Haku Aalto-yliopiston luovien alojen esihautomoon on auki: Aalto Creatives -ohjelma alkaa maaliskuussa 2026
Oletko perustamassa luovien alojen yritystä? Aalto Creatives -esihautomossa luovien alojen startup-yrittäjiä tuetaan kehittämään ideoistaan kannattavaa liiketoimintaa.
Aalto Creatives on 12-viikkoinen esihautomo-ohjelma, joka on räätälöity alkuvaiheen yrityksille. Ohjelmaan voi hakea yksin tai yhdessä tiimin kanssa. Aiempaa kokemusta yrittäjyydestä ei tarvita.
Esihautomo-ohjelma on oikea paikka hioa liiketoimintasuunnitelmaa, selkeyttää tavoitteita, saada apua yrityksen perustamiseen ja oppia pitchaamaan yritysidea erilaisille yleisöille. Jokainen esihautomokierros päättyy Demo Day -tapahtumaan, jossa osallistujat esittelevät yrityksensä lavalla.
Mukaan voi hakea luovien alojen opiskelijat, tutkijat ja muut toimijat. Valintakriteereissä painotetaan luovan alan taustaa, yritysidean kehittämisen mahdollisuuksia, sen tuomaa ratkaisua ja idean vaikuttavuutta kestävän tulevaisuuden näkökulmasta.
Liikeideasi voi olla jollain seuraavista aloista:
- Arkkitehtuuri
- AR/VR
- Taiteet
- Muotoilu
- Muoti
- Elokuva ja television
- Peliala
- Media
- Musiikki
Aalto Creatives on osa Helsingin kaupungin Campus Incubators -ohjelmaa. Ohjelmaa koordinoivat Aalto Startup Center ja Aalto Studios.
Hakuaikaa on 9.2.2026 asti, seuraava esihautomo alkaa 2.3.2026.
Huomioithan, että hakijoiden tulee asua pääkaupunkiseudulla. Ohjelmaan ei ole mahdollista osallistua etänä. Osallistujien tulee osallistua viikoittaisiin työpajoihin Otaniemen kampuksella.
Linkki ohjelman verkkosivuille
Ohjelman kieli on englanti.
Tule mukaan Aalto Creatives Afterwork & Info Session -tilaisuuteen kuulemaan lisää ohjelmasta.
Aalto Creatives Afterwork and Info Session | spring 2026
Tervetuloa Aalto Creatives -ohjelman infotilaisuuteen tiistaina 20.1.2026. Tapahtumassa esitellään esihautomo-ohjelma sekä kuullaan ohjelmaan osallistuneiden tiimien yrittäjyystarinoita. Ohjelmasta...
Lue lisää uutisia
Webinaarisarja: Unlocking the Potential of Neurodiversity in Education & Work syksyllä 2026
Englanninkielinen webinaarisarja koostuu kolmesta syksyllä 2026 järjestettävästä webinaarista, joissa keskitytään neurodiversiteettiin korkeakoulutuksessa ja työelämässä.”Oppiminen ei lopu tutkintoon” – Heli Bergström tarttui tekoälyn murrokseen täysillä
Aalto-yliopiston alumni Heli Bergström haluaa tukea testamenttilahjoituksellaan Aallon tohtorikoulutuksen kehittämistä.
Ruotsin kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel tutustuivat kvantti-, avaruus- ja jäätutkimukseen vieraillessaan Aalto-yliopistossa
Vierailun tavoitteena perjantaina 21.8.2026 oli vahvistaa Suomen ja Ruotsin yhteistyötä tutkimuksen, koulutuksen ja innovaatioiden saralla.