Uutiset

Alumniverkoston johtoryhmässä uusia tuulia

Johtoryhmän puheenjohtajana aloitti Mia Sirkiä ja jäseninä Ossi Leikola ja Riitta Silvennoinen.
Aalto Alumni Network Board 2023
Kuvassa vasemmalta: Sofi Perikangas, Kullah Anderson, Mia Sirkiä, Markus Nuotto, Riitta Silvennoinen, Mikko J. Salminen ja Hannu Martola. Kuvasta puuttuu Ossi Leikola. Kuva: Aalto-yliopisto / Kalle Kataila.

Aalto-yliopiston alumniverkoston johtoryhmän uutena puheenjohtajana on vuoden 2023 alussa aloittanut Mia Sirkiä.

Johtoryhmään tuli mukaan kaksi uutta jäsentä: Ossi Leikola ja Riitta Silvennoinen. Kullah Anderson, Hannu Martola, Markus Nuotto, Sofi Perikangas ja Mikko J. Salminen jatkavat jäseninä.

Linkki Aallon ja alumnien välillä

Vuonna 2019 toimintansa aloittanut alumniverkoston johtoryhmä on linkki yliopiston ja alumnien välillä. Sen tehtävänä on tuoda alumnien näkemyksiä yliopiston ja alumnitoiminnan pitkän tähtäimen kehittämiseen. Johtoryhmässä on mukana alumneja eri korkeakouluista.

Vuoden ensimmäisessä kokouksessa Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä esitteli yliopiston strategiaa ja tulevaisuuden näkymiä.

”Meillä on kaikkiaan yli 100 000 alumnia. Heidän kauttaan näkyy yliopiston vaikuttavuus yhteiskunnassa, ja aktiiviset alumnit ovat vahva tuki yliopiston kehitykselle. Haluamme tarjota alumneille mahdollisuutta kehittyä ja verkostoitua ja olla osa yhteisömme toimintaa”, Niemelä sanoo.

Kauppakorkeakoulun kasvatti Mia Sirkiä haluaa tuoda alumnit näkyvämmin mukaan yliopiston toimintaan. ”Aalto-yliopistossa tehdään upeita asioita. Me alumniverkoston johtoryhmässä tuemme mielellämme yliopistoa saavuttamaan tavoitettaan, kestävän tulevaisuuden rakentamista. Aallolla on tärkeä tehtävä koko yhteiskunnassa – se luo paikan, jossa syntyy maailmanluokan innovaatiota ja työpaikkoja ja sitä kautta hyvinvointia. Näen koko alumnikunnan olevan tässä tehtävässä tärkeässä roolissa", Sirkiä sanoo. 

Alumnineuvosto tuo yhdistykset yhteen

Aalto-yliopiston piirissä toimii noin 40 alumniyhdistystä tai -verkostoa. Näillä ryhmillä on yhteistyöfoorumi, alumnineuvosto, jonka puheenjohtaja on Niko Ferm. Neuvosto tukee ja kehittää alumniyhdistysten toimintaa ja jakaa parhaita käytäntöjä.

Lue lisää:

Alumniverkoston johtoryhmä 2023

Graduation Party 2022

Alumneille

Alumnina olet osa Aalto-yhteisöä. Tervetuloa mukaan kehittymään, osallistumaan ja verkostoitumaan!

Become a volunteer

Löydä oma verkostosi

Tutustu Aalto-yliopiston yhdistyksiin ja verkostoihin

Alumneille
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Nykyaikainen vaaleanpunainen raitiovaunu ohittaa suuren puun ja tiilisen kampusrakennuksen pyörineen.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Osallistu Aalto Innovation Week -yhteisötapahtumiin

Aalto Innovation Week kokoaa yhteen Otaniemen yrittäjyys- ja innovaatioaiheiset tapahtumat Slush-viikolla 16.–20.11.2026. Aaltolaiset ovat lämpimästi tervetulleita yhteisölle suunnattuihin tapahtumiin.
""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Jokainen porras vie lähemmäs huippua – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen HeiaHeiassa

Aalto-yliopiston opiskelijat ja henkilökunta juhlistavat tämän vuoden Porraspäiviä yhteisellä matkalla kohti Mount Everestin huippua. UniSportin uusi HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa, tekee hyvinvointiteot näkyviksi ja tuo koko yhteisön mukaan yhteiseen haasteeseen.
Kampuskysely
Kampus, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Vastaa kampuskyselyyn ja auta kehittämään kampusta

Miten hyvin kampus tukee työskentelyä ja opiskelua? Vastaa kampuskyselyyn ja kerro kokemuksesi. Vastaajien kesken arvotaan leffalippuja.
Puhuja esiintyy lavalla tekoäly oppimisessa -aiheesta yleisön edessä
Yliopisto Julkaistu:

Ajattelu oppimisen supervoimana – myös tekoälyn aikakaudella

Marsio esittää: Oppiminen nyt tekoälyn aikakaudella -tilaisuudessa pohdittiin oppimista muuttuvassa maailmassa. Miten oppimista tapahtuu, jos ajattelu ulkoistetaan tekoälylle?