AaltoCell™- konseptille menestystä kansainvälisessä kilpailussa
Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) julkaisi kansainvälisen biojalostamokilpailun tulokset 24.2.2015. Kilpailussa sijoittui jaetulle toiselle sijalle Kemijärvelle kaavailtu biojalostamohanke, joka on saanut lehdistössä jo paljon julkisuutta. Palkitussa konseptissa yhdistyy uudella tavalla puunkäyttö uusiin biomateriaaleihin ja biokemikaaleihin, joille on olemassa globaalit markkinat.
Biojalostamohankkeen kehitystyössä on sovellettu Aalto-yliopiston ja Suomen ulkopuolelta tulevien yritysten uusimpia innovaatioita biotalouden alalta.
Kuvassa professori Olli Dahl.
Aalto-yliopiston osalta biojalostamo hankkeessa on mukana professori Olli Dahlin tutkimusryhmän kehittämä AaltoCell™- konsepti ja siitä saatavat tuotteet. AaltoCell™- konseptin osalta IPR oikeudet kuuluvat Aalto-yliopistolle. Hankkeen rahoitusneuvottelut, johon osallistuvat Kemijärvi-konsortion vetäjänä Suomen Metsäkeskus, Työ- ja elinkeinoministeriön virkamiehet ja institutionaaliset rahoittajat, alkavat huhti- toukokuussa 2015.
Spinnova Oy:n puukuitulankahanke biojalostamokilpailun voittoon
Valokuva: Aalto-yliopisto, Anni Hanén
Lue lisää uutisia
Kolmen antropologin yritys nojasi vahvaan tutkimusosaamiseen
Etnografinen tutkimustoimisto Kenno Oy syntyi vuonna 2014, kun sen kolme perustajaa viimeisteli maisteriopintojaan Helsingin yliopistossa ja halusi luoda itselleen kiinnostavan työpaikan.
Prototyping and Validation Grant: VeinOptima
Aallon opiskelijan kehitteillä oleva tuote auttaa hoitajia löytämään verisuonet nopeammin.
Kolmen tutkijan ideasta syntyi deep tech -yritys
Vahvaan tutkimusosaamiseen nojaava Sim Analytics Oy sai alkunsa, kun kolme LUT-yliopiston eri laboratorioissa työskennellyttä tutkijakollegaa alkoi miettiä, miten tarjota ja analysoida dataa teollisuusyritysten liiketoimintapäätösten tueksi.