Hyvää suunnittelua vauvasta vaariin

Bang Jeon Lee on tutkinut muotoilun alan väitöskirjassaan, miten suunnittelijat voisivat huomioida lapset ja ottaa heidät mukaan suunnitteluprosessiin. Väitöskirjassaan ”Tangible ideation – how to design for and with children” hän tarjoaa monia käytännönläheisiä näkökulmia lasten kanssa ja lapsille suunnitteluun. Arkkitehtuurin alalta väittelevä Ira Verma on tutkinut puolestaan, miten kaupunki- ja rakennussuunnittelussa tulisi ottaa huomioon ikääntyvän väestön tarpeet väitöskirjassaan ”Housing Design for All? The challenge of ageing in urban planning and housing design – The Case Helsinki”.
Kestävä suunnittelu huomioi kaiken kokoiset ja ikäiset. Monia väittelijöiden huomioimia käytäntöjä voi hyödyntää kaikessa suunnittelussa, olipa kohteena aikuiset, lapset tai eritysryhmät. Bang Leen mukaan yksi tapa huomioida lapset suunnittelussa on kuunnella heitä ja kunnioittaa heidän yksilöllisiä tarpeitaan. Kun kaupungit ja tilat suunnitellaan ikääntyvä väestö huomioiden, ne palvelevat meitä kaikkia. Se, että palveluiden äärelle pääsee vaivattomasti viihtyisää reittiä pitkin kävellen tai julkisella liikenteellä, auttaa meitä kaikkia. Ikääntyville se antaa mahdollisuuden elää aktiivisesti ja asua omassa kodissaan mahdollisimman pitkään.
Tutustu lisää, miten tulevaisuuden suuria haasteita ratkaistaan eri käyttäjäryhmät huomioonottavilla suunnittelumetodeilla. Ira Verman väitöskirja Housing Design for All? on nyt saatavilla Aalto University Shopista ja verkkokaupasta shop.aalto.fi. Bang Lee väittelee perjantaina 30.8. M1-sali, Kandidaattikeskus (Otakaari 1, Espoo). Tangible ideation on saatavilla 30.8. alkaen Aalto University Shopista ja shop.aalto.fi.
Lue lisää uutisia

Torkkumiskapseleita ja energiansäästöä - tervetuloa mukaan!
Hyvinvointia kestävällä kampuksella -tapahtuma kokoaa yhteen kampuksen keskeiset teemat kestävästä kehityksestä ja energiansäästöstä sekä kaikkien kampuksen käyttäjien hyvinvoinnista.
Sähköautojen lataamisen hintoja kampuksella alennetaan
Sähköautojen lataushintaa Otaniemen kampuksella ja Aalto Töölössä tarkistetaan 30.1.2023 alkaen.
Korjausrakentaminen on riskialtista - Nyt tutkimus esittää keinoja sen parempaan hallintaan
Energiaremontit, modernisointi ja käyttötarkoituksen muutokset lisäävät korjausrakentamisen tarvetta. Korjausrakentaminen on kuitenkin tunnetusti riskialtista liiketoimintaa. Building 2030 konsortion tutkimus tutki, miten esivalmistus ja digitaalinen tiedonhallinta voisivat tehdä siitä hallitumpaa.