Uutiset

Abloy palkitsi muotoilun laitoksen opiskelijoita menestyksekkään yhteistyön tuloksista

Muotoilun laitoksen Muodonanto-kurssin ja Abloyn välisellä yhteistyöllä syntyi uusia tuotteita.
Kuvassa vasemmalta: Veera Siira, Liisi Wartiainen, Tuomas Hämäläinen, Miro Virta ja Sauli Flander.

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Muotoilun laitoksen kolmannen vuosikurssin opiskelijat osallistuivat projektiin, jonka tavoitteena oli suunnitella uusia tuotteita Abloyn tuotemallistoon. Kurssin pedagogisena tavoitteena oli oppilaiden korkeatasoisen muodonannon ja estetiikan kehittäminen. Kaikista kehitetyistä tuoteideoista Abloy lunasti 13.2.2015 kaksi ehdotusta: Tuomas Hämäläisen wc-rullatelineen ja Sauli Flanderin suunnitteleman vetimen.

– Tavoitteemme on edelleen kehittää tuoteideoita ja saattaa ne tuotantoon lähitulevaisuudessa, toteaa Abloyn liiketoiminnan kehityspäällikkö Juha-Pekka Hirvonen.

– Olimme todella positiivisesti yllättyneitä opiskelijoiden sitoutumisesta ammattimaisuudesta muotoilutehtävän tiimoilta, sanoo Abloyn muotoilupäällikkö Mika Heikinmatti. Lunastusten lisäksi Abloy halusi osoittaa muutamille tekijöille pienimuotoiset stipendit.

– Kurssin työt olivat todella hienoja ja koemme saaneemme yhteistyöstä paljon innovatiivista ajattelemisen aihetta, Heikinmatti lisää.

Opiskelijat olivat vaikuttuneita yrityksen sitoutumisesta yhteistyöhön ja mahdollisuudesta päästä lähelle todellista tuotekehitystä. 

– Tämä oli opiskelijoillemme erinomainen mahdollisuus suunnitella yritykselle, jonka identiteettiin kuuluu korkeatasoinen muotoilu ja pitkälle kehitetyt valmistusteknologiat, toteaa kurssin vetäjä, lehtori Simo Puintila.

Kuva Hanna Raijas.

Lisätietoja:
Simo Puintila, Lehtori
Muotoilun laitos
simo.puintila@aalto.fi
050 517 5036

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Two students and a professor sitting around a table, talking and looking at laptop screen.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tule uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi toukokuussa 2026

lmoittaudu uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi orientaatiopäiville!
Onnitteluruusut_kuva Teemu Ojala
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Opinnoissaan menestyneitä kauppatieteiden kandidaattiopiskelijoita palkittiin stipendeillä

Ilkka Kontulan säätiön henkilökohtaisen apurahan suuruus on 1 000 euroa.
Alakoululaiset istuvat puupulpeteissa valoisassa luokassa ja katsovat kohti opettajaa.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kasvatuskumppanuus-hanke etenee Espoossa – huoltajien ja koulujen yhteistyötä kehitetään osallistavin menetelmin

Kaksivuotisessa hankkeessa tutkitaan ja kehitetään huoltajien ja koulujen välistä yhteistyötä palvelumuotoilun keinoin.
Opinnot Julkaistu:

ENG-opiskelijoille apurahoitettuja kesäkursseja tarjolla - Hae mukaan!

Kiinnostaisiko raikas tuulahdus opintoihin ja ulkomailla opiskelu, mutta vaihto tuntuu liian pitkältä tai muuten epäsopivalta vaihtoehdolta? Osallistu kesällä tai alkusyksystä 2026 apurahalla tuetulle lyhytkurssille Italiassa, Ranskassa tai Kiinassa!