Uutiset

Juhlavuosinäyttely luo katsauksen opiskelijoiden vaikuttaviin tekoihin kautta vuosikymmenten

'Luovuus itse teossa: opiskelijaelämän henki' -näyttely on nähtävissä verkkonäyttelynä.
Creativity in Action exhibition graphics by Emery Norton
Kuvitus: Emery Norton

Osaksi Aalto 10 -juhlavuotta luotu näyttely, 'Luovuus itse teossa: opiskelijaelämän henki', tuo päivänvaloon yhdessä tekemisen ja opiskelijahengen voimin tehtyjä saavutuksia vuosien varrelta.

Näyttely esittelee aikajanan tapahtumista, jolloin opiskelijat ovat saaneet aikaan positiivisia muutoksia yhteiskunnan haasteisiin. Näyttely koostuu Aalto-finnan valokuva-arkiston materiaaleista, jotka ilmentävät opiskelijahengen ja -kulttuurin voiman ja vievät katsojansa menneiden aikojen yliopistoon.

Näyttely yhdistää menneet saavutukset väläyksiin opiskelijayhteisön tunnelmista haastavien aikojen keskellä.

Bilge Hasdemir ja Edel O’Reilly, Aalto-kuraattorit

Valokuvakokoelman lisäksi näyttelyyn kuuluu virtuaalinen kierros Otaniemen kampuksesta Ikiteekkari Krister Ahlströmin opastamana. Hän ollut läheisesti mukana näyttelyn kokoamisessaAhlström nostaa uudella tavalla esille opiskelijoiden vaikutuksen paitsi yliopiston yhteishengen luomisessa myös ympäröivän yhteiskunnan kehityksessä kuluneiden vuosien aikana.

Näyttelyn ovat kuratoineet Bilge Hasdemir ja Edel O’Reilly tiiviissä yhteistyössä Aalto-yliopiston eri korkeakoulujen opiskelijoiden, alumnien, tiimien ja osastojen kanssa.

Näyttely oli esillä 28.8.–15.10. Dipolin galleriassa ja katsottavissa nyt verkossa osoitteessa aalto.fi/actionx.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Graphic illustration of distruptions in internet signal, electricity, water and other maintenance items
Kampus, Poikkeustilanteet Julkaistu:

Vesikatko Otaniemen alueella

Vesikatko Otaniemen alueella.
Colourful general image promoting Aalto Creatives pre-incubator programme
Kampus, Yhteistyö, Mediatiedotteet Julkaistu:

Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki

Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
The SisuSemi team in lab coats, smiling at the camera. 6 people, 5 men and 1 woman
Kampus, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutustu startuppiimme: SisuSemi puhdistaa puolijohteet atomitasolla

Kun yksikin atomi ratkaisee, virheille ei ole varaa. Syväteknologiayritys SisuSemin keksintö voi mullistaa puolijohdeteollisuuden, joka käy jatkuvaa taistelua epäpuhtauksia vastaan.
Punainen palvelukatkon ilmoitus IT-palveluista, jossa edistymispalkki
Yliopisto Julkaistu: