Uutiset

Kasvavat materiaalit, kasvavat ideat: Biomaker Studio

Aalto-yliopiston Biomaker Studiossa opiskelijat ja tutkijat kokeilevat eläviä materiaaleja, kuten levää ja sienirihmastoa, luoden avoimen, monitieteellisen tilan, jossa muotoilu, biologia ja yhteistyö toimivat yhdessä.
Pöytä, jossa on kulhoja, pulloja ja kuppeja. Ihmiset työskentelevät erilaisten esineiden kanssa, mukaan lukien tumma neste.
Kuva: Carla Rotenberg

Lue englanninkielinen artikkeli täältä.

Luokkahuone, jossa esitys levistä. Henkilö istuu pöydän ääressä kannettavan tietokoneen kanssa. Oppilaat katsovat näyttöä.
Photo: Carla Rotenberg
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kannettava, jossa keltainen lukko, varoituskolmio, musta ratas ja jakoavain tietoturvasta
Opinnot Julkaistu:

Jos työskentelet kotoa käsin, käytä VPN:ää - osa palveluista on suljettu (ke 21.10.2026)

Osa Aallon verkkopalveluista on tilapäisesti suljettu tai rajattu Aallon sisäiseen verkkoon.
OpenLearning
Opinnot Julkaistu:

Aalto OpenLearning -palvelu tilapäisesti suljettu 21.10.2026

Aalto OpenLearning -palvelu tilapäisesti suljettu 21.10.2026 ja avataan uudelleen viimeistään 22.10.
kaksi opiskelijaa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Markkinoinnin tila 2026 -tutkimus: Tuloksellisuuden seuranta ja budjetointi edelleen verrattain heikoissa kantimissa

Markkinoinnin tila -tutkimus avaa tärkeitä näkökulmia suomalaiseen markkinointiosaamiseen ja markkinoinnin kehityskohteisiin.
""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Jokainen porras vie lähemmäs huippua – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen HeiaHeiassa

Aalto-yliopiston opiskelijat ja henkilökunta juhlistavat tämän vuoden Porraspäiviä yhteisellä matkalla kohti Mount Everestin huippua. UniSportin uusi HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa, tekee hyvinvointiteot näkyviksi ja tuo koko yhteisön mukaan yhteiseen haasteeseen.