Uutiset

Architecture Speaks -keskustelu tuo Peter Zumthorin Suomeen 17.1.

Maailmankuulut arkkitehdit Peter Zumthor ja Juhani Pallasmaa keskustelevat arkkitehtuurin olemuksesta ja nykytilasta.
allmannajuvet-tourist-route-peter-zumthor-norway-arne-espeland-dezeen-1568_fi_fi.jpg

Tervetuloa kuulemaan harvoin julkisuudessa esiintyvää sveitsiläistä arkkitehtia Peter Zumthoria ja suomalaista, kansainvälisesti maineikasta arkkitehtia Juhani Pallasmaata. Keskustelutilaisuus on osa Aalto-yliopiston Architecture Speaks! -luentosarjaa ja se järjestetään keskiviikkona 17. tammikuuta klo 18 Dipolin Kaleva-salissa.

Zumthor tunnetaan luonnonmateriaaleja suosivana arkkitehtina, jonka tunnetuimpiin töihin kuuluu Sveitsissä sijaitseva Therme Vals -kylpylä vuodelta 1996. Juhani Pallasmaa on julkaissut lukuisia arkkitehtuuria ja arkkitehtuurin teoriaa käsitteleviä kirjoituksia. Hänen töistään tunnetuimmat ovat Rovaniemen taidemuseo ja Suomen Ranskan-instituutin muutostyöt.

“Zumthor on arkkitehtuurin elävä legenda ja on suuri kunnia saada hänet Suomeen. Luvassa on arkkitehtuurin ytimeen pureutuvaa keskustelua ja filosofistakin pohdintaa arkkitehtuurin syvimmästä olemuksesta“, kertoo luentosarjan tuottanut professori Jenni Reuter.

Keskustelutilaisuuksien sarja on jo kahden vuoden ajan tuonut Suomeen kiinnostavan kattauksen kansainvälisiä toimijoita kertomaan ajankohtaisista näkökulmista arkkitehtuuriin.

Tilaisuus on maksuton. Luento on englanninkielinen.

Aika: 17.1.2018 klo 18

Paikka: Kaleva-sali, Dipoli, Otakaari 24, Espoo

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Orcid
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto ottaa käyttöön ORCID Researcher Connect -palvelun

Aalto-yliopisto on ottamassa käyttöön ORCIDin Researcher Connect -palvelun, joka helpottaa tiedonsiirtoa tutkijoiden ORCID-profiilien ja yliopiston tutkimustietojärjestelmän, ACRISin välillä.
MyCourses aktiviteetti
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu:
Eden Telila kuvattuna laskettelurinteessä
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Opiskelija Eden Telilan diplomityö kartutti Rambollin geoteknistä työkalupakkia

Eden Telila ratkaisi diplomityöllään Rambollia vaivanneen geotekniikan ongelman.
Ryhmä ihmisiä näyttää peukkua näyttöjen edessä, joissa lukee 'Doc+ Dialogues'. Taustalla tuoleja ja puuseinät.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Doc+ yhdistää tutkijoita ympäri Aallon – Tule mukaan!

Helmikuiset Doc+ paneelikeskustelut keräsivät isoja yleisöjä. Tilaisuudet saavat jatkoa maaliskuussa, jolloin keskustellaan tohtorien urista ja joustavista työelämätaidoista.