Uutiset

Haoye Tian: Haluan rakentaa luotettavia tekoälypohjaisia ohjelmistotyökaluja

Haoye Tian on nimitetty apulaisprofessoriksi Aalto-yliopiston tietotekniikan laitokselle 1.9.2025 alkaen. Tian pyrkii luomaan automatisoituja ja luotettavia työkaluja, jotka parantavat ohjelmistojärjestelmien turvallisuutta ja ylläpidettävyyttä.
Haoye Tian seisoo käytävällä yllään vaaleanruskea ja valkoinen college-takki, taustalla modernia arkkitehtuuria.
Kuva: Aalto-yliopisto/Matti Ahlgren

Mitä tutkit?

Tutkin ohjelmistotekniikan ja tekoälyn rajapintaa ja keskityn erityisesti ohjelmistojen ylläpitoon, ohjelmien korjaukseen ja koodin arviointiin. Tutkin myös menetelmiä virheiden ja haavoittuvuuksien tunnistamiseksi ja korjaamiseksi. 

Yhdistän laajoja kielimalleja ja ohjelmistotekniikan menetelmiä. Näin pyrin luomaan automatisoituja ja luotettavia työkaluja, jotka voivat parantaa ohjelmistojärjestelmien turvallisuutta ja ylläpidettävyyttä.

Mikä sinua tässä aiheessa kiinnostaa?

Suurten kielimallien soveltaminen ohjelmistojen ylläpitoon sisältää sekä mahdollisuuksia että riskejä. Kielimallit on koulutettu valtavan suurilla aineistoilla. Monet työkalut, kuten Copilot, hyödyntävät niitä jo ja niillä on potentiaalia nopeuttaa virheiden havaitsemista ja korjaamista. Yleisellä koodilla tapahtuva koulutus ei kuitenkaan anna kielimalleille tarvittavaa erikoistunutta päättelykykyä monimutkaisten tosimaailman ohjelmakorjausten tekoon. 

Suuret kielimallit voivat olla alttiita hallusinoinnille ja ne voivat jättää tietoturva-aukkoja huomaamatta tai tehdä muutoksia, jotka näyttävät oikeilta mutta eivät toimi käytännössä. 

Kielimallit siis näyttävät päteviltä mutta niiden luotettavuudessa on pulmia, ja tämä on omiaan vähentämään ohjelmistokehittäjien luottamusta ja hidastamaan kielimallien käyttöönottoa. Juuri tämä jännite, eli tarve muuttaa tehokkaat mutta virhealttiit mallit luotettaviksi työkaluiksi, ohjaa vahvasti tutkimustyötäni.

Missä työskentelit aiemmin ja mitä opit siellä?

Suoritin tohtorintutkintoni Luxemburgin yliopistossa ja tein tutkimusvierailuja esimerkiksi Carnegie Mellon -yliopistossa Yhdysvalloissa ja HKUST-yliopistossa Hongkongissa (SAR). Sen jälkeen olin tutkijana Melbournen yliopistossa Australiassa ja Nanyangin teknillisessä yliopistossa Singaporessa. Olen aiemmin työskennellyt myös koneoppimisen tutkijana Tencent- ja Didi-yrityksissä. Yliopistomaailmassa olen oppinut laajentamaan näkökulmaa ja venyttämään tiedon rajoja. Yrityksissä keskityin skaalautuvuuteen sekä konkreettisiin tieturva- ja tietosuojakysymyksiin. Yhteisvaikutuksena työni on innovatiivista ja myös käytännön kannalta relevanttia.

Mikä on tutkijan tärkein ominaisuus? 

Ensinnäkin uteliaisuus: se auttaa löytämään itseä kiinnostavat tutkimusongelmat, ja kiinnostus on paras motivaattori. Toiseksi sinnikkyys: kyky työskennellä tiiviisti ja jatkaa sitkeästi, vaikka edistyminen olisi hidasta. Lisäksi nostaisin sitoutumisen jatkuvaan oppimiseen ja kyvyn tehdä yhteistyötä. Nykyaikainen tutkimus on monitieteistä, ja siinä uteliaisuus, kestävyys, elinikäinen oppiminen ja tiimityö tuottavat pitkäaikaisia ja vaikuttavia tuloksia.

Mitä odotat tulevaisuudelta?

Tavoitteenani on muodostaa ja johtaa tutkimusryhmää, joka tekee tekoälyyn perustuvasta ohjelmistojen ylläpidosta luotettavaa sekä teoriassa että käytännössä. Pitkän aikavälin visioni on tehdä suurista kielimalleista luotettavia kumppaneita– haluan kehittää menetelmiä ja työkaluja tekemään automaattisesta korjauksesta oikeaa, turvallista ja ymmärrettävää. Tuotamme tutkimusjulkaisuja ja sen lisäksi haluan vaikuttaa standardeihin, rakentaa siltoja akateemisen maailman ja yritysten välille ja tukea tulevien ohjelmistokehittäjien vastuullista tekoälyn käyttöä. 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Näytöllä 3D-aivokuva, jossa värikkäät hermoradat läpinäkyvässä pään mallissa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Haku on auki innovaatiotutkijatohtoriksi tekoälyssä

Palkallinen 12 kuukautta kestävä urapolku, jonka avulla voit muuttaa tohtorintutkimuksesi löydökset deep tech -startupiksi.
Erdal Aydin
Nimitykset Julkaistu:

Erdal Aydin on nimitetty määräaikaiseen Associate Professorin tehtävään Kemian tekniikan ja metallurgian laitokselle

PhD Erdal Aydin on nimitetty Aalto-yliopiston Kemian tekniikan ja metallurgian laitokselle tenure track -urapolulle viiden vuoden määräaikaiseen Associate Professorin tehtävään 1.9.2026 alkaen. Professuurin ala on Kemiallisten prosessien säätö ja automaatio.
Raitapaitainen henkilö nojautuu valkoiseen pyöreään pylvääseen vihreää seinää vasten, kädet yhdessä
Nimitykset Julkaistu:

Emrecan Gulay aloitti data-agenttina Kauppakorkeakoulussa

Data-agentit tukevat koulunsa ja laitostensa tutkijoita tutkimusdatanhallintaan liittyvissä kysymyksissä.
Kuvituskuva: Siniset puhelin- ja tablettikehykset mustavalkoisella ja vaaleanpunaisella marmoroidulla taustalla
Aalto Magazine, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Arsi Ikäheimosen väitöstutkimus: Älypuhelin voi paljastaa varhaisia merkkejä masennuksesta

Puhelin taskussa, älysormus sormessa ja aktiivisuusranneke ranteessa: arjessa mukana kulkevat laitteet keräävät lähes tauotta tietoa käyttäjästään. Tämä tieto voi auttaa masennusoireiden seurannassa ja ennustamisessa.