Uutiset

HAMK ja Aalto-yliopisto strategiseen yhteistyöhön

Yhteistyötä tehdään pedagogiikan, opintojen ja innovaatiotoiminnan alueilla.

Hämeen ammattikorkeakoulu (HAMK) ja Aalto-yliopisto ovat solmineet strategisen yhteistyösopimuksen. Sopimus sisältää kolme pääaluetta: pedagogisen yhteistyön, opintopolkujen joustavoittamisen ja innovaatiotoimintaan liittyvän yhteistyön.

Pedagogisen yhteistyön ja opintopolkujen joustavoittamisen tavoitteena on kehittää yhteisiä koulutustoteutuksia ja lisätä sekä opiskelijoiden että opetushenkilökunnan liikkuvuutta korkeakoulujen välillä. Yhteistyöalueilla kehitetään myös koulutusvientiä.

HAMKin toiminta-alueen yrityksille yhteistyö tuo mahdollisuuksia löytää uusia, kansallisen tason yhteistyökumppaneita Aalto-yliopiston avulla. Korkeakoulut täydentävät hyvin toisiaan: Aalto-yliopisto toimii tekniikan, talouden ja taiteen aloilla, ja HAMKin vastaavia aloja ovat tekniikka, liiketalous ja muotoilu. Osapuolet suunnittelevat tutkimusinfrastruktuurien ja tilojen yhteiskäyttöä sekä yhteistyötä esimerkiksi molemmille tärkeällä biotalouden alueella.

"On selvää, että kilpailu korkeakoulukentällä käydään kansainvälisesti. Parhaimmillaan kilpailun tuloksista hyötyy oma toiminta-alueemme ja koko Suomi. Uusi yhteistyö vahvistaa meitä tässä kilpailussa ja lisää samalla kykyämme toimia elinkeinoelämää uudistavasti", HAMKin rehtori-toimitusjohtaja Pertti Puusaari toteaa.

"Aalto-yliopistolle on tärkeää tehdä yhteistyötä laajasti kotimaisten korkeakoulujen ja yritysten kanssa. Tiiviiden verkostojen avulla olemme yhdessä vahvempia kovenevassa kansainvälisessä kilpailussa. Uskon, että Aallon innovaatioekosysteemin ja Hämeen alueen toimijoiden tiiviimpi yhteistyö luo uutta osaamista, uudistumiskykyä, elinvoimaa ja työpaikkoja", Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä sanoo.

Vahvoja toimijoita

Aalto-yliopisto on suomalaisille vahvuuksille rakentuva kansainvälinen yliopisto, jossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Yliopistossa on kuusi korkeakoulua, 12 000 opiskelijaa ja 400 professoria, ja sen kampukset sijaitsevat Espoossa ja Helsingissä.

Hämeen ammattikorkeakoululla on lähes 8000 opiskelijaa seitsemällä kampuksella eri puolilla Kanta-Hämettä ja Etelä-Pirkanmaata. Vuonna 2017 HAMKista valmistui 1189 amk- tai yamk-tutkintoa ja 446 ammatillista opettajaa. Lisäksi HAMKilla on tytäryhtiö Hämeen ammatti-instituutti, joka tarjoaa toisen asteen koulutusta luonnonvara-alalla.

Aallon rehtori Ilkka Niemelä (vas.) ja HAMKin rehtori-toimitusjohtaja Pertti Puusaari allekirjoittivat yhteistyösopimuksen Hämeenlinnassa. Kuva: Paula Numminen / HAMK.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Crowd of people networking at a career fair.
Yhteistyö Julkaistu:

Kansainvälisten opiskelijoiden opinnäytetöistä uusia ideoita yritysten liiketoimintaan

Thesis Fair -tapahtuma auttaa kansainvälisiä opiskelijoita luomaan työelämäkontakteja suomalaisten yritysten kanssa.
Open pit mining machines
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Uusi yritysyhteistyöprojekti luo tekoälyratkaisuja kaivosteollisuudelle

FCAI kehittää Metson ja kumppaneiden kanssa tekoälymenetelmiä kaivostoimintaan.
Lapsia Aalto-yliopisto Juniorin työpajassa. Kuva: Alisa Javits
Yhteistyö Julkaistu:

Kyunghyun Cho tukee seuraavien sukupolvien koulutusta ja Ukrainan jälleenrakentamista

Kyunghyun Cho lahjoittaa 10 000 dollaria Aalto-yliopisto Juniorille ja 10 000 dollaria Ukrainan jälleenrakennuksen kurssille
Professori Hele Savin ja tuotannon kehitysinsinööri Katja Mustonen valitsemassa piikiekkoja Okmeticin tuotantolinjalta yhteiseen tutkimukseensa. Kuva: Anniina Ojanperä.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Professori Hele Savinilla ainutlaatuinen tilaisuus tehdä akateemista tutkimusta yrityksen tiloissa

Vaikuttavuussäätiön TIA-rahoitus tarjoaa professoreille mahdollisuuden keskittyä tutkimukseen ja hyödyntää yritysten käytännön tuntemusta.