Uutiset

Hotellirobotti sai töitä Hanasaaresta

Kalle-robotti on Kauppakorkeakoulun ja Hanasaaren hotellin yhteinen hanke. Robotti on toiminut jo jonkin aikaa hotellin ”piccolona”.
Kalle-robotti
Kalle-robotti. Kuva: Hanasaari

Robotiikan ja tekoälyn (AI) aikakausi on lähellä, ja asiantuntijat ennustavat niiden laajaa integroitumista jokapäiväiseen elämäämme seuraavan vuosikymmenen tai kahden sisällä. Sekä liike-elämässä toimivat että tutkijat ennakoivat tätä todellisuutta. Tutkimusprojekti, jota johtivat ja koordinoivat professorit Yong Liu ja Virpi Tuunainen Kauppakorkeakoulun tieto- ja palvelujohtamisen laitokselta, tutki palvelurobottien käyttöönoton yhteiskunnallisia ja liiketaloudellisia vaikutuksia. Professorit keskittyivät näiden innovatiivisten teknologioiden uusien mahdollisuuksien ja mahdollisten uhkien tunnistamiseen.

”Tietoa on vielä vähän siitä, kuinka voi tehokkaasti valmistautua lähestyvään palvelurobottien aikakauteen ja hyödyntää niiden koko potentiaali Suomen taloudessa ja kulttuurissa. Tämä projekti pyrkii olemaan edelläkävijä robottipalvelukokemusten suunnittelun ymmärtämisessä ja sen ymmärtämisessä, miten robottipalvelu vaikuttaa kuluttajiin ja yrityksiin”, Yong Liu sanoo.

”Tämän tutkimuksen edelläkävijänä pyrimme antamaan arvokkaita näkemyksiä robottipalvelun käytöstä ja vaikutuksista, jotta yritykset ja yhteiskunta voivat omaksua ja valjastaa näiden teknologioiden muuttavan voiman.”

Kalle työssään

Ennen kuin Kalle-robotti otettiin käyttöön se testattiin ja esiohjelmoitiin huolellisesti. Tämä tarkoitti muun muassa robotin koordinoimista Hanasaaren hissiverkostoon sekä ohjelmoidun tiekartan luomista hotellin kolmesta kerroksesta ja 66 hotellihuoneesta. 

Hanasaaren asiakkaat ovat voineet kesäkaudella 2023 tilata huonepalvelun juomatuotteita Kallelta, joka on toimittanut tilauksen ovelle.  

Tilausprosessin kulku on seuraava: asiakas soittaa Hanasaaren ravintola PLATSiin. Tämän jälkeen ravintolan henkilökunta laittaa tilauksen robotin sisään ja valitsee hotellihuoneen numeron robotin näytöltä. Sitten robotti toimittaa tilauksen itsenäisesti hotellihuoneen ovelle. 

Robotti osaa itse tilata hissin ja kulkea oikeaan kerrokseen ja huoneeseen. Hotellihuoneen ovelle saavuttuaan robotti soittaa asiakkaan huoneen puhelimeen, jonka jälkeen asiakas voi noutaa tilauksensa ovelta. Jos asiakas ei ole paikalla, robotti jatkaa soittamista hetken. Jos asiakas ei avaa ovea, robotti palaa ravintolaan ja yrittää jonkin ajan kuluttua uudestaan. 

Hankkeen ovat rahoittaneet Jenny ja Antti Wihurin rahasto ja Opetushallitus.  

Katso video, jonka on tuottanut Clutch Productions.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kirjan kansi, jossa tekstiä, kuvassa kallio, graffiteilla peitetty bunkkeri ja Aalto-yliopiston logo
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Kenen Turku -kirja haastaa kaupunkisuunnittelun ja vaatii lisää vihreyttä myös tiiviiseen kaupunkiin

Tuore kirja kokoaa yhteen Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtiopiskelijoiden näkemyksiä siitä, miten kaupunki voisi olla vehreämpi ja elinkelpoisempi paitsi ihmisille myös muille lajeille.
Moderni vaalea puu- ja metallirakennus rinteessä, ympärillä korkeita vihreitä puita ja sininen taivas
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto esittelee kiertotalouden ratkaisuja New European Bauhaus -festivaalilla

Euroopan komission New European Bauhaus eli NEB -aloite kokoaa kestävän tulevaisuuden tekijät kesäkuussa Brysseliin.
Kaksi ihmistä juttelee vilkkaassa sisätapahtumassa, väkijoukko ja puinen katto taustalla.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Master the Room: Real-World Networking for Researchers - työpajat touko-kesäkuussa

Käytännönläheiset työpajat tohtoriopiskelijoille ja tutkijoille ammatillisten verkostoitumistaitojen kehittämiseksi 28.5. ja 11.6.2026
Nordea Aalto Talent Expossa 2025, kuva Matti Ahlgren
Yhteistyö Julkaistu:

Nordea mukaan Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun Premium Partner -ohjelmaan

Nordea on liittynyt Premium Partner -ohjelmaan vuoden 2026 alusta.