Uutiset

Alumniverkoston johtoryhmässä uusia tuulia

Johtoryhmän puheenjohtajana aloitti Mia Sirkiä ja jäseninä Ossi Leikola ja Riitta Silvennoinen.
Aalto Alumni Network Board 2023
Kuvassa vasemmalta: Sofi Perikangas, Kullah Anderson, Mia Sirkiä, Markus Nuotto, Riitta Silvennoinen, Mikko J. Salminen ja Hannu Martola. Kuvasta puuttuu Ossi Leikola. Kuva: Aalto-yliopisto / Kalle Kataila.

Aalto-yliopiston alumniverkoston johtoryhmän uutena puheenjohtajana on vuoden 2023 alussa aloittanut Mia Sirkiä.

Johtoryhmään tuli mukaan kaksi uutta jäsentä: Ossi Leikola ja Riitta Silvennoinen. Kullah Anderson, Hannu Martola, Markus Nuotto, Sofi Perikangas ja Mikko J. Salminen jatkavat jäseninä.

Linkki Aallon ja alumnien välillä

Vuonna 2019 toimintansa aloittanut alumniverkoston johtoryhmä on linkki yliopiston ja alumnien välillä. Sen tehtävänä on tuoda alumnien näkemyksiä yliopiston ja alumnitoiminnan pitkän tähtäimen kehittämiseen. Johtoryhmässä on mukana alumneja eri korkeakouluista.

Vuoden ensimmäisessä kokouksessa Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä esitteli yliopiston strategiaa ja tulevaisuuden näkymiä.

”Meillä on kaikkiaan yli 100 000 alumnia. Heidän kauttaan näkyy yliopiston vaikuttavuus yhteiskunnassa, ja aktiiviset alumnit ovat vahva tuki yliopiston kehitykselle. Haluamme tarjota alumneille mahdollisuutta kehittyä ja verkostoitua ja olla osa yhteisömme toimintaa”, Niemelä sanoo.

Kauppakorkeakoulun kasvatti Mia Sirkiä haluaa tuoda alumnit näkyvämmin mukaan yliopiston toimintaan. ”Aalto-yliopistossa tehdään upeita asioita. Me alumniverkoston johtoryhmässä tuemme mielellämme yliopistoa saavuttamaan tavoitettaan, kestävän tulevaisuuden rakentamista. Aallolla on tärkeä tehtävä koko yhteiskunnassa – se luo paikan, jossa syntyy maailmanluokan innovaatiota ja työpaikkoja ja sitä kautta hyvinvointia. Näen koko alumnikunnan olevan tässä tehtävässä tärkeässä roolissa", Sirkiä sanoo. 

Alumnineuvosto tuo yhdistykset yhteen

Aalto-yliopiston piirissä toimii noin 40 alumniyhdistystä tai -verkostoa. Näillä ryhmillä on yhteistyöfoorumi, alumnineuvosto, jonka puheenjohtaja on Niko Ferm. Neuvosto tukee ja kehittää alumniyhdistysten toimintaa ja jakaa parhaita käytäntöjä.

Lue lisää:

Alumniverkoston johtoryhmä 2023

Graduation Party 2022

Alumneille

Alumnina olet osa Aalto-yhteisöä. Tervetuloa mukaan kehittymään, osallistumaan ja verkostoitumaan!

Become a volunteer

Löydä oma verkostosi

Aalto-yliopiston alumniyhteisössä toimii monia aktiivisia yhdistyksiä ja verkostoja. Tutustu ja tule mukaan tai perusta uusi!

Alumneille
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Attendees networking at Demo Day
Kampus, Yliopisto Julkaistu:

Vuoden 2026 Demo Day rikkoo ennätyksiä: Tältä näyttää Otaniemen nopeiten kasvavassa startup-tapahtumassa

Aalto Startup Centerin ja A Gridin järjestämä Demo Day toi yhteen lähes 800 kävijää, 90 startup-ständiä ja yli 75 sijoittajaa. Vuonna 2018 käynnistetty ruohonjuuritason tapahtuma on kasvanut yhdeksi Suomen suurimmista startup-tapahtumista.
Ihmisten siluetit kävelemässä ja vuorovaikuttamassa, harmaalla taustalla oransseja maalitäpliä.
Yliopisto Julkaistu:

Tilaa luovuudelle yhdenvertaisuusrahoituksen avulla

Tim Moesgen halusi käynnistää kehollisuuteen liittyvät työpajat Aalto-yliopistossa, sillä hän tiesi liikkeen ruokkivan luovuutta.
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.
Yliopisto Julkaistu:

Mobiilitulostuksen tulostusportaali myPrint avattu aalto open- ja eduroam-verkkoihin

Portaalin kautta voit muokata mobiilitulostuksen asetuksia
Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.