Uutiset

Cinema Sheryl avasi ovensa – Uusi opiskelijavetoinen elokuvateatteri nuorille ja elokuvakulttuurin ystäville

Teatteri tuo Espooseen täysin uudenlaisen, opiskelijavetoisen näkökulman elokuvakokemukseen – nuorten ehdoilla ja nuorten näköisenä.
Kalju mies pinkissä paidassa kollaasissa, jossa näkyy hänen kädenliikkeitään sekoitettuina suorakulmaina.
Stillkuva elokuvasta "ENO"

Cinema Sherylin avasi ovensa yleisölle 17.4. Marsiossa, Otaniemessä. Ohjelma käynnistyi ENO-elokuvan Suomen ensiesityksellä – Gary Hustwitin uudessa dokumenttielokuvassa sukellettiin Brian Enon ja hänen visionäärisen ajattelunsa maailmaan. Elokuvanäytöstä seurasi rento työpaja, jonka vetivät opetuksen varadekaani Rasmus Vuori ja New Media -äänisuunnittelun koulutusohjelman vetäjä Antti Ikonen.

Cinema Sheryl, aiemmin tunnettu Kino Sherylina Arabiassa, Helsingissä, on opiskelijavetoinen elokuvateatteri, jossa kulttielokuvat, laatuleffat ja yhteisöllinen katsomiskokemus yhdistyvät Marsion ainutlaatuisessa tilassa.

Sisäänkäynti tiilirakennukseen, jossa on punainen matto, suuret ikkunat ja 'Sheryl' -banneri.
Cinema Sheryl Marsio-rakennuksessa. Kuva: Simon Mäki-Rautila

“Cinema Sheryl on opiskelijoiden, rakkaudesta elokuvaan, perustama elokuvateatteri. Sherylissä pääsee kokemaan laatuelokuvia, kovimmankin elokuvafanin tyydyttävällä, huipputason esitystekniikalla.", sanoo Teatteripäällikkö Jimi Laaksonen.

"Haluamme, että ohjelmistomme on saavutettavissa mahdollisimman monelle katsojalle, jonka takia hintamme ovat edulliset, ja tarjoamme myös tuntuvan opiskelija-alennuksen. Lisäksi pyrimme olemaan vieraskielisille katsojille ystävällinen elokuvateatteri, tarjoamalla elokuvia pääasiassa englanninkielisillä tekstityksillä.”

Uudesta Sherylistä on tarkoitus rakentaa nuorten ja opiskelijoiden kulttuuritila, joka on yhtä aikaa utelias ja helposti lähestyttävä. Tilaa tehdään niin klassikoille, uusille tekijöille kuin vaihtoehtoisellekin ohjelmistolle - unohtamatta uudenuutukaisia ohjelmistoelokuvia. Tavoitteena on tehdä yhteistyötä myös elokuvafestivaalien ja opiskelijatuotantojen kanssa – luodakseen paikan, jossa kokeilu ja katsominen kulkevat käsi kädessä.

Vieraile Cinema Sherylissä

Cinema Sheryl sijaitsee Aalto-yliopiston kampuksella Marsio-rakennuksessa, osoitteessa Otakaari 2, Espoo.

Tutustu Cinema Sherylin ohjemaan tästä

Lisätietoja

Jimi Laaksonen, teatteripäällikkö – cinema.sheryl@gmail.com
Sakri Arkimies, hallituksen puheenjohtaja – cinema.sheryl@gmail.com

Ryhmä ihmisiä seisoo lavalla elokuvateatterissa, yleisö istuu heidän edessään.
Vasemmalta oikealle: Cinema Sherylin teatteripäällikkö Jimi Laaksonen, Anna Merikari, Ksenija Ustinovica, Konsta Klemetti ja Camille Fourié. Kuva: Simon Mäki-Rautila
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Nordea Aalto Talent Expossa 2025, kuva Matti Ahlgren
Yhteistyö Julkaistu:

Nordea mukaan Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun Premium Partner -ohjelmaan

Nordea on liittynyt Premium Partner -ohjelmaan vuoden 2026 alusta.
Bändi esiintyy lavalla, laulajalla pinkki hame, kitaristi mustissa, yleisön valot taustalla
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Musiikkialan toimijat: Alan arvo kaksinkertaistuu laajamittaisten yhdenvertaisuustoimien myötä vuoteen 2040 mennessä

Ala tavoittelee itsesäätelevää toimielintä ja musiikkialan arvon kaksinkertaistumista 11. toukokuuta julkaistavassa Suomen yhdenvertainen musiikkiala 2040 -raportissa.
Designs for a Cooler Planet
Mediatiedotteet Julkaistu:

Tutkimus avautuu käytännön ratkaisuina syksyn näyttelyssä – Designs for a Cooler Planet inspiroi tutkijoiden ja opiskelijoiden töillä

Aalto-yliopiston vuoden suurin näyttely, Designs for a Cooler Planet, näyttää ensi syksynä tietä tulevaisuuteen. Esillä on yli 20 käytännön ratkaisua, kokeilua ja ideaa tutkijoilta ja opiskelijoilta.
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun ja Copenhagen Business Schoolin tiimikuva.
Yhteistyö Julkaistu:

Kauppakorkeakoulu isännöi Copenhagen Business School -korkeakoulua pohjoismaisen yhteistyön edistämiseksi

CBS vieraili Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa syventääkseen pohjoismaista yhteistyötä strategisen vuoropuhelun, vertaisoppimisen ja yhteisten kehittämishankkeiden avulla.