Antti Ahlava ja Kivi Sotamaa saivat kunniamaininnan Guggenheim-kilpailussa
Aalto-yliopistossa työskentelevien Antti Ahlavan ja Kivi Sotamaan ehdotus Kissing Helsinki on saanut kunniamaininnan Guggenheim Helsinki -arkkitehtuurikilpailussa. Ehdotus pohjautuu uudenlaiseen ajatukseen taidemuseosta sosiaalisena foorumina. Yleisöstä ja kaupungista tulee aktiivinen taiteen tekijä ja tuottaja ja tälle interaktiolle on varattu museon keskeinen tila. Myös rakennuksen muotokieli tukee rakennuksen kutoutumista osaksi ympäristöään.
Antti Ahlavan ja Kivi Sotamaan työ on esillä kaikille avoimessa näyttelyssä Helsingin Taidehallissa.
Antti Ahlava on Aalto-yliopiston kampuskehittämisen vararehtori ja arkkitehtuurin laitoksen professori. Kivi Sotamaa on Aalto-yliopiston Digitaalisen suunnittelun laboratorion (ADD) taiteellinen johtaja. Kilpailuehdotuksen kolmas tekijä on arkkitehti Fredrik Lindberg.
Guggenheim Helsinki -kilpailulla etsitään ehdotuksia Helsingin Eteläsatamaan tulevaksi taidemuseoksi. Kilpailun on järjestänyt kansainvälinen Solomon R. Guggenheim -säätiö. Kilpailuun saatiin ennätyksellisen suuri määrä ehdotuksia, kaikkiaan 1715. Tuomaristo valitsi finalisteiksi ja palkitsi kunniamaininnalla töitä, jotka ovat osanneet hahmottaa näkymiä tulevaisuuden museolle.
Kissing Helsinki ja muut Guggenheim Helsinki -kilpailun parhaiten menestyneet ehdotukset ovat esillä Helsingin Taidehallissa 25.4.–16.5.2015. Näyttely on maksuton ja yleisölle avoin.
Lisätietoja:
- Kissing Helsinki ja muut kunniamaininnan saaneet työt (designguggenheimhelsinki.org)
- Guggenheim Helsinki -arkkitehtuurikilpailu (guggenheimhki.org)
Lue lisää uutisia
Toolkits for Co-creation: käytännön työkaluja yhteiskehittämiseen
Yhteiskehittämisen työkalusarja opiskelijoille, opettajille ja ammattilaisille tarpeiden tunnistamiseen, haasteiden määrittelyyn, ideointiin, kokeiluihin ja testaamiseen.
Apurahoja ja tunnustusta Wihurin rahastolta
Aalto-yliopistosta apurahan sai 40 henkilöä tai työryhmää vuonna 2026. Suurimman yksittäisen rahoituksen sai omistajuuden tutkimuksen Ownership Lab. Lisäksi Tapani Vuorinen palkittiin kansainvälisellä palkinnolla.
Aalto-professori Tapani Vuorinen sai arvostetun Wihurin kansainvälisen palkinnon
Yli 40 vuotta puukemiaa tutkinut Vuorinen on vaikuttanut laajasti tiedemaailmaan, teollisuuteen ja yhteiskuntaan.