Uutiset

Architecture of Necessity -palkinto Hollmén Reuter Sandman Arkkitehdeille

Saija Hollménin, Jenni Reuterin ja Helena Sandmanin projekti, joka rakentaa hostelleja koulutytöille Tansaniassa, edustaa systeemistä lähestymistapaa kestävään arkkitehtuuriin.
Hostels for School girls project in Tanzania by Hollmén Reuter Sandman Architects_Architecture of Necessity Award 2022
Kuva: James Kasela

Architecture of Necessity -kilpailun tavoitteena on palkita arkkitehtuuriteoksia, jotka eturintamassa luovat uudenlaista vastuullista, tunnollista, kestävää, oikeudenmukaista ja avointa arkkitehtuuria. Tänä vuonna kilpailuun osallistui töitä kaikkialta maailmasta. Architecture of Necessity -päivä järjestettiin Virserumissa Ruotsissa 8. syyskuuta.

Tuomaristo palkitsi kolme voittajaa ja myönsi kolme kunniamainintaa.

Voitokas Hostels for School girls -hanke on rakentanut asuntoloita, jotka ovat kipeästi kaivattuja turvapaikkoja koulutytöille Iringassa, Tansaniassa. Osallistamalla paikallinen yhteisö mukaan varsinaiseen suunnitteluprosessiin ja käyttämällä kestäviä rakennusmenetelmiä hankkeen tavoitteena on vahvistaa paikallista taloutta ja tuottaa terveydellisiä ja sosiaalisia hyötyjä alueelle.

Hanke täyttää kaikki Architecture of Necessity -arkkitehtuurin vaatimukset, tuomaristo totesi.

"Yksinkertaisen mutta kauniin arkkitehtuurin keinoin hanke luo uudelleen klassisen luostaritypologian ja tarjoaa turvallisen tilan nuorille koulutytöille, antaa heille voimavaroja ja varmistaa, että he voivat käydä koulua turvallisesti.”

Arkkitehdeillä on pitkä kokemus toimimisesta paikallisissa olosuhteissa sekä kulttuurisesti käyttäjiä osallistamalla että teknisesti käyttämällä paikallisia materiaaleja. Projekti on yksi hankkeiden sarjassa, joten siinä on systeeminen lähestymistapa aidosti kestävään arkkitehtuuriin.”

Arkkitehti Jenni Reuter iloitsee siitä, että kilpailu nostaa esille pienimuotoisia mutta merkityksellisiä arkkitehtuuriprojekteja.

”Kansainvälinen kilpailu on ollut suosittu ja olemme ylpeitä, että meidät on valittu kolmen voittajan joukkoon. Yhteistä kaikille voittajille on, että toimimme ruohonjuuritasolla yhteistyössä vähävaraisten ihmisten kanssa, joilla ei ole mahdollisuutta ostaa arkkitehtipalveluja. Osallistava suunnittelu vahvistaa yhteisöjen omanarvontuntua ja yhteenkuuluvuutta. Arkkitehtuurilla voi aktiivisesti vaikuttaa kaikkien ihmisten arkeen”, sanoo Reuter.

Muut palkitut olivat Chaal Chaal Agencyn suunnittelema Gyaan Ashray Ahmedabadissa, Intiassa ja Studio Suddo Nueven suunnittelema Earth Building Collective Makossa, Senegalissa. Palkintosumman (1200 e) lisäksi palkittujen projekteista keskusteltiin seminaarissa Virserumin Taidehallissa, missä niistä on esillä myös näyttely.

Yhteystiedot:

Professori, arkkitehti Jenni Reuter, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu,
050 305 57 04, jenni.reuter@aalto.fi

Lue lisää:

Viserums Konsthall

Saija Hollmén istumassa lattialla risti-istunnassa värikkäiden afrikkalaisten kankaiden päällä.

Väitös: Humanitaarinen arkkitehtuuri luo turvaa ja suojaa köyhyyden ja kriisien keskelle

Kun globaalit kriisit ajavat ihmisiä pois kodeistaan, voidaan monialaisen yhteistyön kautta rakentaa vähästä enemmän.

Uutiset
Jenni Reuter_photo: Veera Konsti

Arkkitehtuuriaktivismia!

Voiko tulevaisuutta muuttaa arkkitehtuurin avulla? Voiko arkkitehtuuri olla poliittista? Voivatko arkkitehdit olla aktivisteja? Kyllä, kyllä ja kyllä!

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Pieni mutkitteleva puro, kiviä ja korkeaa ruohoa aurinkoisessa puistossa, taustalla puita ja nurmikkoa
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kaupunkivihreän potentiaalia ilmastoratkaisuna ei hyödynnetä riittävästi – uusi käsikirja tarjoaa siihen keinoja

Hiiliviisaan kaupunkivihreän käsikirja tarjoaa konkreettisia työkaluja siihen, miten kaupunkivihreää voidaan hyödyntää tehokkaammin ilmasto- ja luontotyössä.
Avara sali, jossa lava, porrastetut istuimet ja kahvila
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö Julkaistu:

Aallon VCD-opiskelijat suunnittelivat uuden nuorten keskuksen HALOn visuaalisen ilmeen ja nimen

Me-säätiön uusi nuorten katukulttuurin keskus HALO avataan myöhemmin tänä vuonna Vantaalla. Nuoret ovat osallistuneet sen suunnitteluun alusta alkaen.
Aalto University professor Mikko Mottonen, photo Mikko Raskinen
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Mikko Möttönen arvostetun European Inventor Award 2026 -kilpailun finaaliin: ratkaisu mahdollistaa kvanttijärjestelmien seuraavan kehitysvaiheen

Möttönen on kehittänyt erittäin herkän kryogeenisen mikroaaltosensorin kvanttitietokoneiden häiriöiden diagnosointiin ja valittu finalistiksi European Inventor Award 2026 -kilpailun “Tutkimus”-kategoriassa. Voittajat julkistetaan palkintoseremoniassa 2. heinäkuuta 2026.

Lundström
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Mari Lundström kutsuttu Suomalaisen Tiedeakatemian uudeksi jäseneksi

Suomalaisen Tiedeakatemian jäseneksi kutsuttu metallurgian professori Mari Lundström.