Uutiset

Kauppakorkeakoulun Homecoming Day -alumnitapahtuma on peruttu vuodelta 2020

Vuoden Alumni 2020 julkistetaan Aalto 10 – Alumni Studio & Tiedeshow -etätapahtumassa 10. lokakuuta.
Kauppakorkeakoulun Homecoming Day -alumnitapahtuma elokuussa 2018, paneelikeskustelu
Kauppakorkeakoulun Homecoming Day -alumnitapahtuma elokuussa 2018. Kuva: Lasse Lecklin / Aalto-yliopisto

Homecoming Day 2020 -alumnitapahtuma on peruttu. Valitettavasti koronatilanne on yhä niin epävarma, että näin suuren tapahtuman järjestäminen turvallisesti on vielä mahdotonta. Tällä hetkellä Aalto-yliopiston ohjeistus myös suosittelee tapahtumien järjestämistä etänä. Homecoming Dayssä tärkeitä teemoja ovat ajankohtaisen ja ajatuksia herättävän seminaarin lisäksi tapaaminen opiskeluaikaisten ystävien kanssa sekä verkostoituminen, ja näitä on haastavaa toteuttaa mielekkäästi etänä.

Homecoming Day järjestetään tavallisesti kahden vuoden välein, ja aiemmissa tapahtumissa on julkistettu Kauppakorkeakoulun Vuoden Alumni. Tänä vuonna Kauppakorkeakoulun Vuoden Alumni 2020 julkistetaan Aalto 10 – Alumni Studio & Tiedeshow -etätapahtumassa, joka järjestetään 10.10. klo 14–16. 

Vuoden 2021 syksyllä järjestetään Kauppakorkeakoulun toinen suuri alumnitapahtuma, Jaakko Honko -luento, ja Homecoming Day suunnitellaan järjestettäväksi seuraavan kerran vuonna 2022. Kaikki Aalto-yliopiston alumnirekisteriin liittyneet Kauppakorkeakoulun alumnit saavat kutsun näihin molempiin tilaisuuksiin.

Kauppakorkeakoulun Better Business – Better Society -seminaarisarja jatkuu etänä syksyllä 2020. Seuraava seminaari järjestetään 1.10. ja sitä seuraava 5.11., ja kaikki edellisten seminaarien tallenteet löytyvät tältä sivulta: https://www.aalto.fi/fi/kauppakorkeakoulu/better-business-better-society-seminaarisarja

Katso ohjelma ja ilmoittaudu Aalto 10 – Alumni Studio & Tiedeshow -etätapahtumaan: https://www.aalto.fi/fi/tapahtumat/alumni-studio-tiedeshow.

Lisätietoja:
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun alumnisuhteet
alumni-biz@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Bomanin erityisopetuksen luokan sisäänkäynti (jota ei voi oikein kehua esteettömäksi), piha-aluetta ja oppilaita kävelemässä ulkotunnille. Palikoiden äärellä on Marikebunin erityisluokan oppilaita. (valokuvat Saija Hollmén)
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopiston WiT-ohjelma ja Fida International toteuttavat Keniaan esteettömän leikkipaikan vammaisille lapsille

Inclusive Play -hankkeessa suunnitellaan esteetön leikkipaikka, joka soveltuu myös vammaisille lapsille. Suunnitelma yhdistää oppimisen, leikin sekä osallisuuden.
Suuri ryhmä sisätiloissa pitkän pöydän äärellä tutkimassa materiaali- ja näytekokoelmaa, hymyilee kameralle
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto ja muut MELANGE-konsortion partnerit käynnistivät EU-hankkeen uudistamaan tekstiilien väriin liittyviä teollisia toimintatapoja

Aalto-yliopiston johtama MELANGE-hanke pyrkii uudistamaan sisustustekstiilialan värjäyskäytäntöjä muotoilun avulla.
Selin kuvattu oranssipaitainen henkilö, jonka kuva vääristyy ulkona kaarevassa peilissä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Radikaalin luovuuden keskus käynnistää TT-säätiön tuella uuden yritysyhteistyön kokeilun

Pilotissa yritykset pääsevät etsimään ja testaamaan uusia tapoja ratkaista uudistumisen haasteita yhdessä Aalto-yliopiston kanssa.
Nelihenkinen opiskelijatiimi esittelee karkeaa prototyyppiään.
Opinnot Julkaistu:

Briifistä prototyyppiin kuudessa tunnissa: PD6 käynnistää PdP-projektit

PD6 käynnistää Design Factoryn PdP-kurssin: opiskelijat jalostavat yrityshaasteet testatuiksi prototyypeiksi nopean yhteistyön, ideoinnin ja kokeilujen avulla.