston terveiset toi provosti Kristiina Mäkelä. Historiaan ja tulevaan luodaten puhujat muistivat todeta, että ”There is always an opportunity in change”.

Herkullisesta illallisesta pääsi nauttimaan niin Proffa- kuin Rafla-ravintolassa. Illan aikana oli myös mahdollisuus kirjoittaa tussilla omat jäähyväisensä muistojen aikajanalle seinään ja otattaa muistoksi kuvan itsestään tai yhdessä työkavereiden kanssa omavalintaisessa paikassa ikonisessa päärakennuksessa. Ilta Runeberginkadulla päättyi vauhdikkaasti tanssien. Musiikista vastasi Kauppiksen huikea alumnibändi Stop the Press, joka kiitti välipuheessaan myös juhlan pääjärjestäjiä eli Kauppakorkeakoulun ulkoisten suhteiden yksikön tapahtumakoordinaattoria Milja Koskea ja dekaanin assistenttia Eevi Huhtamaata.

Thank you Töölö!:n viralliset jatkot olivat KY-talon legendaarisessa alakerrassa, jossa niitä isännöi ja emännöi KY:n Kulttuurijaosto KUJ.

Juhlamaljat kohotettiin ala-aulassa.
Virallisen ohjelman jälkeen oli illallinen, joka aloitettiin kuohujuomalla. Kuva: Lasse Lecklin
See you at Ekonominaukio 1 -viirit päärakennuksen pääovien yläpuolella
See you at Ekonominaukio 1 -viirit päärakennuksen pääovilla. Kuva: Lasse Lecklin
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

A group of people cheering with branded black cups. 4 people sitting, 2 on each side, and one in the middle standing up. 3 men and two women
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Kolmen tutkijan ideasta syntyi deep tech -yritys

Vahvaan tutkimusosaamiseen nojaava Sim Analytics Oy sai alkunsa, kun kolme LUT-yliopiston eri laboratorioissa työskennellyttä tutkijakollegaa alkoi miettiä, miten tarjota ja analysoida dataa teollisuusyritysten liiketoimintapäätösten tueksi.
Graphic illustration of distruptions in internet signal, electricity, water and other maintenance items
Kampus, Poikkeustilanteet Julkaistu:
Colourful general image promoting Aalto Creatives pre-incubator programme
Kampus, Yhteistyö, Mediatiedotteet Julkaistu:

Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki

Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
The SisuSemi team in lab coats, smiling at the camera. 6 people, 5 men and 1 woman
Kampus, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutustu startuppiimme: SisuSemi puhdistaa puolijohteet atomitasolla

Kun yksikin atomi ratkaisee, virheille ei ole varaa. Syväteknologiayritys SisuSemin keksintö voi mullistaa puolijohdeteollisuuden, joka käy jatkuvaa taistelua epäpuhtauksia vastaan.