ELO ja Black Nights Film Festival tiivistävät yhteistyötään: uusi Ateljeeviikko käynnistyy
Itämeren alueen merkittävin elokuvatapahtuma Tallinn Black Nights Film Festival (Pimedate Ööde filmifestival, PÖFF) ja Aalto-yliopiston elokuvataiteen laitos ELO tiivistävät yhteistyötään. Tämä mahdollistaa ELOn uuden “Ateljeeviikon”, vuotuisen marraskuussa järjestettävän tapahtumaviikon, joka esittelee elokuvantekemistä eri ammattiosaajien näkökulmista.
Ateljeeviikolla Suomessa vierailee useita kiinnostavia kansainvälisiä ammattilaisia. Opiskelijoille suunnattujen työpajojen lisäksi kansainväliset vieraat pitävät mestarikursseja laajemmalle yleisölle niin Otaniemen kampuksen Cinema Sherylissä kuin Korjaamo Kino Töölössäkin.
Ateljeeviikon 2026 kansainväliset vieraat
Elokuvaaja Nic Sadler on kehittänyt elokuva-alan työkaluja (Artemis Director’s Viewfinder- ja Helios-sovellukset), joita käyttävät miltei kaikki nykykuvaajat. Hän pohtii mestarikurssillaan, miten elokuvauksen ammattitaito säilyy tekoälyn aikakaudella sekä miten uusia yhteistyö- ja esituotantosuunnittelutyökaluja voidaan hyödyntää.
Lavastussuunnittelija Inbal Weinberg tunnetaan mm. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri sekä Suspiria -elokuvien visuaalisesta maailmasta. Hän on Production Designers Collective -yhteisön perustajajäsen. Weinberg käyttää mestarikurssillaan omia töitään esimerkkeinä, joiden kautta syvennytään keskusteluun lavastussuunnittelijan roolista elokuvatuotannossa.
Elokuvaaja Julio Macat on mm. komedioiden Home Alone, Ace Ventura, Pitch Perfect ja Daddy’s Home pääkuvaaja. Hän tarkastelee mestarikurssillaan elokuvaajan erilaisia rooleja ja elokuvanteon tulevaisuutta.
Mm. elokuvista Finding Neverland ja Quantum of Solace tunnetun elokuvaajan Roberto Schaeferin mestarikurssi tarjoaa mahdollisuuden tutustua hänen pitkään uraansa, hänen taiteellisiin ja teknisiin työskentelytapoihinsa sekä näkemyksiinsä elokuvauksen tulevaisuudesta. Erityisenä aiheena on tekoäly: sen haasteet ja mahdollisuudet elokuvanteossa.
“Yhteistyö Tallinnan Black Nights Film Festivalin kanssa tuo ELOlle uuden mahdollisuuden verkostoitumiseen alan ammattilaisten kanssa, ja lisäksi voimme tuoda kansainvälisiä huippuosaajia laajemman yleisön eteen täällä Suomessa. Ateljeeviikon ideana on esitellä elokuvan tekemistä eri ammattiryhmien näkökulmista sekä keskustella elokuvateollisuudelle avautuvista uusista mahdollisuuksista", sanoo professori, elokuvaaja Rauno Ronkainen.
"Tämä tukee ELOn opetuksen kokonaisvaltaista pyrkimystä: vahvaa sisältöajattelua, johtamistaitoja, analyysia, teknistä osaamista sekä tarinan ja visuaalisen kerronnan ymmärrystä. Suunnitelmissa on, että Ateljeeviikko tapahtuu vuosittain Black Nights Film Festivalin aikaan ja näin saamme virtaa elokuva-alaan liittyvään keskusteluun Suomenlahden molemmilla rannoilla samanaikaisesti.”
Mestarikurssit on suunnattu opiskelijoille, alan ammattilaisille sekä elokuva- ja av-alasta kiinnostuneille Aalto-yhteisön jäsenille.
Lisätietoja:
Professori Rauno Ronkainen (Associate Professor), Aalto-yliopiston elokuvataiteen laitos
rauno.ronkainen@aalto.fi>
Lue lisää uutisia
Tommy Lindgren: “Arkkitehtuurin työkalut eivät ole neutraaleja – ne vaikuttavat siihen, mitä lopulta rakennetaan”
Arkkitehti Tommy Lindgren tarkastelee väitöskirjassaan, miten piirustukset ja muut suunnittelun visuaaliset välineet ohjaavat rakennetun ympäristön kehittämistä.
Aalto-yliopistolle erinomaiset tulokset kansallisessa avoimen tieteen seurannassa
Aalto-yliopisto saavutti korkeimman 5-tason kansallisessa avoimen tieteen seurannassa. Kokonaisarvosanan nousua siivitti avoimen oppimisen kehitys.
Näin Suomesta tuli kvanttialan edelläkävijä
Pitkäjänteinen panostus kvanttitieteen ja -teknologian perustutkimukseen on tehnyt Suomesta kokoaan suuremman pelurin alalla, joka on kriittinen myös EU:n teknologisen omavaraisuuden kannalta. Tavoitteena on, että tulevaisuudessa koko kvanttialan arvoketju on omissa käsissä.