Uutiset

Kauppakorkeakoulu sai neuvonantajikseen viisi kansainvälistä huippuosaajaa

Tavoitteena on muun muassa saada uusinta tietoa kansainvälisistä työmarkkinoista.
Kauppakorkeakoulun International Advisory Board
International Advisory Boardiin kuuluvat Robert Kennedy (vas.), Edeltraud Hanappi-Egger, Rajeev Suri, Pia Höök ja Daniel Traca.

Kauppakorkeakoulun dekaani Timo Korkeamäki on kutsunut kansainvälisten yritys- ja yliopistomaailman osaajien muodostaman International Advisory Boardin tukemaan Kauppakorkeakoulun toiminnan kehittämistä. Mukana ovat rehtori Edeltraud Hanappi-Egger (Vienna University of Economics and Business), Skanskan kulttuurista vastaava johtaja Pia Höök, entinen dekaani Robert Kennedy (Nanyang Technological University), Nokian entinen toimitusjohtaja Rajeev Suri ja dekaani Daniel Traca (Nova School of Business and Economics).

Uuden neuvoa-antavan ryhmän perustamisella toivotaan saatavan nykyistä enemmän palautetta Kauppakorkeakoulun toiminnasta kansainvälisiltä toimijoilta sekä uusia ideoita toiminnan kehittämiseksi.

”Päätavoitteemme on viedä Kauppakorkeakoulua yhä lähemmäs kansainvälisiä verrokkejamme niin oppimisessa, tutkimuksessa kuin yhteiskunnallisessa vaikuttamisessa. Kauppakorkeakoulussa on pitkään haettu maailmalta parhaiden käytäntöjen malleja, ja nyt julkistetun ryhmän toiminta jatkaa tätä työtä. Yksi päätavoitteista on kansainvälisten työmarkkinoiden tuntemuksen lisääminen Kauppakorkeakoulussa. Toivomme saavamme siihen ideoita sekä opinto-ohjelmasuunnittelumme että kansainvälisen houkuttelevuutemme parantamiseksi”, dekaani Timo Korkeamäki sanoo.

“Aalto on minulle tuttu jo vuosien ajalta niin akkreditointiprosessien kuin CEMS-ohjelman kautta.Odotan, että tämän ryhmän toiminnan myötä pääsen tutustumaan Kauppakorkeakoulun toimintaan vielä syvemmin ja että saan nähdä Kauppakorkeakoulun kehityksen tulevina vuosina”, sanoo entinen dekaani Robert Kennedy.

”Olen erittäin iloinen, että saamme mahdollisuuden perehdyttää korkeatasoisen asiantuntijajoukon Kauppakorkeakoulun toimintaan ja tavoitteisiin. International Advisory Boardin jäsenillä on kaikilla erittäin laaja kokemus omista organisaatioistaan ja parhaista käytännöistä niissä. Toivon jäsenten toimivan ensisijaisesti kuuntelevana korvana (sounding board), joka kommentoi toimintaamme ja kehitysideoitamme”, Timo Korkeamäki sanoo.

International Advisory Boardin on tarkoitus kokoontua kaksi kertaa vuodessa, joista toinen tapaaminen järjestetään virtuaalisesti ja toinen Kauppakorkeakoululla Otaniemessä.

Lisätietoja:
Dekaani Timo Korkeamäki
Aalto-yliopisto
Kauppakorkeakoulu

Johdon assistentti
Eevi Huhtamaa
[email protected]
+358 40 353 8139

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Shcool of Business alumna Riikka Davidkin
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Alumni Riikka Davidkin: Vaikuttavuus on työni keskiössä – emme tee mitään, jos sillä ei ole mahdollista ensisijaisesti saada aikaan positiivista vaikutusta yhteiskunnassa

Alumnimme Riikka Davidkin haaveili jo lapsena kansainvälisestä urasta. Nyt New Yorkissa Social Financella impact-rahastoihin sijoittavan tiimin vetäjänä hän kokee suurta merkityksellisyyttä työssään, sillä kokee, että juuri rahoitussektori on parhaiten asemoitunut vaikuttamaan aikamme isojen ongelmien ratkaisemiseen.
Students sitting at Aalto University School of Business
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:
Welcome Evenig 2023 panel discussion.
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Uudet Kauppiksen opiskelijat tapasivat alumneja Welcome Evening -tapahtumassa

Uudet Kauppiksen opiskelijat saivat tietoa työelämästä alumneilta Welcome Evening -tapahtumassa.
Jose Lado, photo by Evelin Kask.
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Espanjalainen fyysikkoseura palkitsee professori Jose Ladon kvanttimateriaaleihin liittyvän teorian kehittämisestä

Professori Jose Lado sai Espanjan fyysikkoseuran (RSEF) ja BBVA-säätiön myöntämän Early Career Award 2023 -palkinnon. Varhaisen tutkijauran palkinto myönnetään espanjalaiselle tai tällä hetkellä Espanjassa työskentelevälle fyysikolle, joka on korkeintaan 35-vuotias ja jolla on merkittävä rooli teoreettisen fysiikan alalla.