Fuksit valtasivat kampuksen
Perustieteiden korkeakoulun fuksit ovat pikkuhiljaa kotiutumassa Otaniemeen.
Viikko alkoi ilmoittautumisella ja aamiaisella. Lue lisää tapahtumasta.
Tiistaina Peter Kelly keräsi fuksit Greenhouse Hubiin ja opetti networkingia.
Tässä TUO ja TFM tutustuvat oikeaoppisesti.
Kellyn opit pistettiin kokeiluun keskiviikkona korkeakoulun perinteisellä gettogether-lounaalla.
Fysiikan fuksit eivät oikein tiedä mitä toivovat syksyltä, mutta odottavat innolla tulevia opintoja sekä tietysti teekkarielämää.
Lounas tarjosi kaikki perustieteillijöille mahdollisuuden tutustua toisiinsa. Fuksit saivat nähdä uudet opettajat ja opettajat saivat nähdä uudet fuksit.
Kuvat: Christina Parviainen, Mari Knuuttila, Karoliina Kekko.
Lue lisää uutisia
Hae vierailevaksi professoriksi TU Graz:iin
Unite!-yliopistoallianssiin kuuluva TU Graz Itävallassa kutsuu kokeneita post doc -tutkijoita hakemaan kahta täysin rahoitettua vierailijaprofessuuria. Hakuaika päättyy 20.2.2026, ja tehtävät alkavat 1.10.2026.
Elina Pyylampi haluaa yhdistää uusiutuvan energian ratkaisut ja kaupallisuuden
Ensimmäisen vuoden sähköenergiatekniikan opiskelija haluaa päästä työskentelemään uusiutuvan energian ja sähköjärjestelmien parissa.
Shaking Up Tech inspiroi nuoria, joille tekniikan ala ei ole itsestäänselvyys
Shaking Up Tech on vakiinnuttanut paikkansa tapahtumana, joka madaltaa nuorten naisten ja sukupuolivähemmistöjen kynnystä hakeutua teknisille aloille. Vuosittainen tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tutustua opintoihin, työelämään ja esikuviin turvallisessa ja kannustavassa ympäristössä.