Hitautta Aalto Space -sovelluksessa
Aalto Space -sovelluksessa tehdään päivitys- ja parannustöitä 11.3.-19.3. ja sovelluksessa saatta esiintyä hitautta.
Aalto Space -sovelluksessa tehdään päivitys- ja parannustöitä 11.3.-19.3. välisenä aikana ja julkaisemme uuden ominaisuuden sovelluksessa ensi viikolla.
Sovelluksessa saattaa esiintyä hitautta tai muuta epävakautta kyseisenä aikana. Mikäli ongelmia tilavarausten suhteen esiintyy, voit olla yhteydessä aaltospace@aalto.fi
Muistathan päivittää sovelluksen aina uusimpaan versioon, niin saat kaikki uudet ominaisuudet käyttöösi!
Lue lisää uutisia
Täffä Lunch on avautunut ostoskeskus A Blancissa
Ostoskeskus A Blanc on vahvistanut ravintolatarjontaansa, kun palkittu lounasravintola Täffä Lunch avasi ovensa keskuksessa tiistaina 6.10.
Rakennusautomaation tieto koko elinkaaren käyttöön
Rakennusautomaatio ei enää vain ohjaa yksittäisiä teknisiä järjestelmiä, vaan on keskeinen osa älyrakennusta. Sitä kuvaavat suunnitelmat ovat silti edelleen dokumenttipohjaisia. Talotekniikka 2030:n TH13-tutkimus perustelee, miksi dokumentointia on uudistettava, ja esittää mallin datapohjaiseen toimintaan siirtymiseksi.
Talotekniikan hankintamalli ratkaisee, miten asiakas hyötyy toimittajien osaamisesta
Talotekniikan painoarvo rakennushankkeissa kasvaa, mutta hankintamallit eivät ole pysyneet kehityksen tahdissa. Tampereen yliopiston Talotekniikka 2030 -tutkimus TH14 selvitti haastatteluissa, työpajoissa ja analysoimalla Hilman tarjouspyyntöaineistoja, miten talotekniikkaa hankitaan julkisissa hankkeissa. Tutkimuksen loppuraportti esittää selkeitä suosituksia sekä tilaajille että tate-yrityksille.