Eero Kontturi professoriksi (Associate Professor) Kemian tekniikan korkeakouluun
Kontturin tutkimusala on selluloosan materiaalikemia.
Eero Kontturi on vakinaistettu professoriksi (Associate Professor) biotuotteiden ja biotekniikan laitoksella. Kontturin tutkimusala on selluloosan materiaalikemia.
Kemian tekniikan korkeakoulun dekaani Kristiina Kruus onnittelee professori Kontturia ja toivottaa hänet lämpimästi tervetulleeksi vakinaisten professoreiden joukkoon.
Lue lisää uutisia
Patrick Fleming nimitetty rakennetekniikan ja rakennussuunnittelun apulaisprofessoriksi
Flemingin mukaan kestävän tulevaisuuden rakentaminen vaatii nykyisten rakennusten tehokasta käyttöä.
Haku Aalto-yliopiston luovien alojen esihautomoon on auki: Aalto Creatives -ohjelma alkaa maaliskuussa 2026
Tervetuloa ohjelman infotilaisuuteen tiistaina 20.1.2026. Tapahtumassa esitellään esihautomo-ohjelma sekä kuullaan ohjelmaan osallistuneiden tiimien yrittäjyystarinoita. Ohjelmasta kiinnostuneilla on mahdollisuus esittää kysymyksiä ja tavata Aalto Creatives -tiimi.
Sara Hulkkonen ja Johanna Wartio aloittivat data-agentteina Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulussa
Data-agentit tukevat koulunsa ja laitostensa tutkijoita tutkimusdatanhallintaan liittyvissä kysymyksissä.