Auroptic Medicalille Slush-voitto
Auroptic Medical on voittanut Slushin Y Science -kilpailussa 5000 euron palkinnon Health ja Pharma -kategoriassa. Startup on lähtöisin Business Finlandin rahoittamasta hankkeesta, jota on tehty Oulun yliopiston ja Aalto-yliopiston johdolla yhteistyössä Oulun yliopistollisen sairaalan kanssa. Startup perustettiin keväällä 2021.
Tutkimusryhmä on kehittänyt teknologiaa parempien biopsianäytteiden ottamiseen kasvaimista. Tekoälypohjainen menetelmä auttaa ohjaamaan biopsianeulan aiempaa tarkemmin oikeaan paikkaan.
"Tutkimuksessamme kehitetty menetelmä voisi estää merkittävän osan uusintabiopsioista, kun näyte saadaan kerralla oikeasta kohdasta. Tällä olisi positiivinen vaikutus muun muassa syöpädiagnostiikkaan, jos täsmällisen diagnoosin saaminen voitaisiin saada päiviä tai viikkoja nykyistä aiemmin", sanoo professori Heikki Nieminen Aalto-yliopistosta.
Slush Y Science on Slushin sivutapahtuma, jossa kilpaillaan kolmessa kategoriassa. Lue Auroptic Medicalin voitosta lisää Oulun yliopiston sivuilta.
Lue lisää uutisia
Haku on auki innovaatiotutkijatohtoriksi tekoälyssä
Palkallinen 12 kuukautta kestävä urapolku, jonka avulla voit muuttaa tohtorintutkimuksesi löydökset deep tech -startupiksi.
Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki
Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
Suomalaistyöryhmän teos tuo viilentävän puutarhan helteissä kärvistelevään Espanjaan
Suomalaisten arkkitehtien ja taiteilijoiden ryhmä esittää puutarhataideteoksellaan kaupunkien kuumenemisen ja ympäristökriisin ratkaisuksi muun muassa kasvillisuutta ja yhteisöllisyyttä.