Uutiset

FITech-verkostoyliopiston uusi hanke kehittää verkoston kykyjä jatkuvan oppimisen osa-alueella

FITechin uuden FITech FORWARD -hankkeen tavoitteena on kehittää verkoston jäsenyliopistojen kykyä luoda jatkuvan oppimisen ja pienten osaamiskokonaisuuksien tarjontaa tekniikan alojen ajankohtaisiin osaamistarpeisiin. Aalto-yliopiston lisäksi hankkeessa ovat mukana Oulun yliopisto, Tampereen yliopisto ja Vaasan yliopisto.
Opiskelija tietokoneen äärellä.

Hanke syventää yliopistojen yhteistyötä

FITech FORWARD -hankkeen aikana pyritään kehittämään FITechin jäsenyliopistojen henkilöstön valmiuksia yhdistää muun muassa yliopistojen tutkimustieto ja koulutustarjonta yksittäisten oppijoiden ja tekniikan alojen osaamistarpeisiin.

Hankkeen päätoteuttaja on Aalto-yliopisto. Mukana ovat myös Oulun yliopisto, Tampereen yliopisto ja Vaasan yliopisto. Huhtikuussa 2025 käynnistyneen hankkeen sisältöjä koordinoi Aalto-yliopiston FITech-tiimiin kuuluva projektipäällikkö Jaakko Hyytiä. Hanke kestää vuoden 2027 loppuun saakka.

Pienet osaamiskokonaisuudet mahdollistavat joustavan ja kohdennetun oppimisen

Hankkeessa kehitetään tiedonhallinnan ja tiedon yhdistämisen toimintamalli, jonka avulla luodaan pienten osaamiskokonaisuuksien ja asiantuntijana kehittymisen polkuja. Pienet osaamiskokonaisuudet ovat nimensä mukaisesti perinteisiä tutkintoja lyhyempiä oppimismahdollisuuksia, joita suorittamalla voi kehittää tietoja, taitoja ja osaamista joustavasti ja kohdennetusti. Lue lisää pienistä osaamiskokonaisuuksista Euroopan komission verkkosivuilta.

Hankkeen aikana FITechin jäsenyliopistoihin luodaan myös kansalliset linjaukset huomioiva yhtenäinen käytäntö, jolla tunnistetaan pieniä osaamiskokonaisuuksia. Hankkeessa kehitetään myös malli, jonka avulla jatkuva oppiminen ja pienten osaamiskokonaisuuksien tarjonta integroidaan FITechin jäsenyliopistojen opetuksen suunnitteluprosesseihin sekä uuden tutkimustiedon nopeaan levittämiseen.

Hankkeen tuloksena

  • pienet osaamiskokonaisuudet vakiintuvat osaksi FITech-yliopistojen opetuksen suunnitteluprosseja ja tutkimuksen viestintää
  • yliopistojen henkilökunnalla on osaamista ja menetelmiä tuottaa pieniä osaamiskokonaisuuksia yhteistyössä muiden yliopistojen kanssa
  • oppijat löytävät sopivan koulutuksen sekä hyötyvät monipuolisista sujuvista oppimismahdollisuuksista
  • suomalainen tekniikan ala hyötyy kasvavasta osaamistasosta ja laajenemisesta

FITech FORWARD -hanke on osa Uudistuva ja osaava Suomi 2021-2027 -rakennerahasto-ohjelman ESR+ -toimenpiteitä, joissa toteutetaan valtakunnallista jatkuvan oppimisen teemaa. Rahoittavana viranomaisena toimii Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus).

Lue lisää FITech FORWARD -hankkeen nettisivulta.

Euroopan unionin osarahoittama.

Lisätietoja

Jaakko Hyytiä

Projektipäällikkö
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Attendees networking at Demo Day
Kampus, Yliopisto Julkaistu:

Vuoden 2026 Demo Day rikkoo ennätyksiä: Tältä näyttää Otaniemen nopeiten kasvavassa startup-tapahtumassa

Aalto Startup Centerin ja A Gridin järjestämä Demo Day toi yhteen lähes 800 kävijää, 90 startup-ständiä ja yli 75 sijoittajaa. Vuonna 2018 käynnistetty ruohonjuuritason tapahtuma on kasvanut yhdeksi Suomen suurimmista startup-tapahtumista.
Otakaari 3
Kampus, Opinnot Julkaistu:

Kampus saa kolmannen Learning Loungen

Learning Lounge tekee uuden aluevaltauksen Ravintola Aalto Kvarkkiin 16.3.
Ihmisten siluetit kävelemässä ja vuorovaikuttamassa, harmaalla taustalla oransseja maalitäpliä.
Yliopisto Julkaistu:

Tilaa luovuudelle yhdenvertaisuusrahoituksen avulla

Tim Moesgen halusi käynnistää kehollisuuteen liittyvät työpajat Aalto-yliopistossa, sillä hän tiesi liikkeen ruokkivan luovuutta.
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.
Yliopisto Julkaistu:

Mobiilitulostuksen tulostusportaali myPrint avattu aalto open- ja eduroam-verkkoihin

Portaalin kautta voit muokata mobiilitulostuksen asetuksia