Uutiset

CEO World Magazine ranking: Aalto-yliopisto on maailman neljänneksi paras muotikoulu

Aallon muodin koulutusohjelma sijoittuu tänä vuonna Central Saint Martinsia ja Parsonsia paremmin.
Amina Saadan mallisto Näytös19. Kuva: Mikko Raskinen
Näytös19. Amina Saadan mallisto. Kuva: Mikko Raskinen / Aalto-yliopisto

Aalto-yliopiston muodin koulutusohjelma on sijoittunut neljänneksi CEO World Magazine -verkkomedian maailmanlaajuisessa vuoden 2021 arvioinnissa. USA:n Fashion Institute of Technology sijoittui listan kärkeen ja Isossa-Britanniassa toimiva London College of Fashion ylsi toiseksi, ne vaihtoivat keskenään sijoitusta viime vuodesta.

Arviointi perustuu koulutuksen maailmanlaajuiseen vaikuttavuuteen, erikoistumiseen, työnantajien antamaan palautteeseen, oppimiskokemuksiin sekä akateemiseen menestykseen. Datalähteinä on käytetty 40 000 opiskelijan, 50 000 alalla toimivan ammattilaisen ja 30 000 rekrytoijan arvioita.

Kymmenen parhaan koulun listalle pääsivät myös Westphal College of Media Arts & Design, Drexel University (sijalle 3), Central Saint Martins (sijalle 5), Parsons School of Design (sijalle 6) ja Istituto Marangoni International – Milan (sijalle 7). Mukana kymmenen parhaan joukossa ovat myös Bunka Fashion College, National Institute of Fashion Technology – New Delhi ja Savannah College of Art and Design.

Lisätietoa: 

CEO World Magazinen arviointi 2021
 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Näytöllä 3D-aivokuva, jossa värikkäät hermoradat läpinäkyvässä pään mallissa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Haku on auki innovaatiotutkijatohtoriksi tekoälyssä

Palkallinen 12 kuukautta kestävä urapolku, jonka avulla voit muuttaa tohtorintutkimuksesi löydökset deep tech -startupiksi.
Ulkoilmassa puiset leposohvat, joita ympäröivät harsot verhot ja korkeat kasvit rapistuvassa pihassa.
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaistyöryhmän teos tuo viilentävän puutarhan helteissä kärvistelevään Espanjaan

Suomalaisten arkkitehtien ja taiteilijoiden ryhmä esittää puutarhataideteoksellaan kaupunkien kuumenemisen ja ympäristökriisin ratkaisuksi muun muassa kasvillisuutta ja yhteisöllisyyttä.
Pyöreä vaalea kennokuvioinen alusta ja punottuja koreja kirkkaansinisellä taustalla
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkijat paljastivat kaksi uutta suprajohdetta menetelmällä, jolla voi jatkossa löytää tuhansia lisää

Fyysikoiden tekoälyyn perustuvan menetelmän myötä suprajohtavuuden valtavat energiahyödyt ovat askeleen lähempänä
The SisuSemi team in lab coats, smiling at the camera. 6 people, 5 men and 1 woman
Kampus, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutustu startuppiimme: SisuSemi puhdistaa puolijohteet atomitasolla

Kun yksikin atomi ratkaisee, virheille ei ole varaa. Syväteknologiayritys SisuSemin keksintö voi mullistaa puolijohdeteollisuuden, joka käy jatkuvaa taistelua epäpuhtauksia vastaan.