Uutiset

Alumni Elina Valtonen: ”Opiskele laajasti kaikkea, mikä kiinnostaa”

Taloustieteen pääaineesta valmistunut Suomen ulkoministeri, Kauppakorkeakoulun alumni Elina Valtonen toimisi samoin nyt kuin toimi 20 vuotta sitten opiskellessaan: hän opiskelisi laajasti kaikkea, mikä kiinnostaa, ja menisi myös rohkeasti epämukavuusalueelle, sillä siellä oppii eniten.
Ulkoministeri, Kauppakorkeakoulun alumni Elina Valtonen
Ulkoministeri, Kauppakorkeakoulun alumni Elina Valtonen

Kuka olet? Mitä opiskelit Kauppiksessa ja milloin valmistuit?

Olen Elina Valtonen ja opiskelin Helsingin kauppakorkeakoulussa (nyk. Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu) vuosina 2001–2005. Pääaineeni oli kansantaloustiede.

Opiskelit ensin Teknillisessä korkeakoulussa (TKK, nyk. osa Aalto-yliopistoa). Miksi päädyit opiskelemaan myös kauppatieteitä?

En mielestäni teekkarina tajunnut taloudesta ”mitään” ja kansantaloustiede kiinnosti. Siihen oli Helsingin kauppakorkeakoulussa paremmat kurssit kuin TKK:lla. Löimme veljeni kanssa vetoa, kumpi meistä pääsee Kauppikseen ja jaoimme pääsykoekirjat puoliksi.

Pääsin opiskelemaan Kauppikseen ja vaihdoin samalla pääaineen TKK:lla tietotekniikkaan (aluksi pääaineeni oli informaatioverkostot). Tällöin opinnoissa oli mahdollisimman vähän päällekkäisyyttä ja sain opiskella kaikkea, mikä kiinnosti. Valmistuin diplomi-insinööriksi vuonna 2004 ja kauppatieteiden maisteriksi vuonna 2005.

Minkälaista opiskelijaelämää vietit?

Tein opintojen ohella paljon töitä, mutta juhlia tuli myös priorisoitua sopivassa määrin.

Minkä neuvon antaisit itsellesi, jos opiskelisit nyt?

Tekisin kuten tein 20–25 vuotta sitten: opiskelisin laajasti kaikkea, mikä kiinnostaa, ja menisin myös rohkeasti epämukavuusalueille. Siellä oppii eniten.

Etukäteen ei voi tietää, missä asioissa tai millä alalla on hyvä, tai millaiset asiat vievät lopulta mennessään. Samalla on kuitenkin tärkeää pyrkiä tekemään mahdollisimman hyvin ne asiat, mitkä on päättänyt tehdä.

Valmistumiseni jälkeen olen suorittanut systeemianalyysin jatko-opinnot ja joitain sovelletun matematiikan opintoja. Pyrin oppimaan koko ajan uutta, mutta valitettavasti kurssimuotoiseen opiskeluun ei tässä elämäntilanteessa oikein jää aikaa.

Minkälaisesta työstä haaveilit pienenä?

Haaveilin kaikenlaisista asioista, mutta ajatuksena oli parantaa maailmaa. Olin pienenä huolissani otsonikadosta ja planeetan kestävyydestä, mikä vaikutti haaveisiini.

Millainen urapolkusi on ollut?

Eduskunnassa olen toiminut muun muassa ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajana sekä istunut puolustusvaliokunnassa, valtiovarainvaliokunnassa ja suuressa valiokunnassa. Olen toiminut Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan puheenjohtajana sekä ollut varajäsenenä Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnassa.

Ennen politiikkaa olen asunut ja työskennellyt yksityisellä sektorilla eri maissa, muun muassa kymmenen vuotta rahoitusalalla Kööpenhaminassa ja Lontoossa. Olen entinen ohjelmoija ja ollut mukana perustamassa useita kasvuyrityksiä.

Työskentelet nykyisin ulkoministerinä. Miten koet, että kauppatieteiden tutkinnosta on hyötyä siinä?

Taloutta ja turvallisuutta ei voi erottaa toisistaan. Demokratian on oltava kilpailukykyinen myös tulevaisuudessa.

Kauppakorkeakoulun Homecoming Day -tapahtuman logo

Elina Valtonen on tulossa pääpuhujaksi Kauppakorkeakoulun Homecoming Day -alumnipäivään, joka järjestetään 31.1.2025 Otaniemessä. Alumnipäivän teema on ”International Finland in 2030?” ja ulkoministeri Valtonen pitää pääpuheenvuoron otsikolla ”Europe in the new era of geopolitics”. Kutsumme kaikki Kauppakorkeakoulun alumnit mukaan keskustelemaan ajankohtaisesta aiheesta ja viettämään antoisa päivä Kauppiksella.

Voit tutustua päivän ohjelmaan ja ostaa lippusi täältä: https://www.aalto.fi/fi/tapahtumat/homecoming-day-2025

Homecoming Day

Homecoming Day 2025

Homecoming Day -alumnipäivä on Kauppakorkeakoulun suurin alumnitapahtuma. Alumnipäivä tarjoaa ajatuksia herättäviä keskusteluja ajankohtaisista aiheista ja iloisia kohtaamisia opiskeluaikaisten ystävien kanssa.

Tapahtumat
Outside picture of the School of Business building in Otaniemi. Three Aalto Flags swinging in front of the building.

Taloustieteen laitos

Taloustieteen laitos tarjoaa kattavan näkemyksen talouksien toiminnasta ja yritysten toimintaympäristöstä.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kaksi ihmistä lennättää leijaa ulkona, taustalla moderni rakennus. Toisella on keltainen paita, toisella punainen takki.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Vahva tulos Akatemian talvihausta

Akatemiatutkija- tai akatemiahankerahoituksen sai yhteensä 54 aaltolaista. Aalto-yliopistolle myönnetty rahoitus on yhteensä 33,2 miljoonaa euroa.
Valkolakkinen valmistuja seisoo purppurojen alppiruusujen edessä vehreässä puistossa
Opinnot Julkaistu:

Kandiopinnot auttoivat Maisa Pousaria löytämään oman alan

Maisa Pousar valitsi Kestävät yhdyskunnat -kandiohjelman sen laaja-alaisuuden vuoksi – eikä vielä tiennyt, mikä ala kiinnostaisi eniten. Opintojen aikana oma suunta löytyi vesitekniikasta, ja samalla opiskelijaelämästä tuli tärkeä osa arkea Aallon kampuksella.
PrintElec-kooste: Wrocław, kasvot peitetyt tutkijat, taipuisa piiri ja laboratorioelektroniikkaa
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Aalto ja eurooppalaiset kumppanit kehittävät kansainvälistä kurssia painetun ja joustavan elektroniikan alalle

Yhdessä Wrocław University of Science and Technologyn, Politecnico di Torinon ja Grenoble INP-UGA:n kanssa Aalto kehittää kansainvälistä kurssia painetun ja joustavan elektroniikan alalle.
Tummaan pukuun ja siniseen solmioon pukeutunut mies seisoo sisällä suuren valaistun A-kirjaimen edessä
Yhteistyö Julkaistu:

Amerin Kulttuurisäätiö tukee Aallon Radikaalin luovuuden keskusta: ”Pelkkä hienosäätö ei enää riitä”

Amerin Kulttuurisäätiö lahjoittaa 600 000 euroa Aalto-yliopiston Radikaalin luovuuden keskukselle.