Uutiset

Bruce Oreck opettajaksi Aalto-yliopistoon

Oreck valmentaa opiskelijoita markkinoinnissa, asiakaskokemuksen kehittämisessä ja tarinankerronnassa.
Maailma muuttuu vauhdilla, ja koulutuksen on seurattava mukana, Oreck korostaa. Kuva Mikko Raskinen / Aalto-yliopisto.

Yhdysvaltojen entinen Suomen suurlähettiläs Bruce Oreck on nimitetty yrittäjyysohjelma Aalto Ventures Programin (AVP) sekä Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun yhteyteen Executive in Residence -tehtävään. Oreck on koulutukseltaan juristi, ja hän on työskennellyt Yhdysvalloissa yli 25 vuotta verotukseen erikoistuneena lakimiehenä sekä yrittäjänä. 

– Minä olen siellä, missä tapahtuu kiinnostavia juttuja, Oreck sanoo hymyillen.

– Maailma muuttuu vauhdilla, ja koulutuksen on seurattava mukana. Aalto-yliopisto on mahtava paikka: täällä on ymmärretty sujuvuuden, luovuuden ja etenkin juuresta latvaan -ajattelun tärkeys – menestyksekkäimmät jutut ovat aina opiskelijoiden itsensä tekemiä, ei ylhäältä annettuja projekteja.

Suomen saatava menestyksen palaset vauhdilla kasaan

Oreck opettaa syksyn aikana Aallon opiskelijoille markkinointia, asiakaskokemuksen huomioimista (customer care and customer experience) ja tarinankerrontaa.  Niissä suomalaisilla kasvuyrittäjillä on hänestä eniten petrattavaa.

– Osaaminen ja vankka arvopohja teillä on omasta takaa. Yrittäminen ei kuitenkaan ole pelkkiä faktoja. Yrittäjän pitää osata kertoa tarina, sillä ne vetoavat ihmisiin kaikkialla maailmassa. Suomalaiset voisivat oppia yhdysvaltalaisilta myös optimismia, joka on kaiken luovuuden polttoainetta.

Aalto Ventures Programin johtaja Olli Vuola iloitsee Oreckin tulemisesta Aaltoon.

– Bruce on mainio opettaja ja valmentaja ja tulee loistavasti toimeen opiskelijoiden kanssa. Toivotamme hänet lämpimästi tervetulleeksi asiantuntijoiden ja mentorien joukkoomme, joka tekee kaikkensa auttaakseen opiskelijoita saavuttamaan taidot ja ajattelumallit, joita kansainvälisessä kasvuyrittäjyysliiketoiminnassa tarvitaan. Kyse on koko Suomen muuttamisesta, hän painottaa.

Oreck kertoo olevansa Suomen tulevaisuuden suhteen optimistinen, jos tarvittavat siirrot tehdään taitavasti ja nopeasti.

– Japani menetti 20 vuotta takertumalla liian pitkään aineksiin, jotka olivat tuoneet sille menestystä vuosikymmenien ajan, hän muistuttaa.

– Suomella on kuitenkin kaikki menestykseen tarvittavat palaset olemassa, nyt ne on vain saatava vauhdilla kasaan.

Lisätietoja ja Bruce Oreckin haastattelupyynnöt:

Olli Vuola
Johtaja, Aalto Ventures Program
puh. 040 555 4646
olli.vuola@aalto.fi

Bruce Oreckin kuvan voit ladata linkistä http://materialbank.aalto.fi:80/public/a463e1ebc83F.aspx

Mikä Executive in Residence?

Executive in Residence -nimikettä voidaan käyttää arvostetuista ylemmän johdon henkilöistä tai akateemisista johtajista tai asiantuntijoista, jotka on kutsuttu Aalto-yliopistoon tiettyä tarkoitusta varten, kuten uusien koulutusmoduulien perustamiseen tai liiketoimintasuhteiden kehittämiseen tai muuhun vastaavaan ansiokkaaseen tieteellisen yhteistyön kehittämiseen. Nimike voidaan myöntää erityisen ansioituneelle henkilölle. Dekaani hyväksyy nimitysehdotuksen laitoksen/yksikön johtajan esityksestä. Tehtävät ovat määräaikaisia ja riippuvat pääasiassa ulkopuolisesta rahoituksesta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Hehkuva neonpallo, geometrinen ydin ja valojuovat leijuvat tumman tabletin yläpuolella
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ensimmäinen suprajohtava kvanttilämpökone osoittaa, että lämpö voidaan valjastaa työksi myös kvanttimaailmassa

Suprajohtava kvanttilämpökone paitsi edistää termodynamiikan perustutkimusta, voi myös merkittävästi pienentää tulevaisuuden kvanttitietokoneiden hintalappua.
Colourful general image promoting Aalto Creatives pre-incubator programme
Kampus, Yhteistyö, Mediatiedotteet Julkaistu:

Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki

Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
Ulkoilmassa puiset leposohvat, joita ympäröivät harsot verhot ja korkeat kasvit rapistuvassa pihassa.
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaistyöryhmän teos tuo viilentävän puutarhan helteissä kärvistelevään Espanjaan

Suomalaisten arkkitehtien ja taiteilijoiden ryhmä esittää puutarhataideteoksellaan kaupunkien kuumenemisen ja ympäristökriisin ratkaisuksi muun muassa kasvillisuutta ja yhteisöllisyyttä.
Aalto logo
Opinnot Julkaistu:

Avoimen yliopiston syksyn 2026 kurssit on nyt julkaistu

Syksyn kurssien ilmoittautuminen alkaa aikaisintaan elokuussa.