Hyères-kilpailun finaalissa Aallon opiskelijoita muodin sekä valokuvan sarjoissa
32. vuosittaisen Festival International de Mode & de Photographie Hyères -kilpailun finaali pidetään huhtikuun loppupuolella Ranskassa. Vuosittainen kilpailu kokoaa yhteen alansa parhaimmat ja lahjakkaimmat suunnittelijat ja taiteilijat arviointipaneelin eteen.
Kymmenen finalistin joukkoon valittiin muotisuunnittelija Maria Korkeila joukkoon miestenvaatemallistollaan. Aalto-yliopistosta vuonna 2012 valmistunut alumni Eeva Rönkä valittiin finaalin asustepuolen sarjassa sekä Sofia Okkonen kilpailun valokuvauksen sarjan finaaliin.
- Olen erittäin innostunut ja pökerryksissäni finaalipaikasta sekä hieman häkeltynyt siitä uutisten määrästä, jotka kertovat minun päässeen finaaliin. Tämä on ollut unelma siitä lähtien kun aloitin opiskelemaan Aallossa. En uskonut, että se tapahtuisi…ainakaan näin pian. En olisi tässä ilman opettajiani, henkilöstöä ja studioita. Haluan antaa heille kaikille ison kiitoksen. Odotan mitä kaikkea tämä kevät tuo tulleessaan! sanoo Maria Korkeila.
Viime vuosina Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun muodin ja tekstiilin opiskelijat ovat saaneet paljon tunnustusta työstään, tämän kilpailun voiton opiskelijat ovat vieneet vuosina 2012 ja 2013. Viime keväänä 2016 Hanne Jurmu ja Anton Vartiainen voittivat kilpailussa Chloé-palkinnon sekä saivat tuomariston kunniamaininnan.
- Tämä on yksi tärkeimmistä paikoista uusille lahjakkuuksille tulla huomioiduksi. Olen niin innoissani ja ylpeä kaikista näistä opiskelijoista. Kilpailu on erittäin korkea, ja opiskelijat tekevät kovaa työtä. Hienoa, miten he keksivät uusia upeita ideoita ja samalla tuovat myös korkeakoulun, yliopiston sekä Suomen esille, sanoo muodin professori Pirjo Hirvonen.
Hyéres Fashion Festivalin tuomaristot koostuvat joka vuosi muotialan suurimmista kansainvälisistä vaikuttajista. Ranskan Rivieralla Hyèresissä kuuluisassa Villa Noailles'ssa jo 80-luvun alusta lähtien järjestettyä tapahtumaa pidetään yhtenä maailman arvostetuimmista alan kilpailuista.
Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu on usein rankattu korkealle kansainvälisesti. Vuonna 2016 Business of Fashion (BOF) nosti muodin kandikoulutuksen kolmanneksi koko maailmassa ja saman alan maisteriohjelma sijoittui hienosti 15. samalla listalla.
Lue lisää uutisia

YLE ja Aalto-yliopisto konseptoivat yhteistyössä tulevaisuuden suoratoistopalvelua lapsille ja nuorille
Aalto-yliopisto ja YLE ovat yhteistyössä kehittäneet ja suunnitelleet ideoita uudesta lapsille ja nuorille suunnatusta brändätystä suoratoistopalvelusta.
Monenlaisia urapolkuja: Satu Rämö kirjoittaa huippusuosittuja dekkareita vastapainoksi digitaaliselle viestinnälle, jossa pitää olla lyhyt ja ytimekäs
Omannäköinen elämä kirjailijana ja viestintäalan yrittäjänä on Satu Rämölle mahdollista, koska kaupallinen osaaminen auttaa pitämään katteet kunnossa ja oman talouden hallinnassa.
Perustieteiden korkeakoulun parhaat väitöskirjat ja diplomityöt vuodelta 2022 palkittu
Aalto-yliopisto palkitsee vuosittain parhaat 10 prosenttia väitöskirjoista Aallon väitöskirjapalkinnolla. Palkittuja väitöskirjoja on Perustieteiden korkeakoulussa tänä vuonna kuusi. Diplomitöitä palkittiin viisi.