EIT Digital -verkoston ensimmäiset innovaatio- ja yrittäjyystohtorit valmistuivat
Ohjelma täydentää kansallista, yliopistojen myöntämää tohtorintutkintoa kouluttamalla digitaalisen teknologian huippuosaajia, joiden tekninen tietotaito yhdistyy innovaatio-, yrittäjyys- ja liiketoimintaosaamiseen.
- Kokemus EIT Digital tohtorikoulusta on äärettömän positiivinen. Koin ohjelman erittäin hyödylliseksi ja ehdottomasti kaiken ponnistelun arvoiseksi. Tohtorikoulun ansiosta pääsin opiskelemaan ja työskentelemään Cambridgen yliopistoon lähes 1,5 vuodeksi ja sain väiteltyä tohtoriksi kokopäiväisen työn ohella. Sain kehitettyä uutta osaamista josta on hyötyä sekä minulle että työnantajalleni ja opin valtavasti käsittämättömän lyhyessä ajaessa. Rakensin myös arvokkaita suhteita jotka toivottavasti tulevat kestämään eliniän, kertoo vastavalmistunut Anna Viljakainen.
Nykyisin yli kaksi kolmasosaa kaikista Euroopan tiede, teknologia, insinööri ja matematiikan koulutuksen saaneista, eli STEM-tohtoreista, päätyy teollisuuden palvelukseen.
- Valmistuneet ovat todellisia digitalisaation johtajia ja innovaattoreita, jotka työskentelevät teollisuudessa tai ovat perustaneet start-up yrityksen. Tämä todistaa ohjelmasta valmistuvien tohtoreiden tuoman lisäarvon uusien digitaalisten teknologioiden eurooppalaisina suunnannäyttäjinä.” sanoo EIT Digitalin toimitusjohtaja Willem Jonker.
EIT Digitalin Euroopan laajuinen innovaatio- ja yrittäjyyskoulutusohjelma tohtoriopiskelijoille perustettiin 2012. Ohjelmassa on mukana yhteensä noin 130 opiskelijaa, joista noin 20 ovat Suomen toimitiloissa Espoon Otaniemessä.
Kumppanuusverkosto koostuu 18 eurooppalaisesta yliopistosta ja niistä viisi on suomalaisia. Koulutusta järjestetään Helsingin, Budapestin, Madridin, Pariisin, Rennesin, Sophia-Antipoliksen ja Trenton tohtorikoulutuskeskuksissa, jotka ovat EIT Digitalin toimitilojen yhteydessä. EIT Digital Helsingin toimitilat sijaitsevat Otaniemessä, Espoossa.
EIT Digital Suomi kuuluu Euroopan innovaatio- ja teknologiainstituutin innovaatio- ja yrittäjyysyhteisöön. Euroopan Yhteisö perusti vuonna 2008 EIT:n edistämään Euroopan kestävää talouskasvua ja kilpailukykyä uusin keinoin. Tavoite on saada innovaatioita nopeammin markkinoille ja kehittää uutta liiketoimintaa. EIT:n suomalaiset ydinjäsenet ovat Aalto-yliopisto, VTT ja Nokia.
Lisätietoja:
Tatu Koljonen, EIT Digital Suomi
puh. 040 5060734
www.eitdigital.eu
- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023
Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
ITP kuuluu Aalto-yliopiston kesään
Jälleen kesällä 2023 Information Technology Program -kurssin opiskelijat ratkoivat erilaisia liiketoimintahaasteita.