Uutiset

Homecoming Day toi satoja alumneja Töölön kampukselle

Kauppakorkeakoulun alumnipäivän pääpuhuja presidentti Martti Ahtisaari korosti puheessaan korkeakoulutuksen merkitystä yhteiskunnalle.
homecoming_day_2016_004web_fi.jpg

‒ Uskon vahvasti koulutuksen voimaan, presidentti Martti Ahtisaari sanoi. Sillä on myös vaikutuksensa yhteiskuntarauhaan, että ihmisillä on mahdollisuus tasa-arvoiseen koulutukseen, Ahtisaari sanoi.

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun suurin alumnitapahtuma toi satoja alumneja takaisin kotikampukselleen. Tilaisuuden pääpuhujina olivat presidentti Martti Ahtisaari ja Marimekon Tiina Alahuhta-Kasko.

Presidentti Ahtisaari korosti puheessaan koulutuksen merkitystä suomalaiselle yhteiskunnalle.

‒ Perusopetuksen jälkeisellä koulutuksella on oltava riittävät resurssit, Ahtisaari sanoi.

Nobelin rauhanpalkinnolla palkittu Ahtisaari kuvasi maailman olevan nyt monimutkaisempi kuin koskaan ennen. ‒ Eilisen työkalut eivät ratkaise huomisen ongelmia, siksi hyvin resursoitua korkeakoulutusta tarvitaan, presidentti sanoi.
 

Tiina Alahuhta-Kasko

Marimekon toimitusjohtaja ja Kauppakorkeakoulun alumni Tiina Alahuhta-Kasko kuvasi puheessaan yritystoimintaa kansainvälisillä markkinoilla ja luotasi tulevaisuuden megatrendejä erityisesti design- ja muotiteollisuudessa. ‒ Paikallisten markkinoiden tuntemus on ehdotonta, Alahuhta-Kasko sanoi.

Hän listasi puheessaan myös taitoja, joita kokee työelämän tulevaisuudessa tarvitsevan. Ihmiskeskeisyys on Alahuhta-Kaskon mukaan keskiössä, kun puhutaan tulevaisuuden johtamisesta.

Myös rajat ylittävä monitieteisyys, kyky oppia uutta sekä rohkea ajattelu ovat avaimia menestykseen, Alahuhta-Kasko summasi. Katso video

Marimekko's president Alahuhta-Kasko: share the winnings #teamwork essentials. #aaltobizhomecoming

— Annika Artimo (@AnnikaArtimo) August 26, 2016

Seminaarin paneelin veti Esko Aho, Aalto-yliopiston Executive in Residence. Panelisteja keskustelutti muun muassa se, ettei yritysmaailmassa ja politiikassa toimivat ihmiset vaihda työskentelemään "toiselle puolelle" kovinkaan helposti. Katso video

Salla Vainio palkittiin alumni-illallisella vuoden alumnin tittelillä.

Seminaariohjelmasta ja alumni-illallisesta koostuneen päivän aikana palkittiin myös vuoden alumni. Valituksi tuli Fondian toimitusjohtaja Salla Vainio.

#sallavainio on Kauppakorkeakoulun vuoden alumni! Nyt meni oikein! #Aaltoyliopisto https://t.co/dJ8VECVu0y

— Esko Pyykkönen (@EPyykknen) August 27, 2016

‒ Tämä on meidän koulu, Salla Vainio sanoi kiitospuheessaan muille alumneille. Hän lupasi työskennellä edelleen entisen opinahjonsa tulevaisuuden puolesta. ‒ On meidän kaikkien etu, että Kauppakorkeakoulu ja Aalto-yliopisto kehittyvät.

Good to be back #aaltobizhomecoming @AaltoBIZ pic.twitter.com/Jk1KSy3bDl

— Minna Kervinen (@MinnaKervinen) August 26, 2016

Lisätietoja:
Lisää kuvia tapahtumasta
Tapahtuman verkkosivut
#aaltobizhomecoming

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö miksauspöydän ääressä hämärässä äänitysstudiossa, puiset seinät ja mikrofoneja
Aalto Magazine, Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Äänisuunnittelija pääsi työskentelemään esikuvansa kanssa – tuloksena Cannesin pääpalkinto

Kultaisella palmulla palkitun uutuuselokuva Fjordin äänisuunnittelusta vastaa Aalto-yliopiston alumni Pietu Korhonen.
The Zipizop team, an alumni company from the Aalto Startup Center
Kampus, Yhteistyö Julkaistu:

Helene Auramon ura yrittäjänä alkoi Taikin Arabus-hautomosta

Taideteollinen korkeakoulu käynnisti Luovien alojen Arabus-yrityshautomon vuonna 2007 Arabianrannassa. Pari vuotta myöhemmin Arabus sulautui osaksi Aalto StartUp Centeriä ja muutti Salmisaareen.
Kolme ihmistä pitelee lankakartioita suuren vihreän tekstiilikoneen edessä tehtaassa.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Muotoilun rooli korostuu toimitusketjun alkupäässä – Aalto-yliopisto johtaa merkittävää EU-hanketta tekstiilien värjäyskäytäntöjen uudistamiseksi

EU Horisontti-rahoitteinen MELANGE-hanke yhdistää muotoilun, teknologian ja liiketoiminnan – tavoitteena on uudistaa tekstiiliteollisuuden värjäyskäytäntöjä sekä vauhdittaa siirtymää kohti kiertotalouteen perustuvia ja kestäviä tekstiilijärjestelmiä.
projektiryhmä, Kauppis
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Tekoälyn hyödyntäminen liiketoiminnassa on ollut suosittu aihe räätälöidyissä opiskelijoiden yritysprojekteissa

Opiskelijaryhmä valitaan jokaisen projektin toimeksiantajan tarpeiden mukaan.