Uutiset

Abloy palkitsi muotoilun laitoksen opiskelijoita menestyksekkään yhteistyön tuloksista

Muotoilun laitoksen Muodonanto-kurssin ja Abloyn välisellä yhteistyöllä syntyi uusia tuotteita.
Kuvassa vasemmalta: Veera Siira, Liisi Wartiainen, Tuomas Hämäläinen, Miro Virta ja Sauli Flander.

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Muotoilun laitoksen kolmannen vuosikurssin opiskelijat osallistuivat projektiin, jonka tavoitteena oli suunnitella uusia tuotteita Abloyn tuotemallistoon. Kurssin pedagogisena tavoitteena oli oppilaiden korkeatasoisen muodonannon ja estetiikan kehittäminen. Kaikista kehitetyistä tuoteideoista Abloy lunasti 13.2.2015 kaksi ehdotusta: Tuomas Hämäläisen wc-rullatelineen ja Sauli Flanderin suunnitteleman vetimen.

– Tavoitteemme on edelleen kehittää tuoteideoita ja saattaa ne tuotantoon lähitulevaisuudessa, toteaa Abloyn liiketoiminnan kehityspäällikkö Juha-Pekka Hirvonen.

– Olimme todella positiivisesti yllättyneitä opiskelijoiden sitoutumisesta ammattimaisuudesta muotoilutehtävän tiimoilta, sanoo Abloyn muotoilupäällikkö Mika Heikinmatti. Lunastusten lisäksi Abloy halusi osoittaa muutamille tekijöille pienimuotoiset stipendit.

– Kurssin työt olivat todella hienoja ja koemme saaneemme yhteistyöstä paljon innovatiivista ajattelemisen aihetta, Heikinmatti lisää.

Opiskelijat olivat vaikuttuneita yrityksen sitoutumisesta yhteistyöhön ja mahdollisuudesta päästä lähelle todellista tuotekehitystä. 

– Tämä oli opiskelijoillemme erinomainen mahdollisuus suunnitella yritykselle, jonka identiteettiin kuuluu korkeatasoinen muotoilu ja pitkälle kehitetyt valmistusteknologiat, toteaa kurssin vetäjä, lehtori Simo Puintila.

Kuva Hanna Raijas.

Lisätietoja:
Simo Puintila, Lehtori
Muotoilun laitos
simo.puintila@aalto.fi
050 517 5036

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Läppäri. Kuva: Kalle Kataila
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Yliopiston verkkopalvelujen häiriötilanne pääosin korjattu

Osa Aalto-yliopiston verkkopalveluista oli keskiviikkona suljettu.
""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Kerää pisteitä liikunnasta – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen

UniSportin HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa.
Nykyaikainen vaaleanpunainen raitiovaunu ohittaa suuren puun ja tiilisen kampusrakennuksen pyörineen.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Osallistu Aalto Innovation Week -yhteisötapahtumiin

Aalto Innovation Week kokoaa yhteen Otaniemen yrittäjyys- ja innovaatioaiheiset tapahtumat Slush-viikolla 16.–20.11.2026. Aaltolaiset ovat lämpimästi tervetulleita yhteisölle suunnattuihin tapahtumiin.
Kampuskysely
Kampus, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Vastaa kampuskyselyyn ja auta kehittämään kampusta

Miten hyvin kampus tukee työskentelyä ja opiskelua? Vastaa kampuskyselyyn ja kerro kokemuksesi. Vastaajien kesken arvotaan leffalippuja.